Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları

Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları

Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları

Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları…

Tekstil, ister doğal ister yapay olarak üretilmiş olsunlar, bir lif ağından oluşan esnek bir malzeme oluşturmak için dokuma, örme, kroşe, örgü, tattırma veya başka bir şekilde liflerin birbirine geçirilmesiyle oluşturulur. Tekstil denilince genellikle otomatik olarak giyim akla geliyor.

Ancak öncelikle bunlar daha geniş bir ürün yelpazesini de kapsayabiliyor. Mağazaların kapılarını kapatmasına ve e-ticaretin patlamasına neden olan koronavirüs pandemisinin öngörülemeyen kargaşasından sonra hangi küresel tekstil endüstrilerinin en üst sıralarda yer aldığını merak ediyorduk.

İşte Ocak 2021 itibariyle dünyanın en büyük tekstil şirketleri, kazançları ve piyasa değerleri

Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları

1-TJX Şirketleri . Framingham, MA, ABD

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 81,99 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 74,35 milyar $

TJX, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en iyi tekstil şirketlerinden biridir. Şirket yedi perakende zinciri ve dört e-ticaret sitesinden oluşuyor. Ve dünya çapında giyim ve ev modası satıyor. TJX, üç kıtada dokuz ülkede 4.500’den fazla mağaza işletmektedir.

TJX Şirketleri kapsamına giren işletmeler arasında TJ Maxx, Marshalls, Homegoods, Sierra, Homesense ve TK Maxx bulunur. Şirket, ilk TJ Maxx’in kapılarını açtığı 1977 yılında kuruldu. TJX Companies, Inc., 2020 Fortune 500 şirket listelerinde 80. sırada yer aldı ve hazır giyim ve ev modası perakende sektöründe dünya lideri olmaya devam ediyor.

2-Lululemon Athletica. Vancouver, Kanada

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 45,35 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 30,53 milyar $

Lululemon Athletica, yoga, spor giyim ve genel spor giyim ve aksesuarları konusunda uzmanlaşmış Kanadalı bir tekstil şirketidir. 1998 yılında gündüz tasarım stüdyosu, gece yoga stüdyosu olarak kuruldu, 2000 yılında bağımsız bir mağaza haline gelene kadar. İlk tasarımlar kadınların yoga için giymeleri için yapıldı.

Lululemon şu anda kadınlar ve erkekler için yoga, koşma, bisiklete binme, antrenman ve diğer birçok terli uğraşa odaklanıyor. Ayrıca saç aksesuarları, çantalar, yoga matları, su şişeleri vb. üretmek için kolları sıvadı. Şirket ayrıca 2005 yılında orijinal kumaşı Luon’u ticari marka haline getirdi.

Son yirmi yılda Lululemon, Fortune’un en hızlı büyüyen şirketler listesinde birçok kez yer aldı. 2019’da Lululemon, önümüzdeki beş yıl içinde erkek işini ikiye katlamak ve Nike gibi spor giyim devleriyle doğrudan rekabet etmek için iddialı bir hedef açıkladı.

3- VF Şirketi . Denver, CO, ABD

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 33.21 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 40.03 milyar $

VF Corporation, pandemi sırasında piyasa değerinde bir kayıp yaşasa da, tekstil endüstrisinde hala ciddi bir rakip. VF, ikonik outdoor ve aktiviteye dayalı yaşam tarzı ve iş kıyafeti markalarından oluşan çok çeşitli bir portföye sahip olmaktan gurur duyar.

Eskiden Vanity Fair Mills olarak bilinen VF Corporation, 1899’da kuruldu. Ve ona 120 yılı aşkın uzun ve zengin bir tarih verdi.

VF, 1900’lerin başında ipek iç çamaşırlarından 1980’lerde dünyanın en büyük jean üreticilerinden biri haline gelene kadar birçok farklı kapasitede tekstil üretti. VF, yıllar içinde Wrangler, The North Face, Eagle Creek ve diğerleri gibi tanıdık markaları satın aldı.

Ancak 2018 yılında VF, iki ayrı şirkete ayrılacağını duyurdu. VF, spor giyim ve ayakkabı işlerini sürdürdü. Kontoor Brands kot pantolon ve outlet mağazalarını kontrol edecekti. Bugün VF, açık hava, aktif ve iş kategorilerinde organize edilmiş 30’dan fazla markaya sahiptir.

4-Shenzhou Uluslararası Grup Holding. Ningbo, Zhejiang, Çin

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 29.47 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 23.17 milyar $

Shenzhou International Group Holdings, Çin merkezli bir giyim üreticisidir. Şirket Çin’deki özellikle en büyük dikey entegre triko üreticisi olduğunu iddia ediyor.

Paketleme ve lojistik hizmetlerinin yanı sıra triko ve diğer kumaşla ilgili malzemelerin üretimini, boyanmasını, terbiyesini, baskısını, nakışını, kesimini ve dikimini yönetir.

Shenzhou International Group Holdings, 2005 yılında Hong Kong’da kuruldu. Şirketin ürün kategorileri öncelikle spor giyim, günlük giyim ve iç giyimdir. Başlıca ürünleri ceketler, yelekler, pantolonlar, pantolonlar, tişörtler, üstler, elbiseler ve iç çamaşırlarıdır.

5-Zalando SE. Berlin, Almanya

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 27.58 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 12.79 milyar $

Zalando SE, on yedi ülkede giyim, spor ürünleri, çanta, ayakkabı ve diğer aksesuarları sunan çok uluslu bir e-ticaret şirketidir. Avrupa’nın en iyi tekstil şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Zalando, 2008 yılında adı değişene kadar Ifansho adı altında kuruldu. Başlangıçta şirket, portföyüne giyim eklemeden ve oradan ayrılmadan önce ayakkabıya odaklı. Bugün şirket on yedi ülkede faaliyet gösteriyor. Ve büyüyen bir dijital moda pazarını sürdürmek için altyapı oluşturmaya odaklı.

