Vegan Diyeti Hakkında Pek Bilinmeyen 9 İlginç Gerçek

Vegan Diyeti Hakkında Pek Bilinmeyen 8 İlginç Gerçek

Vegan Diyeti Hakkında Pek Bilinmeyen 8 İlginç Gerçek

Vegan Diyeti Hakkında Pek Bilinmeyen 9 İlginç Gerçek…

Vegan olmak bazen Vejetaryen ile birbirinin yerine kullanılır ki bu oldukça yanlıştır. Bu beslenme, süt, balık, yumurta veya peynir gibi herhangi bir et veya hayvansal üründen yoksun bir diyettir. Veganlar özellikle hayvanlara zarar vermekten kaçınmayı amaçlar. Bu nedenle beslenme ihtiyaçları için bitki ve bitkisel ürünlere yönelirler. Hayvansal ürünleri diyetinizden çıkarmayı mı düşünüyorsunuz? Bunlar özellikle vegan beslenme hakkında bilmeniz gereken dokuz gerçek.

İşte Vegan Diyeti Hakkında İlginç Gerçekler

Vegan Diyeti Hakkında Pek Bilinmeyen 9 İlginç Gerçek

1-Orijina Adı Çok Uzundu

Vegan diyet oldukça uzun bir süredir var. O halde güvenle kalmaya geldi diyebiliriz. Tamamen bitki bazlı bir diyetin tüketimi 1944’te başladı. Vegan diyetinin kurucu babası, seçilen orijinal adın telaffuz edilmesinin veya hatırlanmasının çok hantal olduğunu fark ettiğinde bu adı benimsedi.

2-2000’lerin Başına Kadar Çok Kabul Görmedi

Vegan beslenme 1940’ların başından beri bir şey olmasına rağmen, 2000’lerin başına kadar geniş bir kabul görmedi. İnsanlar tabaklarında daha sağlıklı yemek seçenekleri istedikleri için daha popüler hale geldi. Bazı bitkisel gıda ürünlerinin genel sağlıkları ve esenlikleri için ne kadar faydalı olduğunu gördüler.

3-En Fazla Vegan İsrail’de

İsrail’in dünyadaki en yüksek sayıda vegana sahip olduğu ortaya çıktı. İsrail bir vegan ülke olarak 300’den fazla vegan restorana sahiptir. İsrail’deki Domino pizza, şehirdeki Vegan nüfusu için özel pizzalar yapıyor. İsrailliler için vegan diyeti sadece bir çılgınlık değil bir harekettir.

4-Bal Büyük Bir Anlaşmazlık Sebebi

Bal tüketimi söz konusu olduğunda bazı veganlar çit üzerinde oturur ve onu vegan diyetine dahil etmemeyi tercih eder. Belirli bir Vegan grubu, balın bir hayvanın yan ürünü olmadığına, bunun için bir atık olduğunu söylüyor. Bu nedenle tüketim için güvenli. Bazıları bal tüketmenin yanlış olduğunu düşünüyor. Çünkü bal aslında bal arılarının besini. İnanıyorlar ki, bir hayvanın yemeğini yerseniz, bu hayvanı açlıktan öldürmekle hemen hemen aynı şey.

5-Alkol Alınmasına İzin Vermiyor

Vegan bir diyet alkolsüzdür. Neden mi? Alkollü içeceklerin hayvansal kökenli türevleri vardır. Bunlar bazen jelatin veya albümin ve hatta kazein arasında değişir.

6-Şeker Tüketimine Kısıtlama

Evet, vegan bir diyet esmer şeker, şekerleme şekeri veya şeker kamışı içermez. Bunun nedeni üretildikleri yöntem kemik kömüründen geçirilirler. Bir vegan diyeti genellikle tatlandırıcı olarak akçaağaç şurubunun yerini alır.

vegan ve vejeteryan arasındaki fark

7- Vegan Diyeti Şişmanlatabiliyor

İronik olarak sağlıklı ve kilo kontrolü için ideal olduğuna inanılan vegan bir diyet bazen şişmanlatabiliyor. Veganlar yalnızca bazen abur cubur ve karbonhidrat içeren bitki ve nişasta ürünlerine güvenirler.

8-Yetersiz Beslenme

Ne kadar tartışma olursa olsun, vegan bir diyet asla yeterli beslenmeyi sağlayamaz. Bu, onu oldukça sağlıksız bir seçim yapar. Çünkü vücudun çalışması için tüm besinlere ihtiyacı vardır.

9-Vegan Beslenme, Yağmur Ormanlarının Yok Olmasına Neden Olabiliyor

Hayvanları koruma fikri harika olsa da, bunun bitkiler üzerinde yağmur ormanlarının bitmesine yol açan bir yük oluşturduğunu bilmek gerekiyor.

 

Ketojenik Diyet Nedir Keto Hakkında 10 İlginç Gerçek

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek

Ketojenik Diyet Listesi Ketojenik Diyet Nasıl Yapılır