Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede…

Kiliseler Hristiyanlıkta ayinler düzenlemek, Tanrı’ya ibadete çağırmak ve ilham vermek için tasarlanıp inşa edilmişlerdir. Kiliseler uzun zamandır özellikle toplumun en önemli ve etkileyici binaları arasında sayılmaktadır. Çünkü Hristiyan dini liderler, Tanrı’nın azametini ve gücünü göstermek adına kuleleri göğe uzanan büyük kiliseler ve İncil’den sahnelerle kaplı anıtsal cepheler inşa etmişlerdir. Böylece dünyanın en etkileyici kiliseleri ortaya çıkmıştır.

Dünyanın En Güzel ve En Görkemli 15 Kilisesi Nerede

Yüzyıllar boyunca öncelikle estetik yavaş yavaş değişti. Özellikle Romanesk ve Gotik mimari, Rönesans ve Barok özelliklerine yol açtı. Bilhassa Şapel ve neflerindeki ışıltılı hazineler ve ilahi sanat eserleri de zamanla değişti. Günümüzde, özellikle bu güzel kiliseleri her yıl milyonlarca turist ziyaret ediyor. Dünyanın en güzel kiliseleri etrafındaki en önemli mimari ve tarihi simge yapılardan bazılarını oluşturmaktadır.

Avrupa’da gezilecek kiliseler hangileri, en ünlü kiliseler, dünyanın en güzel mimarisine sahip kiliseler ve işte dünyanın en güzel kiliseleri.

1-Aziz Petrus Bazilikası- Vatikan


1-Aziz Petrus Bazilikası- Vatikan

Vatikan Şehri özellikle papaya ev sahipliği yaptığı ve Katolik kilisesinin merkezi olduğu için, dünyanın en büyük ve en görkemli kilisesine de sahip. Bu kilise Aziz Petrus Bazilikası. İlk olarak Papa II. Julius tarafından Christendom’daki en büyük bina olması için görevlendirilen bazilika, Bramante, Raphael ve Michelangelo gibi efsanevi figürlerin katkıda bulunduğu 1506-1626 yılları arasında inşa edildi.

Adını, özellikle mezarı içinde yer alan azizden alan, muhteşem Rönesans tarzı bazilika, sütun sıralı Aziz Petrus Meydanı’na kadar uzanan devasa bir cephe ve kubbeyi sergilemektedir.

Mermer kaplı zeminleri, kocaman heykeller, asırlık sanat eserleri ve sergilenen ışıltılı hazinelerle sonsuz bir şekilde önünüzde uzanıyor. Kuşkusuz dünyanın en güzel kiliselerinden biri olan Aziz Petrus Bazilikası, inanılmaz sanat eserleriyle sizlerin keyifle izleyeceğiniz bir mimari şaheserdir.

2- Aziz Basil Katedrali- Moskova


2- Aziz Basil Katedrali- Moskova

Dünyanın en tanınmış yerlerinden biri olan Aziz Basil Katedrali, gerçekten de bir çocuk masalları kitabından çıkmış gibi görünüyor. 1561’de Korkunç İvan’ın emriyle inşa edilen, büyüleyici kuleleri ve renkli soğan kubbeleriyle güzel bina, Moskova’nın kalbindeki Kızıl Meydan’ın sembolü.

Özellikle birbirine bağlı 10 farklı kiliseden oluşuyor. St Basil’s, baktığınız her yerde parlak renkler ve dönen desenlerle birçok benzersiz ve özellikle sıra dışı mimariyi sergiliyor. Kendine özgü görünümü ile ünlü olmasına rağmen, içi ikonlar ve duvar resimleri her yüzeyi kapladığı kadar büyülüdür.

3-Hallgrímskirkja- İzlanda


3-Hallgrímskirkja- İzlanda

Hallgrímskirkja’nın kendine özgü tasarımının, İzlanda’nın görkemli manzaralarının çevresinde bulunan dağları, buzulları ve bazalt sütunları taklit ettiğine inanılıyor. 74,5 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek yapılarından biridir. Ve bulunduğu tepeden Reykjavik’e bakar.

1945 ve 1986 yılları arasında inşa edilen modern kilise, adını İzlandalı şair Hallgrimur Petursson’dan alır. Önünde ise kaşif Leif Erikson’un çarpıcı bir heykeli bulunuyor. İzlanda başkentinin başlıca cazibe merkezlerinden biri olan Hallgrimskirkja, ziyaretçilerin eğlenmesi için kulesinden muhteşem panoramik manzaralara da sahiptir.

