NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi

NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi

NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi

NST Nasıl Yapılır Ne Zaman Yapılır Aç Olmak Gerekir mi…

Hamileliğinizin sonuna yaklaşırken, doktorunuz gelişmekte olan bebeğinizin sağlığını izlemek için düzenli fetal stressiz testler (NST) yapabiliyor. Adından da anlaşılacağı gibi, NST’ler doğmamış bebeğe stres oluşturmaz. Sağlayıcı, harici bir monitör kullanarak bebeğin kalp atışını, hareketini güvenli bir şekilde değerlendirir ve hatta annenin rahim kasılmalarını tespit edebiliyor.

NST Ne Zaman Ve Kaçıncı Haftada Yapılır?

NST ne zaman yapılır sorusunun cevabı doktor kararına göre değişirdir. Doktor kararına göre 32. haftadan sonra normal gebelik takibi yapılabiliyor.

NST’ye Ne Kadar Sıklıkla Girilir?

NST genellikle 15 günde bir tekrarlanır. 36. haftadan sonra haftada bir yapılabiliyor. Ve doğum esnasında devamlı takip yapılıyor.

Günü Geçen Gebelerde NST Nasıl Yapılır?

Günü geçen ancak doğum eylemi başlamayan gebeler NST ile günlük olarak sıkı takip ediliyor.

NST’ye Ne Kadar Sıklıkla Girilir

Gebelikte NST Nedenleri

NST Nedir? Sağlayıcınız stressiz bir test sipariş ederse, panik yapmayın. Mutlaka sizde veya bebekte bir sorun olduğu anlamına gelmez. NST, doğum öncesi bakım sağlayıcılarının bebeğin hareketini ve sağlığını değerlendirmek ve hamileliğin uygun şekilde ilerlediğini doğrulamak için kullanacağı tek araçtır.

Doktor Neden NST Yapar Nedenlerinden Bazıları Şunlardır:

-Bebek daha az hareket ediyor.

-Bebek gecikmiş.

-Bebeğin çok fazla veya çok az amniyotik sıvısı var.

-Hamile kişinin kan grubu Rh’dir.

-Gebe kişi 35 yaş ve üzerindedir.

-Hamile kişi katları taşıyor.

-Gebe kişi daha önce ölü doğum yaşadı.

-Hamile kişinin diyabet, yüksek tansiyon veya tiroid sorunları dahil olmak üzere belirli sağlık sorunları vardır.

Fetal Stressiz Teste (NST)Nasıl Hazırlanır Ne Yapılır?

Stressiz testler genellikle sağlık uzmanınızın ofisinde yapılıyor. Fetal stressiz bir teste hazırlanmak için bol, rahat giysiler giyin ve küçük bir atıştırmalık yiyin.

NST İçin Aç Olmak mı Gerekir?

NST aç da tok da yapılabiliyor fark etmez. Bebekler genellikle hamile ebeveyn yemek yedikten kısa bir süre sonra aktif hale gelir.

NST Kaç Dakika Sürer?

Test, 20 ila 40 dakika arasında sürebileceğinden, başlamadan önce tuvaleti kullanmak da muhtemelen iyi bir fikirdir. Siz bir sandalyede rahat bir şekilde otururken veya bir masada yatar pozisyonda dinlenirken, sağlayıcınız dönüştürücü adı verilen bir cihazı karnınızın etrafındaki bir kemere bağlayacaktır. Dönüştürücü, fetal kalp atış hızını izleyen güvenli ve ağrısız bir cihazdır.

NST’de Bebeğin Kalp Atışları Kaç Olmalı?

NST’de bebeğin kalp atışları normalde bebeğin kalbi dakikada 120-160 arası atmaktadır.

NST Sonucu Kaç Olursa Doğum Başlar?

NST’de 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması gerekir. Bu durum olursa doğumun başlamak üzere olduğu anlamına geliyor.

NST Bebek İçin Riskli mi?

NST bebeğin sadece kalp atışlarını kontrol etmek amaçlı olduğu için kesinlikle riskli bir test yöntemi değildir.

NST’de Sancı Kaç Olmalı?

NST sonucunda 40 mm Hg üzeri ve 20 dakika süreyle en az 3 düzenli sancının olması doğum başlamak üzere olduğu anlamına gelebilmektedir.

NST Nasıl Yapılıyor Cihazı Nasıldır?

Monitör, rahim aktivitesi sırasında bebeğinizin kalp atış hızını kaydeder. Bebeğin hareket ettiğini her hissettiğinizde, bir düğmeye basarsınız. Böylece sağlayıcı bu hareketle bağlantılı olarak fetal kalp atış hızını izleyebiliyor. Test tamamlandığında, sağlayıcı ekipmanı kaldırır ve test sonuçlarını sağlar.

Fetal Stres Dışı Testin Riskleri

NST testi, düşük riskli, ağrısız ve invaziv olmayan bir prosedürdür. NST sırasındaki en büyük risk, verilerin yanlış yorumlanmasıdır. Teste girmeden önce endişelerinizi daima sağlayıcınızla paylaşın. Siz veya bebeğiniz için herhangi bir riski önlemek için attıkları adımlar konusunda size güvence verebilirler.

Ya Bebek NST Sırasında Hareket Etmezse?

Stressiz test (NTS) sırasında bebeğiniz hareket etmezse panik yapmayın. Sadece uyuyor olabiliyor. Bu olduğunda, doktorunuz bebeği neşelendirmek için kakao veya kafein içeren bir şey tüketmenizi isteyebiliyor.

Bebek NST Sırasında Hareket Etmezse

NST Test Sonuçları Nasıl Yorumlanıyor?

Stressiz test sonuçları reaktif değildir:

Reaktif: Test süresi boyunca fetal kalp hızı en az iki veya daha fazla artar. Bu, bebeğin sağlıklı olduğunu ve herhangi bir stres altında olmadığını gösteren normal bir sonuçtur.

Reaktif olmayan: Bebek hareket ettiğinde fetal kalp hızı değişmez. Sağlayıcı bebeği uyarmak ve NST testini tekrar yapmak için adımlar atabiliyor veya ek testler isteyebiliyor.

Diğer Geç Gebelik Testleri Hangileri?

Bebeğiniz fetal stressiz test sırasında beklendiği kadar yanıt vermiyorsa, sağlayıcınız daha fazla bilgi toplamak için biyofiziksel profil (BPP) veya hamilelik stres testi dahil ek testler isteyebiliyor.

BPP, teknisyenin bebeğin solunumu, kas tonusu ve hareketi dahil olmak üzere belirli faktörleri ölçmesine ve değerlendirmesine olanak tanıyan oldukça ayrıntılı bir ultrason içerir. BPP sonuçlarına bağlı olarak, sağlayıcı daha fazla test isteyebiliyor. Veya sezaryen veya indüksiyon ile ilerleyebiliyor.

NTS Nerede Yapılıyor?

Hamilelik stres testi, fetal refahı, özellikle bebeğin kasılmalara nasıl tepki verdiğini değerlendirmek için başka bir araçtır. Bu test genellikle hastanede, hamileliğin sonlarında ve hatta doğumun erken evrelerinde yapılıyor.

Hamilelik stres testi sırasında, kasılmaları başlatmak için damardan Pitocin adlı bir ilaç veriliyor. Bebeğin kalp atış hızı süreç boyunca izlerler. Bebek stres testini geçerse, anne genellikle doğal doğumun başlamasını bekleyebiliyor. Aksi takdirde sezaryen veya indüksiyon zamanı gelebiliyor.