İsviçre’ye Taşınmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler Neler

İsviçre'ye Taşınmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler Neler

İsviçre'ye Taşınmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler Neler

İsviçre’ye Taşınmak İçin Yapmanız Gereken Şeyler Neler…

Nispeten yüksek yaşam maliyetine rağmen, İsviçre, yüksek yaşam kalitesi, İsviçre’nin açık hava yaşam tarzı, güvenliği, iyi maaşları ve kariyer fırsatları nedeniyle yabancılar için en çok arzu edilen ülkelerden biridir. Bu kişilerden biriyseniz ve İsviçre’ye taşınmayı merak ediyorsunuzdur. İsviçre’ye taşınma rehberi size yardımcı olacak. Taşınmanız için hazırlamanız gereken her şey ve gerekli tüm yasal düzenlemeler hakkında bilgi verecektir. Bu yazı size İsviçre’de yaşamak için neler gerekir sorusunun cevabını verecektir.

Eşyalarınızı İsviçre'ye Taşımak

1-Eşyalarınızı İsviçre’ye Taşımak

Eşyalarınızı İsviçre’ye taşıma işlemi oldukça kolaydır. Biraz uğraştıracak şeyler formalite ve evrak işleridir. Ev eşyalarının temizlenmesi için öncelikle bir form doldurmanız ve ardından Gümrük Müdürlüğüne teslim etmeniz gerekmektedir. Eşyalarınızı İsviçre’ye taşımak için hazırlamanız gereken evrak listesi

Ayrıca gönderdiğiniz formla birlikte:

-İthal edilecek malların listesi

-İsviçre oturma izni (bu, ilk 25 AB / EFTA eyaletinin göçmenleri için geçerli değildir)

-Bir ev veya dairenin kiralandığına dair kanıt

-Eşya taşıma araçları için yabancı kayıt belgesi.

-Ev eşyaları, iş günlerinde, malların gümrükten çekilmesi için belirlenen saatlerde temizleniyor.

Evcil Hayvanımı Nasıl Taşırım?

Ev eşyalarınızı, evcil hayvanlarınızı veya arabalarınızı herhangi bir vergi ödemeden taşıyabilirsiniz. Ancak, hak kazanabilmek için bu malları yer değiştirmeden altı ay önce kullanmış olmanız gerekiyor.

Aynı zamanda İsviçre’ye yerleştikten sonra da kullanılmaya devam etmesi gerekir. Ev eşyalarının tasfiyesi için Başvuru / gümrük beyannamesi üzerinden ödeme muafiyeti başvurusunda bulunabilirsiniz. Bundan sonra, gitmekte fayda var!

İsviçre Vize, Oturma ve Çalışma İzni Alma

2-İsviçre Vize, Oturma ve Çalışma İzni Alma

AB devletlerinin parçası olan vatandaşların İsviçre vizesine ihtiyacı yoktur. Ancak, üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, Mukim Nüfus Dairesi’ne kaydolmanız ve İsviçre’de oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

90 günden fazla bir konaklama için, AB/EFTA üyesi olmayan vatandaşların İsviçre’ye girebilmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekir. Federal ve kanton düzeylerinden onay alınması gerektiğinden, vize için ülkenizdeki İsviçre büyükelçiliğine başvurursunuz.

İsviçre Vize, Oturma ve Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

İşlem süresi, başvurunuzun yapıldığı günden itibaren 4 ila 15 gün arasında sürebiliyor. İsviçre’ye gittikten sonra, oturma ve çalışma izninizi almak için Mukim Kayıt Bürosuna kaydolmak için 14 gününüz vardır.

3-İsviçre’de Sağlık Sigortasına Nasıl Başvuruluyor?

Bazı istisnalar olsa da 90 günden fazla kalma niyetiyle İsviçre’ye gelen her kişi sağlık sigortası yaptırmakla yükümlüdür. Ancak İsviçre oturma iznine başvurmadan sağlık sigortası yaptıramazsınız. Henüz izin almamış olsanız bile, bekleyen başvurunuzu onlara gösterdiğiniz sürece sigorta başvurusunda bulunabilirsiniz.

İsviçre’nin sağlık hizmetleri dünyanın en iyi 10 sisteminde yer almaktadır. Ancak, diğer Avrupa ülkelerinin sağlık sistemlerinden farklı olarak, İsviçre sağlık sistemi devlet vergileriyle finanse edilmez, bireysel olarak ödeniyor.

