İstanbul’a Yakın Görmeniz Gereken Muhteşem 10 Şelale

İstanbul’a Yakın Görmeniz Gereken Muhteşem 10 Şelale

İstanbul’a Yakın Görmeniz Gereken Muhteşem 10 Şelale

İstanbul’a Yakın Görmeniz Gereken Muhteşem 10 Şelale…

Özellikle yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı şu günlerde İstanbul’dan sadece birkaç saat uzakta serinlemek ve kendinizi doğa ile iç içe bulmak istiyorsanız sizi harekete geçirecek güzel bir öneri listesi…İstanbul’da 1 günlük tatilde nereye gidilir, İstanbul’da yakın gezilecek yerler nereler, İsanbul’a yakın günübirlik tatil yerleri nereler, İstanbul’a çok yakın doğal yerler ve bütün bu soruların cevapları bu yazıda. İşte İstanbul’a yakın şelaleler listesi….

İşte İstanbul’ya yakın doğa harikası şelaleler

1-Zindan Dere Şelalesi -Kırklareli


1-Zindan Dere Şelalesi -Kırklareli

Zindandere Şelalesi Kırklareli ilinin Demirköy ilçesinin Avcılar köyü yakınlarında yer almaktadır. Şelale özellikle Trakya’nın en güzel şelalesi olarak kabul ediliyor. Zindandere Şelalesine ulaşım biraz zorludur. Belli bir noktadan sonra yürümek gerekiyor. Tedarikli gitmekte fayda var.

Zindan Dere Şelalesine Nasıl Gidilir?

İğneada Beldesinin Demirköy yönünden giriş yapıyorsunuz. Burası özellikle Sislioba Köyü yol ayrımına kadar geliyorsunuz. Buradan sola Sislioba yönüne giriyorsunuz. Sislioba Köyü yolunda 3100 metre ilerlediğinizde Palivor Çiftliği İle Sislioba yol ayrımına geliyorsunuz. Bu ayrımda sol tarafınızda kalan yolu seçip sol çiftlik evleri arasında gideceksiniz. Sağınızda büyük bir geyik heykeli görecek ve yol ayrımına kavşağa geleceksiniz.

Kavşakta sol tarafınızda kalan yolu izlerseniz özellikle Avcılar Köyü ve Demirköy yönünde gidiliyor. Bir başka deyişle özellikle Palivor Çiftliği sonrasındaki kavşaktan sonra yol ayrımına geldiğinizde sağa doğru ayrılan yolu seçerek dörtyol ağzına geleceksiniz. Bu dörtyol ağzından tam karşıya geçerek askeri alan içerisinde ilerleyip araçla ulaşacak son açık alana gideceksiniz. Ve yolun sonunda Zindan Dere Şelalesine ulaşıyorsunuz.

2-Değirmençayırı Şelalesi -İstanbul Şile


2-Değirmençayırı Şelalesi -İstanbul Şile

Değirmençayırı Şelalesi İstanbul’un Şile ilçesindedir. Şile’ye 33 kilometre uzaklıkta yer alan şelale eşsiz manzarasıyla ilgi çekiyor. Değirmençayırı köyünün güney batısında yer alıyor. Haftasonlarınızı doğayla iç içe huzur dolu bir şekilde geçirmek ve bunun yanı sıra denizde yüzmek ve güneş için değerlendirebilirsiniz.

Değirmençayırı Şelalesine Nasıl Gidilir?

Şelale Şile-Gebze ilçe sınırlarında yer alıyor. Değirmençayırı Şelalesine ulaşım özellikle kolay. Buraya Kargalı köyü üzerinden batıya doğru yönelip bir saat yürüdüğünüzde şelaleye ulaşıyorsunuz.

3-Sudüşen Şelalesi- Yalova


3-Sudüşen Şelalesi- Yalova

Yalova’nın Termal ilçesine oldukça yakın olan bu şelale piknik alanları ve yemyeşil doğasıyla adeta cennetten bir köşe. Yalova’nın Termal İlçesi Üvezpınar Köyü’nden 8 kilometre uzaklıkta bulunan Sudüşen Şelalesine ulaşım çok rahat. Şelaleye giden yol, özellikle rahat ve doğal bir yürüyüş parkuru olup, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun olarak tercih edilmektedir.

