Lektin İçeren Gıda ve Bitkiler Hangileri İşte 12 İsim

Lektin İçeren Gıda ve Bitkiler Hangileri İşte 12 İsim

Lektin İçeren Gıda ve Bitkiler Hangileri İşte 12 İsim

Lektin İçeren Gıda ve Bitkiler Hangileri İşte 12 İsim…

Lektin, şekere bağlanabilen bir protein türüdür. Lektinler birçok bitki ve hayvan bazlı gıdada bulunur ancak yediğiniz gıdaların sadece %30’u önemli miktarda içerir. İnsanlar lektinleri sindiremezler, bu nedenle bağırsaklarınızda değişmeden dolaşırlar. Bitkiler doğanın insanlığa en güzel armağanıdır. Sadece güzellikleri, sakinlikleri, gölgeleri, kokuları, çeşitliliği ve çeşitliliği ile gezegeni cezbetmekle kalmazlar. Aynı zamanda soluduğumuz havayı iyileştirmek için gerekli bileşenleri sağlarlar.

Bitkiler Neden Lektin İçerir?

Bitkiler, atmosferimizi temizlemenin yanı sıra esansiyel amino asitler ve proteinler, Lektin içerir. Ve bunların tüketimi insan için faydalıdır. Bitkilerin hayatta kalmamız için hayati öneme sahip elementleri üretmeleri için o bitkiye göre verimli bir ortama ihtiyaçları vardır. Kökler filizlendikten sonra topraktan su ve mineralleri, yapraklar ise havadan karbondioksit alarak besinlerini yani glikoz ve nişastayı yaparken bizim için temiz ve taze olmasını sağlar.

İşte Lektin İçeren Yiyecek Bitki ve Otlar

Lektin İçeren gıda Bitki ve Otlar

1 –Soya Fasulyesi


Soya fasulyesi harika bir protein kaynağıdır . En kaliteli bitki bazlı proteinlerden birini içerirler, bu da onları vejetaryenler için özellikle önemli kılar. Özellikle molibden, bakır, manganez, magnezyum ve riboflavin olmak üzere iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdırlar.

Ayrıca, kanser önleme ve osteoporoz riskinde azalma ile bağlantılı olan izoflavon adı verilen bitki bileşiklerini de içerirler.Araştırmalar, soya fasulyesinin kolesterolü düşürmeye ve obezite ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor

2-Mercimek


Bir başka yenilebilir baklagil bitkisi de Mercimektir. Birçok ülke üretiyor. Antik Yunanistan’da MÖ 11000’e kadar uzanan en eski bakliyat mahsulüdür. Tüketmek güvenlidir ve bilinen hiçbir tehlikesi yoktur. Bu baklagillerin tohumları birçok bölge için temel bir besindir ve çorbalarda ve yahnilerde kullanılır.

3-Kardelen


Kardelen veya bilimsel adı Galanthus nivalis de lektin bakımından zengindir. Bunlar, neredeyse 1 ayağa ulaşan küçük ampullerdir. Toprağı tamamen kaplayan süpürücü beyaz sürüklenmelerde büyürler. Cilt tahrişlerine neden olabilirler. Bu yüzden onları tutarken eldiven giymek daha iyidir.

4-Hint Yağı Bitkisi


Bir başka iyi bilinen çok yıllık çiçekli bitki, Ricinus communis veya Hint Yağı bitkisi lektin bakımından zengindir. Bu nedenle daha fazla miktarda tüketilmesi önerilmez. Aksi takdirde, toksisite ortaya çıkacaktır. Hint yağı tohumlardan çıkarılır. Ancak tohumlar zehirli olabiliyor. Tohum kapsülleri bitkiden ayrılabileceğinden, zehirli tohumlar uzaklaştırılabileceğinden, bitki çocukların oynadığı yerlere dikilmemelidir. Bitki ile temas halinde aşırı duyarlılık reaksiyonları meydana gelir.

5-Vicia Villosa


Baklagiller, Vicia villosa’da olduğu gibi daha yüksek bir lektin içeriğine sahiptir. Yem Fiğ, Tüylü Fiğ veya Kış Fiğ olarak da biliniyor. Döner mahsullere alternatif olarak çiftçiler tarafından domates için refakatçi bitki olarak kullanılmaktadır. Bitkinin bir dezavantajı, sert bir tohuma sahip olması ve mevsimde erken parçalanabilmesidir.