4- İsviçre’de Konaklama Yeri Bulma

İsviçre’de ikamet etmek isteyen bir yabancı için en zor düzenlemelerden biri kalacak yer bulmaktır. Tüm bu süreci başlatmanın yollarından biri, çevrimiçi araştırma yapmak ve bu konuda size yardımcı olabilecek profesyonel emlak acenteleri bulmaktır.

Kiralama, İsviçre halkının kültürüdür. Nüfusun yaklaşık %60’ı hem yabancılar hem de yerleşikler kiralıyor. Ev sahibi olanlar genellikle kırsal kesimde bulunmaktadır. Kiralamak istediğinize karar verdiyseniz hızlı hareket etmeniz gerekiyor. Çünkü özellikle Cenevre, Zürih, Lozan veya Basel gibi büyük şehirlerde rekabet yüksek ve bu bölgelerde kira fiyatları da daha yüksek.

Öte yandan, bir ev satın almak istiyorsanız, İsviçre’nin ana şehirlerinde konut satın almalarına izin verilen kişilerin İsviçreli ve İsviçre’de daimi oturma izni veya C İzni olan kişiler olduğunu bilin. Turistik alanlar ve kayak merkezler.

İsviçre Banka Hesabı Açma

5-İsviçre Banka Hesabı Açma

İsviçre’ye taşınırken, mali durumunuz için alabileceğiniz en akıllıca kararlardan biri, mümkün olan en kısa sürede bir banka hesabı açmaktır. Hesabı İsviçre’ye gelmeden önce açmanız mümkündür. Ancak gerekli belgeleri posta yoluyla göndermeniz gerekir ve bu şekilde bir biraz daha zor olacaktır. Daha kolay yol, İsviçre bankalarından birine girip hesabı şahsen açmak olacaktır. Oradaki bankaların çoğunda dil engel olmasın diye İngilizce bilen personeller var.

İsviçre’de Banka hesabı açmak için gerekli belgeler bankalar arasında farklılık gösterebilyor. Ancak, bu belgeler bir zorunluluktur:

-Kimlik belgesi (pasaport)

-İkamet izni belgesi (vize, oturma/çalışma izni)

-Adres kanıtı (son fatura)

6- İsviçre’de Çalışmak İçin Ne Yapmalı

İş fırsatları ve yüksek maaşlar, İsviçre’ye taşınmanın avantajlarından sadece birkaçı. Ancak iş bulmak için önce İsviçre çalışma izni almak gerekiyor. AB vatandaşıysanız, İsviçre’de yalnızca üç ay kalıyorsanız buna ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak, bundan daha fazla kalmayı planlıyorsanız, İsviçre çalışma izni gereklidir.

İsviçre’de iş arama sürecinin tamamı kulağa zor gelebiliyor. Ancak sosyal medya ve çevrimiçi iş platformları iş arama sürecinizi kesinlikle kolaylaştıracaktır. İş gereksinimleri, başvurduğunuz işe bağlıdır. Her ne kadar ortak gereksinimlerden biri dil olabiliyor. Hangi kantonda çalışacağınıza bağlı olarak, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve hatta İngilizce konuşmanız istenecektir.

İsviçre'de Çalışmak İçin Ne Yapmalı

7-İsviçre’de Sürücü Belgesi Almak

Yabancı bir ülkeden gelen yeni bir İsviçre vatandaşı olarak, ulusal sürücü belgenizi ilk 12 ayda İsviçre’de kullanabilirsiniz. Ancak, bu 12 ay dolmadan önce, onu bir İsviçreli ile değiştirmeniz gerekir.

Bu, AB ülkelerinden ve İsrail, Kanada, Avustralya, Singapur ve Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer ülkelerden gelen İsviçre sakinleri için geçerlidir. Bir üçüncü ülke vatandaşı olmak olur.

O zaman İsviçre’de sürücü belgesi almak için sürüş testi, teori testi ve ilk yardım kursu almak zorundasınız. Yeni bir mukim olarak İsviçre’ye taşınmak kesinlikle kolay değil. Taşınmadan önce düşünülmesi ve düzenlenmesi gereken birçok şey var.

Belgeler, bir iş ve yaşayacak bir yer bulmak ve yeni ülkenin sağlık, banka ve sürüş politikasına uyum sağlamak bunlardan sadece birkaçı. Ancak, yeni bir İsviçre vatandaşı olarak ne yapmanız gerektiğini öğrendikten sonra, onları listenizden kontrol etmeye başlarsınız. Bu yazıda İsviçre’de yaşamak için gereken şeyleri öğrenmiş oldu.

 

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır