Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın

Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın

Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın

Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın…

Bakire bir kraliçe binlerce erkek bal arısının bekleyebileceği bir yere uçtuğunda, uçuş halindeki birkaç erkekle çiftleşir. Çifleşmeden sonra, özellikle erkek bal arısı kraliçeden uzaklaşır. Ancak endophallusu vücudundan koparılır ve yeni döllenmiş kraliçeye bağlı kalır.

Erkek Arılar Çifleştikten Sonra Ölür

Kraliçe ile çiftleşen bir sonraki erkek bal arısı, önceki endophallusu kaldıracak. Erkek bal arıları bir çiftleşme uçuşu sırasında sadece yedi ila 10 kez çiftleşebiliyor. Ve çiftleşmeden sonra bir erkek arı, endophallusu çıkarıldığında karnı yırtıldığı için hızla ölür. Çiftleşme uçuşundan sağ kurtulan erkek arılar bile, tek amaçlarına çiftleşerek hizmet ettikleri için yuvalarından atılırlar.

Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın

Bir Kraliçe 100 Milyondan Fazla Sperm Bulundurur

Bakire kraliçeler hayatlarının erken döneminde çiftleşirler ve sadece bir çiftleşme uçuşuna katılırlar. Bu uçuş sırasında birkaç çiftleşmeden sonra bir kraliçe, yumurta kanallarında 100 milyona kadar sperm depolar. Bununla birlikte, kraliçenin spermatekası içinde sadece beş ila altı milyon depo oluyor. Kraliçe, hayatı boyunca yumurtaları döl için bu spermlerden sadece birkaçını kullanıyor. Bir kraliçenin yaşamı boyunca spermi biterse, yeni nesil kraliçeler çiftleşecek ve kendi kolonilerini üreteceklerdir.

Döllenmemiş Yumurtalar Erkek Arılara Dönüşür

Bal arısı kraliçeleri, yavrularının cinsiyetini kontrol eder. Yumurtalar yumurtalıktan yumurta kanalına geçerken, bir kraliçe belirli bir yumurtanın döllenip döllenmediğini belirleyebiliyor. Döllenmemiş yumurtalar erkek arılara dönüşüyor. Döl almamış yumurtalar dişi işçilere ve kraliçelere dönüşür. Dişi işçiler çiftleşmezler, ancak kısır yumurtalar bırakabilirler ve bu da erkek bal arıları olur.

Erkek Arı Çifleştikten Sonra Neden Ölür Sebebine Bakın

Arılara İki Gün Boyunca Arı Sütü Veriliyor

Kraliçeler özellikle yumurtalarını, yuva tavanına yapışan yapısal oval şekilli hücrelere bırakırlar. İşçi bal arıları, larvaların düşmesini önlemek için bu hücreleri özellikle arı sütü ile doldurur. Gelecekteki işçilere ilk iki gün boyunca arı sütü verilirken, gelecekteki kraliçelere tüm larva dönemi boyunca arı sütü veriliyor.

Arılar Kaç Günde Büyür?

Bir koloninin her bir üyesinin gelişimi kasta bağlı olarak farklılık gösterir. Erkek bal arılarının yumurtadan yetişkine kadar uygun şekilde büyümesi için 24 güne, işçilerin 21 güne ve kraliçelerin sadece 16 güne ihtiyacı vardır.

 

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi