İtalya’dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor

İtalya'dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor

İtalya'dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor

İtalya’dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor…

İtalya‘nın terk edilmiş evini şaşırtıcı derecede düşük fiyatlarla sattığını duyuyoruz. Şimdi Japonya da İtalya’ya katıldı ve yaklaşık sekiz milyon terk edilmiş ev satıyor! Bu tür terk olmuş evlere akiya denir ve çoğunlukla ülkenin kırsal bölgelerinde var. Böyle bir planla hükümet, ülke genelinde bu bölgeleri yeniden canlandırmayı umuyor.

İnsanlar Terk Olmuş Evleri İstemiyor

Akiya, İngilizce’de küçük bir kasaba veya kırsalda boş bir ev anlamına gelir. İnsanlar genellikle bu bırakılan evleri istemiyor. Ve emlakçılar da çoğunlukla bu mülkleri satmaya çalışmaktan vazgeçtiler. Bu durum aynı zamanda Japonya’nın hızla düşen nüfusunun da bir göstergesidir.

Bu Evler Uzun Süredir Boş

Bu evler genellikle oldukça eskidir ve uzun süre boş bırakılıyor. Bu nedenle, bir akiyada yaşamak için bir yatırım gerektirebiliyor. Bu nedenle yerel yönetim, uzun süredir bu mülkleri satın almaya karar verdiğinde, bir akiyayı yeniden yapmak için sübvansiyonlar verir.

İtalya'dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor
İtalya’dan Sonra Japonya Terk Edilmiş Evlerini Satıyor

Nasıl Yararlanılıyor?

Eh, bu Japon evleri bedava değil; ancak yerel yönetimler, satın almaya ve taşınmaya hazır ailelere hem satın alımlar hem de çocuk bakımı için sübvansiyonlar sunarak yenileme hibelerinde alıcılara yardımcı olacaktır.

Fuji Dağı’nın Eteklerinde Ev

Pandemi göz önüne alındığında, insanların uzaktan çalışması daha kolay. Fuji Dağı’nın eteklerinde oturan güzel bir Japon kasabası olan Fujikawaguchiko, özellikle insanların çoğunun evden çalıştığı düşünüldüğünde, çok sayıda genç ailenin oraya taşınmasına tanık oldu.

Bunun İçin Yatırım Gerekebiliyor

Ancak, akiya satın alanlarİtalya’nın 80 INR evlerinden biraz daha fazla harcamaya hazırlıklı olmak zorunda kalacak. Yerel basına göre, “akiyanızı yaşamak için bir yatırım gerekebiliyor”.