Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır…

Alphorn, ahşap bir nefesli çalgıdır. Bu çalgıya çoban borusu ya da dağ boynuzu da deniliyor. Ve adından da anlaşılacağı gibi kökeni Alplerden gelir. Bu doğal trompet, özellikle İsviçre ve Avusturya’da her evde vardır. Aslında tamamen ahşaptan yapılan bu enstrümanın farklı kılan özelliği üfleme tekniği sayesindedir.

Alphorn Nasıl Yapılıyor?

Alphorn 2.45 ila 4.05 metre uzunluğundadır ve tamamen ahşaptan, genellikle ladin veya köknar ağacından yapılıyor. Geçmişte, ağaç gövdesi uzunlamasına bölünmüş, elle özenle oyulmuş ve sonunda tekrar birbirine yapıştırılmıştır. Son kısım için ise reçine veya balmumu kullanılıyor. Ve ayrıca bir kök, dal veya kordon ile güçlendiriliyor. Bu teknik, kornanın sızmasını mümkün kıldığı için, bir su banyosunda şişmesi gerekiyor.

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır

Alphorn Çalgısı Hakkında Bilgi

Bugün makineler yarma ve oyuk açma kısmını yapabilirler. Yapıştırıcılar çok yoğun olduğu için su banyosu da artık gerekli değil. Pirinç burçlar ve vidalar ek destek sağlar. Doğal trompet, daha önce bulunmayan kayın ağacı veya meyve ağacından yapılmış bir ağızlık ile tamam olur. Ağızlıkların boyutları ve şekilleri farklıdır.

Alphorna’nın Sesi İçin Ne Kullanılıyor?

Alphorna‘nın sesi için alt uçta bulunan ve bugün kavisli olan ve kornaya güzel şeklini veren huni büyük önem taşımaktadır. Geçmişte bu şeklin mümkün olabilmesi için, alphorn yapımında uygun şekilde kavisli gövdelerin kullanılması gerekiyordu. Bu nedenle, kavisli olmayan alfornlar vardı.

Alphorn Çalgısı Nasıl Çalınıyor?

Bu nefesli çalgının sesi, nefesli çalgılar tarafından yaygın olarak kullanılan tekniğe karşılık gelen nefesle üretiliyor. Alphornda hiçbir tuş, valf veya sürgü yoktur.

Alphorn’da Notalar Nasıl Çıkartılıyor?

Bu nedenle genellikle sadece 16 farklı nota çalmak mümkündür. 64 nota, yalnızca en uzun Alphorn ile çalınabiliyor. Alphornda hangi notayı çaldığınız, nefesli çalgıya ne kadar üflediğinize bağlıdır. Saf doğal bir ton her zaman ortaya çıkmaz. Bu daha sonra aşırı veya az üfleme gibi üfleme teknikleri ile düzeltilebiliyor.

Alphorn Nedir Hangi Ülkenin Çalgısıdır Ve Nasıl Çalınır

Alphorn Türler Neler?

Alphorn‘un prensibi her zaman aynıdır. Akortun şeklinde farklılıklar vardır. Bu da kornanın uzunluğundan oluyor. İsviçre’de, alfornlar genellikle 3.47 metre uzunluğundadır. Bu da F diyez / G düz açılış konuşmasıyla sonuçlanır. Almanya’da 3.68 metre uzunluğunda inşa edilen F-Alphorn‘lar daha yaygın. Diğer altı uzunluk farklı ruh halleriyle sonuç bulur. Alphornun temel notası, en düşük çalınabiliyor notaya karşılık geliyor.

Alphornlar Hangi Müzik Tarzlarında Kullanılıyor?

Alphorn müziği ayrı bir müzik geleneği olarak kabul ediliyor. Neredeyse hiç klasik beste yok, ancak alphorn jazz’a yaklaşmaya cesaret eden birkaç sanatçısı var.

Alphorn Sesini Videodan Dinle

 

İsviçre Hakkında 35 İlginç Gerçek Her An Patlayabilirler

Tatilde Yanınıza Almanız Gereken 8 Şey

Covid 19 PCR Testi İsteyen Ülkeler Listesi

 

Rolls-Royce Boat Tail Dünyanın En Pahalı Arabası Oldu