Taç Mahal’in Şehri Agra’da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar

Taç Mahal'in Şehri Agra'da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar

Taç Mahal'in Şehri Agra'da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar

Taç Mahal’in Şehri Agra’da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar…

Agra, Hindistan’ın kuzeyinde Uttar Pradeş eyaletinde, Yamuna Nehri kıyılarında yer alan eski bir şehirdir. Özellikle Tac Mahal’in şehri olan Agra, eski binaları ve mimarisinden çok daha fazlasıdır. Hindistan Agra’nın tatlıları, şehrin Babür mirası göz önüne alındığında eşit derecede iyidir. Öncelikle bu ağız sulandıran tatlılar kesinlikle mükemmeldir.

İşte Hindistan Agra’nın Meşhur Tatlıları

1-Petha


1-Petha

Özellikle Petha, Agra’nın resmi tatlısıdır. Şehrin her köşesi Petha dükkanlarıyla dolu. Bu süper yumuşak ve çiğnenebilir şeker topları, kabak veya balkabağından yapılıyor. Ve sayısız renkte mevcuttur. Çikolatalı Pethadan, üzüm, kesar safranlısından, mangolusuna kadar birçok çeşit var. Bunlar arasından seçim yapabilirsiniz. Otantik Pethaların tadına bakmak için orijinal Panchhi Petha marketini ziyaret edin.

2- Gajak


2- Gajak

Bu süper lezzetli kuru tatlı yemek, susam, şeker kamışı, yağ ve şeker ile hazırlanıyor. Bu, Gajak’ın malzemeleri aslında tam kışa uygun. Bundan dolayı kışın tadını çıkarmak için mükemmel bir tatlı olarak kabul ediliyor. Tatlı çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur ve insanlar bunları çok sever.

3- Ghewar


3- Ghewar

Bu yuvarlak şekilli nefis tatlıyı, un, şeker şurubu ve bolca kuru meyveyle hazırlıyorlar. Ghewarı, özellikle Teej Hindu festivali sırasında ve ayrıca Temmuz ve Ağustos aylarında musonları kutlamak için yapıyorlar. Şehirdeki tüm tatlı dükkanları bu harika ghwarları satıyor.

4- Mughlai


4- Mughlai

Bu mughlai tatlısı Agra’da oldukça popüler. Yemek, kızarmış ekmek, şekerli süt, safran ve fındık kullanılarak yapılıyor. O zamanlar Babür imparatorlarına servis edildiği için özellikle bu adla anılıyor.

5- Gond Laddu (ahbap)


5- Gond Laddu (ahbap)
Taç Mahal’in Şehri Agra’da Deneyeceğiniz Ünlü Tatlılar

Agra’dan gelen bir diğer popüler tatlı da Gond Laddu’dur. Bu tatlı özellikle yemek buğday unu, kuru meyveler ve sakız kullanılarak yapılıyor. Bu laddus bilhassa nemli, yumuşak ve süper lezzetlidir ve besleyici maddelerle doludur.

 

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Evde Pizza Sosu Nasıl Yapılır İşte Tarifi ve Püf Noktası

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek