Dubrovnik Yakınlarındaki 6 Büyüleyici Adaya Bakın

Dubrovnik Yakınlarındaki 6 Büyüleyici Adaya Bakın

Dubrovnik Yakınlarındaki 6 Büyüleyici Adaya Bakın

Dubrovnik Yakınlarındaki 6 Büyüleyici Adaya Bakın…

Dubrovnik, Adriyatik kıyısında harika bir tarihi şehirdir. Ancak daha rahat bir atmosfer arıyorsanız, yakındaki bir adaya gitmek faturayı doldurur. Burada özellikle muhteşem kumsallar, yemyeşil bitki örtüsü ve eski kalıntılar bulacaksınız, ayrıca daha az insan. Bilhassa konaklama ve yemek seçenekleri Dubrovnik’e göre daha sınırlıdır. Piknik için öğle yemeği alın ve Dubrovnik yakınlarındaki adalardan herhangi birine feribot yolculuğunun tadını çıkarın. Ancak yerel yemeklerin tadına bakmadan ayrılmayın.

İşte Dubrovnik Yakınlarındaki En Güzel Adalar Listesi

1-Lokrum


1-Lokrum

Dubrovnik’e sadece 20 dakikalık bir tekne yolculuğu mesafesinde olduğu için Lokrum, sıcak yaz aylarında serinlemek isteyen yerliler arasında popülerdir. Özellikle plaj taraması yapmanın yanı sıra, Akdeniz ormanlarından botanik bahçesine kadar doğanın tadını çıkarmak için harika bir yerdir.

Bitki örtüsü sizi kesmiyorsa, keşişlerin Dubrovnik sakinlerini fırtınalar ve korsanlar da dahil olmak üzere tehlikeler söz konusu olduğunda uyardığı 11. yüzyıldan kalma Benedictine Manastırı’nı ziyaret edin. Yerel efsaneye göre Aslan Yürekli Richard burada bir kilise inşa etti. Game of Thrones dizisinin bazı sahbeleri burada çekildi.

2-Mljet


2-Mljet

Mljet’in, Adriyatik’teki en güzel ada olduğu iddia ediliyor. Adanın resimleri bu iddiayı çürütmek için çok az şey yapıyor. Hırvat adalarının en yeşili. Mljet’in çoğunu bir milli park oluşturur. Ancak parkın dışında, bu seyrek nüfuslu adada şirin, küçük köyler bulacaksınız. Adada adaları olan iki tuzlu su gölü vardır.

Birinde St. Mary’ye adanmış eski bir Benedictine manastırı bulacaksınız. Homeros’un İlyada’sındaki kahraman olan Yunan kralı Odysseus’un burada yedi yıl yaşadığı söylenmektedir. Bugün, onun mağarasını ziyaret etmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Mljet şarabı, keçi peyniri ve zeytini ile meşhurdur.

3-Lopud


3-Lopud

Harika kumsallar sizin için önemliyse, Lopud’a rakip yoktur. Dubrovnik bölgesindeki en iyi plajlardan bazılarına sahiptir. Suns, ince beyaz kumlu plajları ile Elafiti Adaları’ndaki en iyi plaj olarak kabul edilir. Bu plaj yaz aylarında çok yoğun olabilir. Ancak sezon dışı aylarda da bir o kadar güzeldir.

En parlak döneminde, Lopud 30 kilise, birkaç saray ve iki manastırın yanı sıra canlı bir denizcilik endüstrisi saydı. Dubrovnik donanmasının dörtte biri Lopud gemilerinden oluşuyordu. Ada, 17. yüzyıldan kalma bir depremle harap oldu ve bir daha asla iyileşmedi. Kalıntılar arasında bir yürüyüş, düşünmek için sessiz bir zamandır.

4-Korcula


4-Korcula

47 km uzunluğundaki Korcula adası, MÖ 12. yüzyılda Truvalılar tarafından kurulan eklektik bir tarihe sahiptir. Yüzyıllar boyunca Yunan, Avusturya, Fransız, Macar ve Venedik dahil olmak üzere birçok güç tarafından yönetildi. Kaşif Marco Polo adada doğdu. Bir zamanlar Venedik surları için ahşabı sağladı.

Özellikle bazı ziyaretçiler Korcula Eski Kenti’ni “Küçük Dubrovnik” olarak adlandırıyor. Ve dar Arnavut kaldırımlı sokaklarda dolaşmanın mutlaka yapılması gereken bir aktivite olduğunu söylüyor. Ardından St. Mark Katedrali’ni ziyaret edin. Ve çan kulesinden panoramik manzaralar görmek için dar merdivenleri tırmanın.

5-Sipan


5-Sipan

Sipan, Dubrovnik’ten günübirlik gezi yeridir. Elafiti’nin en büyük adasını gezmek için özellikle arabanızla gidebilirsiniz. Ancak adayı kiralık bir bisikletle kolayca gezebilirsiniz. Bu kadar küçüktür. Sipan, özellikle şarap, zeytin ve narenciye gibi tarım ürünleriyle ünlüdür.

Bu nedenle adayı gezdikten sonra bir lezzet keşfine çıkın. Ada, Dubrovnik’in özellikle en iyi ailelerinin burada tatil evleri ve saraylar inşa ettiği 15. yüzyıldan beri bir turizm merkezi olmuştur. Saray kalıntıları ve diğer eski yapılar ziyaret edilebiliyor. Ancak su ayakkabınız yoksa yüzmeyi düşünmeyin. Buradaki plajlar çakıllı.

6-Kolocep


6-Kolocep

Kalabalıktan uzaklaşmak için can atıyorsanız, Kolocep’i yapılacaklar listenize eklemelisiniz. Küçük adanın sadece 300 kişilik bir nüfusu var. Elafiti Adaları‘nın en küçüğü, aynı zamanda Dubrovnik’e en yakın olanıdır. Ada aynı zamanda bir zamanlar Dubrovnik’in gemi inşa endüstrisi için önemliydi.

Adanın tamamı özellikle arabasızdır. Bu da adanın birçok yolu yürümeyi zevkli hale getirir. Yürüyüşünüzün ardından kumlu bir plajda dinlenin veya Mavi Mağara’ya yüzün. Adada, özellikle bazıları dokuzuncu yüzyıla tarihlenen St. Nicholas ve St. Sergius kiliseleri de dahil olmak üzere birçok kilise vardır.

 

Balayı Tatili İçin Gidilecek Dünyanın En Güzel 17 Adası

Parga Gezi Rehberi Parga’da Yapılacak Keyifli Aktiviteler

Vietnam’da Gezilecek Yerler Ve Gezi Rehberi