6-Prada . Milan, İtalya

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 16,90 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 12,54 milyar $

Prada, iyi bilinen özellikle üst düzey bir markadır. Şirket, bilhassa deri çanta, parfüm, ayakkabı, kozmetik, gözlük, saat ve diğer moda ürünleri gibi lüks ürünler üretmektedir.

1913 yılında Mario Prada tarafından kurulmuştur. Altı yıl sonra Prada, şirketin ticari marka logosunda Savoy Evi armasını sergilemesine izin veren İtalyan Kraliyet Evi’nin Resmi Tedarikçisi unvanını almanın prestijli ayrıcalığını aldı.

O zamandan beri Prada, tarihin en ikonik moda markalarından biri olarak kendini kanıtladı. Ve bugün dünyanın en büyük tekstil şirketlerinden biri olmaya devam ediyor.

Dünyanın En Büyük 10 Tekstil Şirketi İşte Kazançları

7-Toray Endüstrileri . Chuo Şehri, Tokyo, Japonya

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 9,49 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 11,41 milyar $

Toray Industries, özellikle plastik ve kimyasallara ek olarak elyaf ve tekstil ürünleri üreterek başladı. Kuruluşundan bu yana şirket, ilaç, biyoteknoloji, tıbbi ürünler, su arıtma membranları, elektronik, BT ürünleri ve daha fazlasını içeren diğer endüstrilere de çeşitlenmiştir.

Toray’in operasyonları özellikle şu bölümlere ayrılmıştır. Elyaflar ve tekstiller, karbon elyaflı kompozit malzemeler…Fonksiyonel kimyasallar, yaşam bilimleri, çevre ve mühendislik ve diğerleri… Ona çeşitli endüstrilerde son derece çeşitli bir portföy vererek.

Şirket 1926’da kuruldu ve şu anda Mart 2020 itibariyle yirmi dokuz ülkede faaliyet gösteriyor. Toray, dünyanın en büyük karbon elyaf üreticilerinden biri. Özellikle Japonya’nın en büyük sentetik elyaf üreticilerinden biri olmaya devam ediyor.

8-Under Armour . Baltimore, MD, ABD

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 7,28 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 9,28 milyar $

Under Armour, ABD spor giyim endüstrisinde ünlü bir markadır. Şirket ayakkabı, spor giyim, spor malzemeleri ve banyo malzemeleri üretmektedir.

Under Armor, 1996 yılında Maryland Üniversitesi futbol takımının eski özel takım kaptanı Kevin Plank tarafından kuruldu. Plank’ın amacı, nemi formaların altına giyilen standart tişörtlere batırmak yerine emecek yeni bir sentetik kumaş yaratmaktı. Marka ilk olarak büyükannesinin bodrum katında başladı.

Under Armor, 1999’da Warner Brothers’ın uzun metrajlı filmlerinden Any Given Sunday ve The Replaces’i donatmak için şirketle bağlantı kurmasıyla ilk büyük çıkışını gerçekleştirdi. Under Armor, önümüzdeki birkaç on yıl içinde büyük spor takımları, şirketler ve sporcularla sözleşme imzaladığı için oradan büyümeye devam etti.

9-Ralph Lauren Şirketi . New York, NY, ABD

Piyasa Değeri (Ocak 2021): 7,58 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 8,86 milyar $

Ralph Lauren Corporation özellikle giyim, aksesuar, ev ve kokularda dünya lideridir. Şirket, dünya çapında yaygın olarak tanınan Polo gibi markalarla üst düzey lüks ürünler üretmesiyle tanınmaktadır.

Şirket, Ralph Lauren’in özellikle Polo etiketi altında yeni bir kravat serisini piyasaya sürmesiyle başladı. İşine Empire State Binası’ndaki bir çekmeceden tasarımlarını satarak başladı. Ralph Lauren, kadın kıyafetleri ve ev eşyaları da dahil olmak üzere diğer nişlere doğru genişlerken, on yıllar boyunca orijinal vizyonuna sadık kaldı.

Ralph Lauren bir Amerikan kültürel ikonu haline geldi. Ve 2015 yılında CEO pozisyonundan ayrılmasına rağmen markası küresel sahnede şiddetli bir rakip olmaya devam ediyor.

10-PVH Şirketi . New York, NY, ABD

PVH Şirketi Piyasa Değeri (Ocak 2021): 6,68 milyar $

Piyasa Değeri (Ocak 2020): 7,69 milyar $

Eskiden Phillips-Van Heusen Corporation olarak bilinen PVH, kırktan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. Öcelikle yüksek kaliteli moda ve yaşam tarzı ürünleri üretmeye odaklı. Şirket, Van Heusen, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Geoffrey Beene ve diğerleri gibi ünlü markalara sahiptir.

PVH, 1881’de Pennsylvania kömür madencileri için gömlek tamir etme ve satma birincil işleviyle başladı. Şirket, 140 yıllık etkileyici tarihi boyunca gelişti. Ve bugün, geçen yıl pazar gelirindeki düşüşe rağmen, moda endüstrisinde küresel bir güç merkezi.

PVH’nin dokuz markası vardır ve kırktan fazla ülkede altı binden fazla perakende satış noktası işletmektedir. Aynı zamanda iki binden fazla fabrikayı da yönetmektedir.

 

Dünyanın En Büyük Otomobil Araba Şirketleri Listesi

Dünyanın En Büyük 15 Tütün Şirketi Kazançlarına Bakın

Dünyanın En Pahalı 10 Uçak Bileti Neredeyse Ev Parası