Diz Ameliyatını Önleyen Egzersiz Her Gün Yapın

Diz Ameliyatını Önleyen Egzersiz Her Gün Yapın

Diz Ameliyatını Önleyen Egzersiz Her Gün Yapın

Diz Ameliyatını Önleyen Egzersiz Her Gün Yapın…

Diz, vücutta her gün yoğun olarak kullanılan en büyük eklemdir. Yürürken, koşarken, tırmanırken veya zıplarken dizlerimiz çok fazla baskı yapmak zorundadır. Sonuç olarak, yaralanma ve ağrıya daha yatkındır. Her yaş grubundan insan diz ağrısına duyarlıdır. Ancak kemik kaybı nedeniyle risk yaşla birlikte artar.

Aşırı diz ağrısı da insanları diz protezi ameliyatını tercih etmeye zorlar. Egzersiz yapmak çok daha kolay ve uygun maliyetli olan diz ağrısından kurtulmanın bir başka alternatifidir. Yakın tarihli bir araştırma, haftada birkaç kez tek bir egzersiz yapmanın bile diz ağrısını tedavi etmeye ve ameliyatı önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Diz Ameliyatını Önleyen Egzersiz Her Gün Yapın

1-QUADX-1 Denemesi

QUADX-1 denemesi adlı yeni bir çalışma. Ev tabanlı egzersiz tedavisinin faydalarını ve gelecekteki diz ameliyatlarını önleyip önleyemeyeceğini değerlendirdi. Araştırmacılar, katılımcıları diz osteoartriti nedeniyle diz protezi ameliyatı için uygun olan üç gruba ayırdı.

Tüm katılımcılar hafta boyunca ortalama 3/10 diz ağrısı bildirdiler. Ve en az 45 yaşındaydılar. Her üç katılımcı grubuna da 12 haftalık egzersiz verdiler. İlginç olan, hepsinin tek bir egzersiz diz ekstansiyonu  gerçekleştirmeleri.

2-Diz Uzatma Egzersizi Yapmanın Yararı

Basit diz uzatma egzersizleri yapmak vücudun esneklik kazanmasına ve diz çevresindeki kasları güçlendirmesine yardımcı olur. Katılımcılara sadece bir egzersiz yapılmasının nedeni, evde yapılan egzersizlerdeki kötü formun ağrıyı daha da kötüleştirebilmesidir.

Çok sayıda alıştırma önermek işleri karmaşık hale getirirdi. Katılımcı bu egzersizi herhangi bir makine kullanmadan, sadece bir sandalye kullanarak gerçekleştirdi.

Çalışmanın sonunda her üç grupta da kas güçlerinin arttığı fark edildi. Tek egzersizi haftada sadece iki kez yapmak, diz gücü ve diz ağrısında, haftada dört ve altı kereye kıyasla aynı iyileşmeye yol açtı.

diz ağrısını geçiren egzersiz

3-Bu Egzersiz Nasıl Yapılıyor

Egzersizi gerçekleştirmek için katılımcılar, bir egzersiz bandının bir ucu ayak bileklerine sarılan olarak bir sandalyeye oturdular. Bandın diğer ucu, çapa görevi görmesi için bir kapının arkasına sabitlendi.

Katılımcıların bandoyu almasına izin verilmedi. Her tekrarda sekiz saniye bacağı uzatmak için üç. Üstte bir saniye duraklama, bacağı indirmek için dört saniye.

4-Diz Ağrısını Hafifletebileceğini Kesinlikle Kanıtlıyor

Çalışma, her birinde on onarım bulunan en az iki set egzersiz yapmanın bile diz ağrısını azaltmaya yardımcı olabileceğini kesinlikle ortaya koydu.

Bununla birlikte, çalışma kas kütlesini, kardiyovasküler sağlığı, kemik mineral yoğunluğunu veya egzersizin diğer sağlık yararlarını incelemedi. Asgari miktarda egzersizin bile diz ağrısını hafifletebileceğini kesinlikle kanıtlıyor.

 

Ruh Sağlığına İyi Gelen Şeyler İşte En Etkili 10 Adım

Aloe Vera Kansere Sebep Olur Mu Aloe Vera Nasıl Yetişir

60 Saniyede Nasıl Uykuya Dalınır Uykusuzluk Çözümü

İngiliz Şatosundan 1.4 Milyon Dolarlık Eser Çalındı