4-Duomo di Milano- İtalya


4-Duomo di Milano- İtalya

Duomo di Milano inanılmaz derecede süslü ve karmaşık bir şekilde tasarlanmış.  Kilisenin tamamlanması neredeyse altı yüzyıl sürdü. Dünyanın en büyük kiliselerinden biri. Devasa Gotik şaheser, nefis uçan payandalar neflerini sıralarken, çok sayıda muhteşem kuleler ve kemerler sergiliyor.

Aziz Bartholomew’in heykeli ve Pellegrini’nin en anıtsal sanat eserleri arasında sayılan kilisenin dış hem de içinde çok sayıda muhteşem heykel bulunmaktadır. Katlarının altında 335 yılına dayanan vaftizhane ile Duomo di Milano, İtalya’nın en önemli mimari, kültürel ve tarihi anıtlarından biridir.

5- Assumption Kilisesi, Bled Gölü- Slovenya


5- Assumption Kilisesi, Bled Gölü- Slovenya

Assumption Kilisesi insanın hayal edeceği en güzel ortamlardan birinde yer alıyor. Arkasında yükselen Julian Alpleri ile Bled Gölü’nün merkezindeki küçük bir adada yer almaktadır.

17. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş, güzel fresklerle süslenmiş sevimli küçük Gotik kiliseye sadece gölde bir tekne turu ile ulaşılabiliyor. Kilisenin beyaz kulesi, çevresinde yükselen ağaçlarla gölün ışıltılı sularına yansıyan daha da görkemli görünüyor. Slovenya’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan kilise ve gölde, kesinlikle harika fotoğraflar çekiliyor.

6- Sacré-Coeur -Paris


6- Sacré-Coeur -Paris

Paris’in en ünlü ve tanınan simge yapılarından biri olan Sacré-Coeur, Montmartre’nin tepesindeki seçkin konumundan şehrin nefes kesici manzaralarına sahiptir. Parıldayan beyaz bazilika 1914 yılında inşa edilmiştir. Ve güçlü bir kubbeyi çevreleyen iki kubbe ile bazı zarif Bizans mimarisine sahiptir.

Önemli bir ulusal anıt olduğu için, kemerli girişinin üzerinde, her ikisi de Fransız azizleri olan Joan of Arc ve Louis IX’un iki binicilik heykeli var. İçerisi de muhteşem; dünyanın en büyük mozaiklerinden biri, mağara kubbesini kaplıyor. Artık popüler bir turistik cazibe merkezi olan Sacré-Coeur’u her yıl milyonlarca insan ziyaret ediyor.

7- Las Lajas Koruma Alanı – Kolombiya


7- Las Lajas Koruma Alanı - Kolombiya

Kolombiya’daki Guaitara Nehri üzerindeki bir kanyonda saklanan Las Lajas Sanctuary’nin muhteşem Gotik Revival tarzı mimarisi kesinlikle büyülü bir manzara yaratıyor. 1916 ve 1949 yılları arasında inşa edilen muhteşem kutsal alan, yanında parıldayan güzel bir şelale ile nehri kapsayan 130 metre yüksekliğindeki bir köprünün üzerinde yer almaktadır.

8- Aziz George Kilisesi- Etiyopya


8- Aziz George Kilisesi- Etiyopya

Kral Lalibela tarafından Etiyopya dağlık bölgelerinde ‘Yeni Kudüs’ olarak yapmışlar. Lalibela, on bir inanılmaz yekpare kiliseye ev sahipliği yapıyor. Bunlar, 7. ve 13. yüzyıllardan kalma.

Onları birbirine bağlayan karmaşık bir dizi tünel var. Ve geçit ile canlı kayaya yukarıdan aşağıya doğru oyup yapmışlar. Bunlardan St. George Kilisesini, dağ yamacından çok ince bir şekilde oymuşlar. Şüphesiz en önemli ve etkileyici olanıdır.

Kilise bir Yunan haçı şeklinde. Atmosferik iç mekanında bulunan muhteşem sanat eserleri ile 12 metre yüksekliğe ulaşıyor. Bu güne kadar, kilise ve Lalibela hala önemli bir hac yeri. Ve Etiyopya’ya yapılan herhangi bir ziyaretin en önemli noktalarından biri.

