Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm…

Eşiniz ilişkinizde çok kıskançsa ne yapacağınızı bilmek için ipuçları ve faydalı fikirler. Kıskançlık, en yaygın ilişki sorunlarının bir parçasıdır. Aslında, bazı durumlarda psikopatolojinin aşırı uçlarına kadar ve ne yazık ki, istismarla el ele gittikleri birçok durum var. Ancak kıskançlık davranışı bu kadar şiddetli hale gelmezse ve ilişkinin ana sorunu kendisiyse, belli önlemler alınarak üstesinden gelinmesi mümkündür. Bu yazıda şu soruya odaklanarak görelim: Eşim sevgilim çok kıskançsa ne yapmalıyım?

Eşinizin Kıskanç Olduğunun İşaretleri Nelerdir?

Kıskançlığın özelliklerinden biri, kendini gerçekleştiren kehanet etkisi yaratmasıdır. İlişkinin durumunu öyle bir noktaya getirir ki, eğer zamanında müdahale edilmezse, bunun olasılığı hakkında endişe için gerçek nedenler vardır. Diğer kişi ilişkiyi keser.

Bu nedenle ve kıskançlıkla bağlantılı davranışın duygusal olarak kontrol edildiğini veya şantaj yapıldığını hisseden kişide çok fazla rahatsızlık yaratması nedeniyle, bu sorunu hızlı bir şekilde tespit etmek önemlidir. Çünkü durum böyle değilse, en çok sorun budur. Muhtemelen her şey daha da kötüye gidecek. Açıkçası, kıskançlığa sorunlu bir yatkınlığı ifade etmenin sayısız yolu vardır.

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm
Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

Eşinizin sevgilinizin sizi kıskandığını gösteren belirtiler şunlar:

-Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda evde rahatsız olur.

-Kiminle mesajlaştığınızı sürekli olarak öğrenmeye çalışır.

-Bazen kıskançlığı yüzünden seni kötü hissettirmeye çalışır.

-Size çekici gelme derecesini çok sık test eder.

-Belirsizlik karşısında, eylemlerinizi başka birini sevdiğinizin bir işareti olarak yorumlar.

Eşiniz Sevgiliniz Çok Kıskançsa Ne Yapmalısınız?

Bunlar, her duruma uyarlandığında faydalı olabilecek birkaç ipucu.

1-Kendinize Bir İstismar Durumu Yaşayıp Yaşamadığınızı Sorun


Her şeyden önce, önceliğin fiziksel ve zihinsel sağlığınız olduğu konusunda net olun. Bu nedenle her şey şu sorudan başlamalıdır: Bir istismar mağduru muyum? Unutmayın ki sadece fiziksel istismar değil, aslında psikolojik istismar da çok yaygın maalesef.

Bir sözlü şiddet sarmalının veya psikolojik manipülasyonun sonuçlarına katlandığınızı ve o kişiyle ilişkinizi sürdürürken bundan kurtulamadığınızı fark ederseniz, veya diğer kişinin saldırılarının fiziksel veya zihinsel bütünlüğünüzü ciddi şekilde tehlikeye attığını fark ederseniz, ilişkiyi en kısa sürede sonlandırın ve o kişiyle uğraşmayı bırakın.

2-Kendinizi İddialı Bir Şekilde İfade Edin


Eşinizin kıskançlık davranışının istismar teşkil etmediğini tespit ettiyseniz, önceliğin bu davranışlara maruz kalmayı bırakmanız olduğunu da ona bildirmelisiniz. Bu konuyu ele alırken ilgi odağı olmasına izin vermemelisiniz.

Kıskançlığının sonuçlarına katlanmak zorunda olmadığınızı ve ona yardım edebileceğinizi, ancak nihai sorumluluğun onun olduğunu ve sürekli iyi niyetinize başvurmak zorunda kalmadan ilgilenmesi gereken bir süreç olması gerektiğini ona iddialı bir şekilde söyleyin.

Eşim Sevgilim Çok Kıskanç Ne Yapmalıyım İşte Çözüm

3-Kıskançlık Sorunlarını Tespit Etmesine Ve Tanımasına Yardımcı Olun


Kıskançlığa yatkınlığını gösteren bir şey yaptığında, o anda onun dikkatini çekin. Bu tür davranışları “sorunlu kıskançlık” kavramıyla ilişkilendirmeyi öğrenmesi için, bunu tam olduğu zaman yapmanız önemlidir.

4-Kendini Kabul Etmesine Yardımcı Olun


Çoğu zaman, kıskançlık sorunları temel olarak kişisel güvensizlik ve düşük benlik saygısı sorunundan kaynaklanır. Partnerinizin başına gelen bu olabiliyor. Bu nedenle, onunla ilgili neyi sevdikleri hakkında konuşarak, kendilerini kabul etme ve sevme yeteneklerini pekiştirmelerinden zarar gelmez. Bunun çıkarımlarından biri, sizden başka biriyle gitmenizi beklemenin bir anlamı olmadığıdır. Çünkü eşinizle keyfi nedenlerle birlikte değilsiniz.

5-Rehberli İmgeleme Alıştırmaları Yapın


Bu, psikoterapide kullanılan bir kaynaktır. Ancak bunu kendi başınıza da kullanmayı deneyebilirsiniz. Gözlerinizi kapatıp zorlu, endişeli veya stresli durumları canlı bir şekilde hayal etmekten oluşur. Zihinsel olarak pratik yapmanın bir yoludur. Ve aynı zamanda başka bir kişinin yaptığı açıklamalardan ve anlatılardan korkunun üstesinden gelmenin bir yoludur.

Bu durumda, normalde kıskançlık yaşamasına neden olan hayali deneyimlerin bir “anlatıcısı” olarak ona yardım edebiliyor. Bu gerçekleştiğinde bu şekilde tepki vermeye alışmasını sağlayabilirsiniz.

 

Aşk Acısını Hafifletmek İçin Önemli İpuçları

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

Evlilikte 17 Duygusal İstismar Belirtisi

Kamera Ve Fotoğraf Makinesini Nasıl Serin Tutarsınız