Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları ve Zararları

Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları ve Zararları

Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları ve Zararları

Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları ve Zararları…

Taze fasulye yaz yemeklerinin baş tacıdır. Yapılan bir çok çeşit yemek çeşidiyle sofraları süsleyen taze yeşil fasulyenin faydaları bir hayli fazla. Özellikle bu yeni fasulyelerde artık, yemekten önce çıkarılması gereken kabukların kenarlarında ipler yok.

Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları

Yeşil fasulye sadece güzel, gevrek, düşük kalorili bir besin olmakla kalmaz, aynı zamanda birçok temel besin sağlar. Genç, yumuşak yeşil fasulye iyi bir C vitamini, diyet lifi, folat, K vitamini ve silikon sağlıklı kemikler için gereklidir, cilt ve saç.

Fasulye köklerine bağlı nodüllerde havadaki nitrojeni “sabitleme” yetenekleri nedeniyle içinde büyüdükleri toprağı iyileştirme avantajı ile büyümeleri de kolaydır. Nodüllü fasulye kökleri ayrıştığında, özellikle o noktaya ekilecek bir sonraki yılın mahsulü için kullanılabilir hale gelmek üzere nitrojeni serbest bırakırlar.

Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

Yeşil fasulyenin enerjisinin çoğu özellikle tohumda depolanır! Gübre bile kullanmadan, yeşil fasulye, ilk gerçek yaprakları görünene kadar onları besleyecek kadar yiyeceğe sahiptir.Yeşil fasulye çeşit çeşit yapılabiliyor. İster sulusunu yap, ister kızart, ister yumurtalısını yap.Bölgeden bölgeye kulanımı değişir. Mesela Karadeniz’de daha çok turşu ve kavurmalık olarak kullanılır. Özellikle Ege’de zeytinyağlısı kullanılır, Güneydoğu’da sulu şekilde yapılır. Nasıl yapılırsa yapılsın yeşil fasulyenin sağlığa faydaları gerçekten çok fazla.

Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları ve Zararları

İşte Taze Yeşil Fasulyenin Sağlığa Faydaları

1-Kalp Sağlığını İyileştirir


Taze yeşil fasulyenin sağlığa faydaları nelerdir diye sorarsanız ilk sırada kalp sağlığı gelir. Yeşil fasulye, birçok nedenden dolayı önemli bir besin maddesi olan lifle doludur. Özellikle lif, LDL kolesterol seviyenizi düşürerek kalbinizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

2- Bağırsak Sağlığını Korur


Yeşil fasulyedeki lif, sindirim sisteminizin sağlıklı kalmasına ve sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Bununla birlikte, irritabl bağırsak sendromu gibi bir sindirim bozukluğunuz varsa, bazı lif türleri yarardan çok zarar verebiliyor. Ve sizde gaz, şişkinlik ve bağırsak rahatsızlığına neden olabiliyor.

3- Sağlıklı Bir Gebelikte Yardımcıdır


Tek bir fincan yeşil fasulye, doğmamış bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bir B vitamini olan günlük önerilen folat alımının yaklaşık üçte birine sahiptir. Vitamin, belirli doğum kusurları riskini azaltmaya yardımcı olur. Hamile olan kadınların, olmayanlardan daha fazla folat alması gerekir.

4- Kemik Sağlığını Korur


Yeşil fasulye, K vitamini bakımından yüksektir ve ayrıca yeterli miktarda kalsiyum içerir. Bu besinler, güçlü, sağlıklı kemikleri korumak ve kırık riskinizi azaltmak için önemlidir.

5-Depresyon Belirtilerini Azaltır


Yeterli folat almak sadece hamilelik sırasında önemli değildir. B vitamini de depresyonu azaltmak için önemlidir. Yeterli folat almak, vücudunuzdaki homosistein miktarını azaltmaya yardımcı olur. Çok fazla homosistein, ruh halinizi, uykunuzu ve iştahınızı düzenleyen hormonlar olan serotonin, dopamin ve norepinefrin doğal üretiminize müdahale edebiliyor.

