Adet (Regl) Döneminde Kabızlık Neden Olur Çözümü Ne

Adet (Regl) Döneminde Kabızlık Neden Olur Çözümü Ne

Adet (Regl) Döneminde Kabızlık Neden Olur Çözümü Ne

Adet (Regl) döneminde kabızlık Neden Olur Çözümü Ne…

Kabızlık ve bağırsak hareketlerindeki diğer değişiklikler, adet döneminizden hemen önce ve adet sırasında oldukça yaygındır. Genellikle hormon seviyelerinizdeki normal değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Adet ağrısı ve şişkinliğe yardımcı olacak 5 çayı bu linkten öğrenebilirsin.

Adet (Regl) döneminde kabızlık rahatsız edici olabilir. Ancak bu oldukça normaldir. Dışkıda kan veya şiddetli ağrı gibi başka ilgili semptomlarınız olmadığı sürece endişe edecek bir şey yoktur. Adet (Regl) döneminde kabızlığın neden olabileceği ve bunun iki adım önünde nasıl kalınacağı hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

Adet (Regl) Döneminde Kabızlık Neden Olur?

Pek çok adet belirtisinde olduğu gibi, uzmanlar adet döneminde kabızlığa ne neden olur tam olarak emin değiller. Ancak progesteron ve östrojen hormonlarındaki dalgalanmalar muhtemelen büyük bir faktördür. Altta yatan koşullar da bir rol oynayabilir.

mens Adet Döneminde Kabızlık Neden Olur

Adet Döneminde Hormonal Değişiklikler

Döneminiz başlamadan önce, progesteron vücudunuzda birikir. Bu, sindirim sisteminizi yavaşlatabiliyor. Ve muhtemelen adet döneminizden hemen önce ve sırasında kabızlığa neden olabiliyor. Ayrıca, gerçek suçlunun progesteron değil, artan östrojen olduğuna dair bir teori var.

Bazı sağlık koşulları, adet döneminde kabızlık riskinizi de artırabilir. Örneğin, hem irritabl bağırsak sendromu (IBS) hem de endometriozis, özellikle ilk birkaç gün içinde, adet döneminiz boyunca sizi kabızlığa daha yatkın hale getirebilir. Kabızlık, çok ağrılı dönemlere sahip olma eğilimindeyseniz daha yaygın olabiliyor.

Adet Döneminde Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık bazen çok can acıtıcı olabiliyor. Özellikle adet ile gelen diğer şeylerin üzerine. Ancak onu yönetmek ve günlük yaşamınız üzerindeki etkisini en aza indirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var. İşte Adet döneminde kabızlık için tavsiyeler.

1- Daha Fazla Lif Yiyin

Lif, dışkınızın boyutunu artırmaya yardımcı olur. Bu da sindirim sisteminizde kolayca hareket etmesine yardımcı olabiliyor. Bu ilave kolaylık, özellikle hormonlar nedeniyle sisteminizin yavaşlayabileceği adet döneminiz sırasında önemlidir. Adet (regl) döneminde kabızlıklığa iyi gelen yiyecekler arasında denenmesi gerekenler şunlardır:

-Elma

-Fasulye

-Mercimek

-Koyu yapraklı yeşillikler

-Kepekli tahıllar

2-Daha Fazla Su İçin

Yeterince su almazsanız, adet döneminiz boyunca kabızlık yaşama olasılığınız daha yüksek olabiliyor. Çorbalar, sulu meyveler ve daha fazlası gibi yiyeceklerden ve içeceklerden su alabileceğinizi unutmayın.

Kabızlık İçin Evde Doğal Tedavi

Sade su içmekten sıkıldıysanız, limonlu ılık su kabızlık için popüler bir ev ilacıdır. Maden suyu seviyorsanız, musluk suyuna geçmenize gerek yok. Gazlı içecekler aslında kabızlığa yardımcı olabiliyor.

3-Egzersiz İçin Zaman Ayırın

Fiziksel hareket, bağırsaklarınızı ve içeriklerini harekete geçirir. Kramp ve diğer menstrüel semptomlarla uğraşırken egzersiz yapmak için motivasyon bulmak zordur. Ancak 20 dakikalık hafif bir yürüyüş bile çok yardımcı olabiliyor.

Adet (Regl) Dönemi Kabızlık Tavsiyesi

İhtiyaç hissettiğiniz anda gitmek yerine bağırsak hareketlerinizi tutma eğilimindeyseniz, bu alışkanlığı kırmaya çalışın. Banyo molası için zaman ayırmak istemeyebilirsiniz. Ancak onu içeride tutmaya çalışırsanız kabızlığı daha da kötüleştirir. Sonunda gitmeye hazır olduğunuzda, zaten sert olan dışkı daha da sert olacaktır. Geçmeyi daha zor ve acı verici hale getirir.

4- Hafif Bir Müshil Deneyin

Herhangi bir eczanede tezgahta müshil satın alabilirsiniz. Ancak bir tane almadan önce sağlık uzmanınıza danışmak isteyebilirsiniz. İhtiyaçlarınız için bir dışkı yumuşatıcı veya özel bir müshil türü önerebilirler.

Laksatifler bazen alışkanlık yapabiliyor. Bu nedenle çok sık veya çok uzun süre kullanmaktan kaçmak için paketin üzerindeki talimatları okuduğunuzdan emin olun.

Adet Döneminde Kabızlığa Ne İyi Gelir

Regl Kabızlığının Tekrar Olmasını Nasıl Önleyebilirim

Regl kabızlığı ile düzenli olarak uğraşıyorsanız, bunun iki adım önünde kalmanıza ve potansiyel olarak tamamen kaçmanıza yardımcı olabilecek birkaç şey vardır:

Kabızlığı uzak tutmak için, işlenmiş gıdaların yanı sıra yağ, şeker ve nişasta oranı yüksek gıdaları azaltın.

-Mümkün olduğunda, bu yiyecekleri taze ürünler ve tam tahıllarla değiştirin.

-Regl döneminiz yaklaştıkça kafeinli veya alkollü içeceklerin bir kısmını bitki çayı ve su ile değiştirmeyi de düşünün.

-Meyveli yoğurt, salamura sebze gibi probiyotik açısından daha zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmeyi deneyin.

-Sağlık uzmanınızla konuşun. Her ay sizi rahatsız eden şiddetli kabızlık veya kabızlığınız varsa, sağlık uzmanınız ilaç tedavisi de dahil olmak üzere ek tedaviler önerebiliyor.

Adet Döneminde Diğer Sindirim Sorunları

Adet döneminde kabızlık dışında başka sindirim sorunları da yaşanabiliyor. İshal, şişkinlik, gaz veya üçü birden olabiliyor. Bu sorunlar, rahminizin kasılmasına ve astarını dökmesine yardımcı olan hormonlar olan prostaglandinler nedeniyle olur. Ve bu da adet görmenize neden olur. Ancak sindirim sisteminize de zarar verebilirler.

Bu sindirim problemlerini hafifletmeye yardımcı olmak için:

-Tatlı veya kafeinli içecekleri sınırlandırırken susuz kalmayın.

– Sodyum gıdaları kesin

-Gaza neden olan yiyecekleri azaltın.

 

Adet Ağrısı Ve Şişkinliğe Yardımcı Olacak 5 Çay

Regl Kanı Neden Değişir Adet Ağrısını Hafifletecek Çaylar 

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler En İyi Zaman Hangisi