Bu güzergâh foto safari, doğa yürüyüşü ve piknik alanı olarak kullanılmaktadır. özellikle Panorama tepesi denizden 120 metre yükseklikte ve her mevsim yeşil bitki örtüsü ile kaplı çok güzel görüntülere sahip bir alandır.

Sudüşen Şelalesine Nasıl Gidilir?

Termal İlçesi’ne 8 kilometre, Yalova merkeze 20 kilometredir. İstanbul’dan gelenler için yol tarifi: İlk olarak Yalova merkezinden Armutlu yönüne doğru ilerleyin. Daha sonra Teşvikiye kavşağından sola dönün. Özellikle Sudüşen Şelalesi’nin bulunduğu bölgeye girdikten sonra Teşvikiye Kavşağından sonra ortalama 10 kilometre sonra şelaleye varıyorsunuz.

4-Maden Deresi Şelalesi-Sakarya


4-Maden Deresi Şelalesi-Sakarya

Sakarya-Karasu’daki yeşil alanlarıyla büyüleyici şelale ve deresinin sesiyle huzur bulmaya ne dersiniz. Maden Deresi Şelalesine giriş ücretli. Kişi başı 20 TL Ödeyerek bölgeye giriş yapabiliyorsunuz. Maden Deresi Şelalesine ulaşım için şu yol tarifini takip edebilirsiniz.

Maden Deresi Şelalesine Nasıl Gidilir?

İstanbul tarafından geliyorsanız Hendek Adapazarı çıkışından çıkarak, Ankara yönünden geliyorsanız Hendek çıkışından çıkarak ulaşabilirsiniz. Özellikle her iki yerden de mesafe hemen hemen aynı. İstanbul Maden Deresi arası toplam 225 kilometre. özellikle TEM Hendek çıkışından çıktığınızda 7 kilometre sonra Hendek’e varırsınız. Hendek’e vardığınızda Şehir Merkezi tabelasını gördükten sonra sola doğru Kocaali’ye döneceksiniz.

5-Hacıllı Şelalesi-İstanbul Şile


5-Hacıllı Şelalesi-İstanbul Şile

Şile’nin Hacıllı köyü içerisinde bulunan şelale sessiz sakin yapısı ile kamp alanı oluşturmak için ideal bir yer. Hacıllı Köyü, İstanbul’un Şile sınırları içerisinde yer almaktadır. Yemyeşil doğası, küçük dereleri ve doğanın kalbinde yer alan şelalesi ile ünlüdür. Hacıllı Şelalesi kamp alanı olarak da kullanılıyor.

Hacıllı Şelalesine Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan 2,5 saat gibi bir sürede Hacıllı Şelalesine ulaşıyoruz. İstanbul’dan Şile’ye giderken Saklıgöl tabelasından bir sonraki sapaktan girdiğinizde Teke köyü tabelalarını takip edin. 20 dakikada Hacıllı tabelasına, 8 dakika sonra köyün mezarlığına geliyorsunuz.

6-Güzeldere Şelalesi-Düzce


6-Güzeldere Şelalesi-Düzce

Düzce’nin şelaleleriyle ünlü Gölyaka ilçesindeki bu şelale 130 m. yüksekliğiyle özellikle sizi büyüleyecek. Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı Gölyaka ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Şelale Düzce’ye 18, Gölyaka’ya 11 km mesafedeki Gölyaka-Güzeldere köyündedir.

Güzeldere Şelalesine Nasıl Gidilir?

Güzeldere Şelalesine ulaşım özellikle kolay. İlk olarak özel araçlar ile şelaleye ulaşmak mümkün. İstanbul- Ankara karayolu üzerinden Düzce şehrine giriş yaparak, buradan da Gölyaka’ya ulaşıp şelaleye gidebilirsiniz.

7-Nüzhetiye Şelalesi-Kocaeli Gölcük


7-Nüzhetiye Şelalesi-Kocaeli Gölcük

Yaz sıcakları insanı çok yoruyor. Bugünlerde serinlik ve kendinizi doğa ile iç içe bulmak istiyorsanız hemen evden çıkın. Rotanızı Kocaeli’ne çevirin, Gölcük ilçesi Nüzhetiye Şelalesi büyülü atmosferi ile sizleri bekliyor. Gölcük’teki bu şelaleyi günübirlik doğa yürüyüş rotaları listesine mutlaka eklemelisiniz. Peki Nüzhetiye Şelalesine ulaşım nasıl?

