Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli

Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli

Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli

Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli…

Aldığınız karbonhidratların sayısını ve özellikle bunların kan şekerinizi nasıl etkileyebileceğini bilmek çok önemlidir. Uzmanlar sıfır kalorili veya düşük kalorili içecekler önermektedir. Bunun temel nedeni kan şekerindeki ani yükselmeyi önlemektir.

Şeker Hastaları (Diyabet) İçin En İyi 5 İçecek

Bir içecek seçerken genellikle sıfır veya düşük kalorili içecekler en iyi seçeneğinizdir. Serinletici, düşük kalorili bir vuruş için içeceğinize biraz taze limon sıkın.  Özellikle sebze suyu gibi düşük şekerli seçeneklerin bile ölçülü tüketilmesi gerektiğini unutmayın. Bilhassa az yağlı süt, besleyici bir seçimdir.

Bununla birlikte, doğal olarak oluşan süt şekeri, özellikle laktoz içerir. Bu nedenle bu içecek günlük toplam karbonhidrat alımınızda dikkate alınmalıdır. Süt ürünleri seçenekleri de düşük şekerli bir içecek olarak kabul edilmez. İster evde ister restoranda olun, işte en diyabet dostu içecek seçenekleri.

Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli

 Şeker Hastaları (Diyabet) Hangi İçecekleri İçmeli?

1. Su


Hidrasyon söz konusu olduğunda, su diyabetli insanlar için en iyi seçenektir. Çünkü kan şekerinizi yükseltmez. Yüksek kan şekeri seviyeleri dehidrasyona neden olabilir. Yeterince su içmek vücudunuzun idrar yoluyla fazla glikozu atmasına yardımcı olabilir. Tıp Enstitüsü, erkeklerin günde yaklaşık 13 bardak (ve kadınların yaklaşık 9 bardak içmesini önermektedir.

2. Çay


Araştırmalar yeşil çayın genel sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir. Ayrıca kan basıncınızı düşürmeye ve zararlı LDL kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar çay içmenin diyabet riskinizi azaltabileceğini ortaya koydu. İster yeşil, ister siyah, ister bitki çayı seçin, şeker ilaveli çaylardan kaçınmalısınız.

3. Kahve


Bir çalışma kahvenin diyabete yakalanma riskini düşürmeye yardımcı olabileceğini buldu. Araştırmacılar, günde 2 ila 3 bardak içen kişilerde risk seviyesinin daha da düştüğünü buldu. Bu, günde 4 veya daha fazla bardak içen insanlar için de geçerliydi.

Bu hem kafeinli hem de kafeinsiz kahveler için geçerlidir, bu nedenle kafein sizi gergin yapıyorsa, bir fincan kafeinsiz almaktan çekinmeyin. Çayda olduğu gibi, kahvenizin şekersiz kalması önemlidir

4. Sebze Suyu


Çoğu %100 meyve suyu %100 şeker olsa da domates suyu veya sebze suyu alternatifini deneyebilirsiniz.Lezzetli bir vitamin ve mineral kaynağı için bir avuç çilek ile yeşil yapraklı sebzeler, kereviz veya salatalık karışımınızı yapın. Meyveleri gün için toplam karbonhidratınızın bir parçası olarak saymayı unutmayın.

5. Az Yağlı Süt


Süt ürünleri her gün diyetinize dahil edilmelidir. Önemli vitaminler ve mineraller içerirler. Ancak diyetinize karbonhidrat eklerler. Her zaman tercih ettiğiniz sütün şekersiz, az yağlı veya yağsız versiyonlarını seçin. Kendinizi günde iki ila üç sekiz onsluk bardakla sınırlandırmalısınız.

Soya ve pirinç sütünün karbonhidrat içerdiğini unutmayın, bu nedenle ambalajı kontrol edin. Ayrıca, pek çok süt sütü alternatifi, takviye edilmedikçe D vitamini ve kalsiyumdan yoksundur. Birçok fındık sütü çeşidi, minimum miktarda protein içerir.

Şeker Hastaları (Diyabet) İçin Zararlı İçecekler

Mümkün olduğunca şekerli içeceklerden kaçının. Sadece kan şekeri seviyenizi yükseltmekle kalmaz. Aynı zamanda günlük önerilen kalori alımınızın önemli bir bölümünü de oluşturabilirler. İşte şeker hastalarının uzak durması gereken içecekler.

1. Normal soda


Soda, kaçınılması gereken içecekler listesinde en üst sırada yer alıyor. Ortalama olarak, bir kişi 40 gram karbonhidrat ve 150 kalori alabilir. Bu şekerli içecek ayrıca kilo alımı ve diş çürümesi ile de bağlantılıdır. Bu yüzden onu mağaza rafında bırakmak en iyisidir. Bunun yerine, şekersiz meyveli su veya çay için uzanın.

Şeker Hastalarına (Diyabet) zararlı içecekler

2. Enerji içecekleri


Enerji içecekleri hem kafein hem de karbonhidrat bakımından yüksek olabiliyor. Araştırmalar, enerji içeceklerinin sadece kan şekerinizi yükseltmekle kalmadığını, aynı zamanda insülin direncine de neden olabileceğini göstermiştir.

Çok fazla kafein şunları yapabiliyor:

-Gerginliğe neden olur

-Kan basıncınızı artırır

-Uykusuzluğa yol açar

Özellikle Bu İkisine Dikkat Edin

3. Diyet soda


Farelerde, diyet gazozda bulunanlar gibi yapay tatlandırıcılar, bağırsaklarınızdaki bakterileri olumsuz etkilemekle suçlanmıştır. Çalışmalar, bunun diyabete neden olabilecek veya daha da kötüleştirebilecek insülin direncini artırabileceğini teorileştirdi. 2009’da yapılan bir araştırma, artan diyet soda alımını metabolik sendrom riski ile ilişkilendirdi. Bu sendrom, aşağıdaki hastalıklara sebep:

-Yüksek tansiyon

-Kolesterol

-Yüksek trigliserit seviyeleri

-Artan kilo alımı

-Yüksek kan şekeri seviyeleri

4. Alkollü içecekler


Şeker hastalığınız nedeniyle yüksek tansiyonunuz veya sinir hasarınız varsa, alkol almak bu koşulları daha da kötüleştirebiliyor. Alkollü içeceklerin sizin için güvenli olup olmadığını belirlemek için sağlık uzmanınıza danışmalısınız. Alkol, alımdan sonraki birkaç saat içinde kan şekerinde düşüşe neden olabiliyor. Bu, özellikle insülin veya hipoglisemiye veya düşük kan şekerine neden olabilecek diğer ilaçları alanlar için önemlidir.

 

Hangi Bitkilerde Kafein Vardır İşte 7 Bitki

Kafein Beyni Nasıl Etkiler 3 Psikolojik Etkisi

Lektin İçeren Gıda ve Bitkiler Hangileri İşte 12 İsim