6- Buğday


Lektin içeren bir diğer bitki ise buğdaydır. Dünyanın çoğu bölgesinde üretilir. Diğer mahsullerden daha büyük bir arazi alanında yetiştirilmektedir. Dünyadaki diğer tahıl ürünlerinden daha önemli olan yaklaşık %13 protein içerir. Buğday, zengin bir protein, fosfor, niasin, B vitamini ve diyet mineralleri kaynağıdır. Dünya çapında milyarlarca insan onu yiyor. Ancak buğdaydaki glüten içeriği çölyak hastalığını tetikleyebilir. Ayrıca bazı kişilerde buğday alerjisi de görülebilir.

7-Domates

Domatesler, patates, patlıcan ve dolmalık biber ile birlikte itüzümü ailesinin bir parçasıdır. Domatesler lif bakımından yüksektir ve C vitamini bakımından zengindir ve bir domates günlük değerin yaklaşık %20’sini sağlar. Domateslerde en çok çalışılan bileşiklerden biri antioksidan likopendir. İltihabı ve kalp hastalığını azalttığı bulunmuştur ve araştırmalar kansere karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir.

8-Yer Fıstığı

Fıstık, fasulye ve mercimek ile ilgili bir baklagil türüdür. Tekli ve çoklu doymamış yağlarda yüksektir , bu da onları harika bir enerji kaynağı yapar. Ayrıca protein ve biotin, E vitamini ve tiamin gibi çok çeşitli vitamin ve mineraller bakımından da zengindirler. Fıstık ayrıca antioksidanlar açısından zengindir ve kalp hastalığı ve safra taşı riskinin azalması gibi sağlık yararları ile bağlantılıdır.

9- Barbunya

Barbunya, bitki bazlı proteinin en zengin kaynakları arasındadır . Ayrıca glisemik indeksi (GI) düşük olan harika bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu, şekerlerini kanınıza daha yavaş saldıkları ve kan şekerinde keskin bir artıştan ziyade kademeli bir artışa neden oldukları anlamına gelir. Dahası, kilo vermeye yardımcı olan ve genel bağırsak sağlığını iyileştirebilen dirençli nişasta ve çözünmeyen lif bakımından da yüksektirler.

10-Patates

Patates, itüzümü ailesinin bir başka üyesidir. Çok popüler bir besindir ve birçok biçimde yenir. Kabukları ile birlikte yenen patatesler de bazı vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen yüksek düzeyde potasyum içerirler. Ayrıca iyi bir C vitamini ve folat kaynağıdır. Özellikle deriler, klorojenik asit gibi antioksidanlar bakımından yüksektir. Bu bileşik, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir

11-Kara Mürver


Sambucus nigra, lektin içeren başka bir çiçekli bitki türüdür. Mürver, kara mürver ve Avrupa mürver olarak da bilinir. Zıt çiftlerde yaprakları olan küçük bir çalı ağacıdır. Hermafrodit çiçekler, dallarda korimbasyonlar halinde düzenlenmiştir. Meyve, ham halde zehirli olan siyah veya koyu mor bir duttur. Bitki, bronşit, ateş, RTI ve soğuk algınlığı tedavisinde homeopatik tıpta yaygın olarak kullanılmaktadır.

lektin içeren gıda, ot ve bitkiler

12- Amur Maackia


Lektin içeren listedeki son fakat en az olmayan Amur Maackia’dır. İlkbahar mevsiminde gümüş rengi ile birlikte vurgusu ve gölgesi ile peyzaj düzenlemelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bitkiler Oksijen ve Hidrojen Üretir

Hemen hemen tüm bitkiler protein içerir ve bitkilerden gelen tüm kalorilerin %14’ü doğada proteindir. Bitkiler bu proteinleri toprağa eklediğimiz gübrelerdeki amino asitlerden ve havadaki karbon, oksijen ve hidrojenden üretirler.

Lektinin Faydası Var mı?

Bu proteinler daha sonra Santana’nın büyümesi ve gelişmesi için bitkisel hücrelerde depolanır. Bu proteinlerden biri de Lektinlerdir. Bu proteinler karbonhidratlara bağlanır ve oldukça spesifiktir. Lektinler, hücresel ve moleküler düzeyde tanıma fenomeninde yer alır.

Aynı cephede lektinler virüslerin ve bakterilerin hedeflerine bağlanmasına yardımcı olur. Bu da onları tüketim ve bitkiler için zararlı hale getirir.Bununla birlikte, bazı lektinler de verimlidir. Örneğin, CLEC11A kemik büyümesini arttırır. Saflaştırılmış lektinler tıpta kan grubu için kullanılır.

 

Geceleri Oksijen Yayan 10 Bitki Odanızda Kullanın

Dünyanın En Yavaş Büyüyen 10 Bitkisi Koyun Yiyen Bitki

Hangi Bitkilerde Kafein Vardır İşte 7 Bitki

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Şeyler Mutlaka Yapın

Gölgede Büyüyen Ve Rengarenk Açan 6 Çiçek Türü