Nüzhetiye Şelalesine Nasıl Gidilir?

Nüzhetiye Şelalesi, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Nüzhetiye Köyü’nde yer alıyor. Konum olarak İzmit ile Gölcük arasında yer köye İstanbul Yalova D-100 yolunda Yalova istikametine doğru ilerlerken sağda bulunan Ford Otosan sapağından ya da biraz ilerisindeki Bahçecik sapağından saptıktan sonra Nüzhetiye tabelaları takip edilerek ulaşılıyor. İzmit merkeze 19 km mesafede olan köye İzmit’ten yarım, İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saatte ulaşılıyor.

8-Doğançay Şelalesi-Sakarya


8-Doğançay Şelalesi-Sakarya

Sakarya’nın Geyve ilçesinde zorlu bir doğa parkurunu geride bıraktığınızda sizleri gizli bir tabiat harikası karşılıyor. Doğançay Şelalesi, deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte. Şelaleye giden yol, yürüyüş-trekking parkuru olarak da kullanılıyor. Sakarya’da görülecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Bozulmamış doğasıyla ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmakta.

Doğançay Şelalesine Nasıl Gidilir?

Doğançay Şelalesine gidilirken Adapazarı Bilecik yolunu kullanabilirsiniz. Öncelikle Bilecik yolunu takip ederek Doğançay kavşağından şelale yoluna dönülmesi gerekir. Özellikle Doğançay Köyüne ulaştığınız zaman buradan şelaleye doğru tırmanmanız gerekmektedir.

9-Erikli Şelalesi-Yalova


9-Erikli Şelalesi-Yalova

Erikli Şelalesi’nde İstanbul’un hemen yanı başında sakin ve huzurlu bir atmosferde zaman geçirebileceğiniz. Yalova’nın eşsiz doğasında aynı anda kamp kurup, yayla gezip büyüleyici Erikli şelalesini de gezebilirsiniz. Erikli Şelalesine ulaşım çok basit.

Erikli Şelalesine Nasıl Gidilir?

Yalova üzerinden önce Çınarcık’a ulaşıyorsunuz. Teşvikiye yolunu takip ederek önce Erikli yaylasına ardından Erikli Şelalesine varıyorsunuz. Bir başka alternatif olarak Yalova Çınarcık iskelesine ulaştığınızda İDO sefer hatlarının hemen yanındaki caddeden Sabah 11:00 ile 13:00 arasında kalkan minibüsler sizleri direkt erikli yaylası ve şelalelerine götürüyor. Akşam dönüşlerinde ise 17:00 saatlerinde Teşvikiye Kent Ormanı girişinden Çınarcık ilçesine dönebilirsiniz.

10-Aktaş Şelalesi-Düzce


10-Aktaş Şelalesi-Düzce

Düzce’deki bu doğa harikası 50 metre yüksekten düşerek suyunun sesi, etrafını saran yemyeşil doğası ile fotoğraf karelerinizi süsleyecek. Aktaş Şelalesi aynı zamanda Akçakoca’nın önemli yürüyüş parkurlarından birine sahip. Özellikle Akçakoca çevre yolu Göktepe köyü ayrımından yürüyüşe geçilen parkur 10 km’dir. Çoğunlukla dere kenarını takip eden orta zorlukta bir parkurdur. Aktaş Vadisiyle devam ederek şelaleye ulaşılmasıyla son bulur.

Aktaş Şelalesine Nasıl Gidilir?

İstanbul güzergahı D-100 Kara Yolu ya da TEM Otoyolu Gölyaka Turnikelerinden, Ankara’dan güzergahı D-100 Kara Yolu ya da TEM Otoyolu Kaynaşlı Turnikelerinden çıkış yaparak sağlayabilirsiniz. Düzce, Akçakoca istikametini takip ederek Akçakoca’ya ulaşın. Aktaş Şelalesi Düzce’ye 55 kilometre, İlçe Merkezine 11 kilometre mesafede.

 

Burdur Gölü’nden Eşsiz Fotoğraflar Nasıl Gidilir

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası 185 Metrede Sapanca

 

Çin Hakkında 20 Çılgın Gerçek Erkek Yumurtaları Ünlü