9- La Sagrada Familia –Barcelona


9- La Sagrada Familia –Barcelona

La Sagrada Familia daha önce gördüğünüz hiçbir şeye benzemiyor. Barselona’da bulunan kilise Katalan mimar Antoni Gaudi’nin meşhur eseridir. Güzel bazilika üzerinde çalışmalar 1882’de başladı. Dikkat çekici bir şekilde, bu güne kadar hala devam ediyor.

Süslü cepheleri ve yüksek kuleleri ile dışarısı neredeyse devasa bir kumdan kaleyi andırıyor. İçi renkler ve ışıkla, keyifli vitray pencerelerinden içeri sızıyor. Dünyadaki en yenilikçi ve ilham verici binalardan biri. La Sagrada Familia, benzeri olmayan bir sanat eseridir.

10- San Andrés Xecul Kilisesi – Guatemala


10- San Andrés Xecul Kilisesi - Guatemala

San Andrés Xecul Kilisesi Guatemala’nın Batı Dağlık Bölgesi’nde yer alıyor. Parlak cephesi ve canlı renkleri ile kesinlikle duyuları boğmakla tehdit ediyor. Dış duvarları boyunca, meyve, mısır ve kuş resimleri var.

Yanında melekler ve jaguarların uzandığı iki yüzün üzerinde boyalı figür ve heykel bulunmaktadır. Bu tarım sahneleri, doğanın önemini ve yerel Maya halkının topraklarıyla olan bağlantısını yansıtıyor. 1900 yılında inşa edilen Barok kilise, yerel ve kolonyal etkilerin büyüleyici bir karışımını sergiliyor ve estetiği açısından çok benzersiz.

11- Gergeti Teslis Kilisesi- Gürcistan


11- Gergeti Teslis Kilisesi- Gürcistan

Gergeti Trinity Kilisesi Kazbek Dağı ile Kafkasya’da sakin ve tenha bir noktada yer alıyor. Kilise, Gürcistan’ın en ünlü simge yapılarından biridir. 2,170 metre yüksekliğindeki bir dağın tepesinde yer alıyor. Kilise, çevresindeki muhteşem dağlar ve aşağıdaki parıldayan Chkheri nehri ile nefes kesici manzaralara sahiptir.

12- Borgund Çıta Kilisesi – Norveç


12- Borgund Çıta Kilisesi - Norveç

Borgund Stave Kilisesi Norveç’te yemyeşil bir vadide yer alıyor. Kilise, çok eski zamanlardan beri aynı noktada duruyormuş gibi. Kiliseyi ahşap çıtalardan yapılmışlar. Üç nefli kilisenin tepesinde, üçgen duvarları koruyan oyma ejderha başları olan cılız çatılar var.

Ve bunların hepsi ona Viking benzeri bir görünüm ve his veriyor. 1180 ile 1250 yılları arasında inşa edilmiş. İyi korunmuş orta çağ kilisesi, şimdi popüler bir müze ve turistik cazibe merkezidir.

13- Kutsal Haç Şapeli – Arizona


13- Kutsal Haç Şapeli - Arizona

Kutsal Haç Şapeli Arizona çölünde kayalık kırmızı bir tepenin yamacında. Belirgin bakış açısından çevresine buyurgan bir şekilde bakar. Sadece kısa mesafede bulunan Sedona, kilise 1957 yılında inşa edilmiştir. Sade tasarımı ve kullanılan malzemeler, 1931 yılında New York’ta inşa edilen Empire State Binası’nda modellenmiştir.

14- Mont St. Michel Manastırı- Fransa


14- Mont St. Michel Manastırı- Fransa

Fransa’nın kuzeybatısında, Normandiya’nın hemen dışında yer alan bir gelgit adasının tepesinde yer alan Mont St. Michel Abbey, akla gelecek en ilgi çekici yerlerden biri.

15- Kayaların Leydisi – Kotor


15- Kayaların Leydisi - Kotor

Our Lady of the Rocks gerçekten de çarpıcı bir noktada yer alıyor. Etrafında yükselen muhteşem dağlarla Kotor Körfezi’ndeki küçük bir adacık üzerinde. Kilise ve güzel konumu özellikle fotoğrafçıların dikkatini çeken yerlerden biri. Kilisenin duvarları 17. yüzyıl barok sanatçısı Tripo Kokolja’nın tablolarıyla kaplı. Bu yazıda dünyanın en güzel ve en görkemli kiliselerini öğrendik.

 

Peru’daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Balayı Tatili İçin Gidilecek Dünyanın En Güzel 17 Adası

Dünyanın En Büyük Ve En Lüks Otel Zinciri listesi