6- Anemiye Yardımcı Olabiliyor


Demir, oksijeni akciğerlerden vücudunuzdaki diğer tüm hücrelere taşıyan kırmızı kan hücrelerinin önemli bir parçasıdır. Yetersiz demir alımı, yorgunluk, halsizlik ve baş dönmesi ile karakterize anemiye yol açabiliyor. Yeşil fasulye, kansızlığı önlemek için ihtiyacınız olan miktarı almanıza yardımcı olacak iyi bir bitki bazlı demir kaynağı sağlar.

7-Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur


Yeşil fasulye, kanser tümörlerinin büyümesini yavaşlatmaya ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olacak klorofil içerir. Bununla birlikte, mevcut çalışmaların çoğu hayvanları kullanmaktadır. Klorofilin kansere karşı faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Yeşil Fasulye Hangi Vitaminleri İçerir?

Yeşil fasulye, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok temel vitamin ve mineral içerir:

A vitamini, C vitamini, K vitamini, folat, tiamin, Niasin, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, fosfor, Potasyum ve Çinko.

Tek bir fincan taze fasulye, önerilen günlük C vitamini alımınızın yaklaşık %25’ini içerir. Ayrıca, göz sağlığı için gerekli bir vitamin olan önerilen günlük A vitamini alımının yaklaşık %15’ini ve önerilen günlük alımınızın %33’ünü içerir. Nöral tüp defektlerini önlemek için hayati önem taşıyan günlük folat alımını sağlar.

Yeşil Fasulyenin Zararları

Yeşil Fasulyenin Zararları Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeşil fasulye besleyici bir gıda olmasına rağmen, onları diyetinize eklemek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç şey var:

1-K Vitamini Kan Sulandırıcıları Etkileyebiliyor


Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız, diyetinize yeşil fasulye eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız. Baklagillerin K vitamini içeriği, ilacınızı etkileyerek kanınızın pıhtılaşmasını etkileyebiliyor.

2-Lektin İçerirler


Lektinler, yeşil fasulye de dahil olmak üzere çeşitli fasulye türlerinde bulunan bir protein türüdür. Bazı faydaları olsa da, sindirim rahatsızlığına da neden olabilirler. Lektinleri devre dışı bırakmak için yeşil fasulyeyi iyice pişirmeniz gerekir.

3-Fitik Asit İçerirler


Fitik asit, belirli minerallere bağlanarak vücudunuzun özellikle onları emmesini engelleyebiliyor. Mineral eksikliğiniz varsa yeşil fasulyeyi menünüze eklemeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

4-Konserve Yeşil Fasulye İlave Tuz İçerebiliyor


Yeşil fasulye doğal olarak düşük sodyumlu bir gıda olsa da, bazı konserve çeşitleri tuz eklemiştir. Çok fazla tuz, özellikle yüksek tansiyon ve kalp ile ilgili problemler riskinizi artırabiliyor. Konserve fasulye satın alırsanız, fazla tuzu gidermek için iyice duruladığınızdan emin olun.

Taze Fasulye Mideye Dokunur mu?

Yeşil fasulye sindirim sistemine yardımcıdır. Fasulye lif ile doludur ve bu da vücut için büyük ölçüde faydalıdır. Lif alınması kabızlık, hemoroid, ülser ve reflü gibi belirli sindirim sorunlarının giderilmesi için faydalı. Bundan dolayı bu hastalıkların önlenmesinde lif önemli bir etkendir. Yeşil fasulye midenin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayan en iyi sebzelerden biridir.

 

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

Evde Pizza Sosu Nasıl Yapılır İşte Tarifi ve Püf Noktası

Reçel Jöle ve Marmelat Arasındaki Fark Nasıl Yapılırlar