Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem…

Bir akıllı telefonu izlemek kolaydır. Ancak yine de konum servisi açık değilken yaparlar mı? İşvereniniz, arkadaşınız, eşiniz veya hatta bir takipçiniz olsun, her hareketinizi takip eden birinin olması düşüncesi korkutucudur.

Bugün piyasadaki tüm akıllı telefonlar, konum verilerini ortaya çıkarmak için kullanılabilecek yerleşik konum hizmetleriyle birlikte geliyor. Peki ya konum verilerinizi kimseyle paylaşmak istemiyorsanız? Telefonunuzda konum hizmetlerini devre dışı bırakırsanız, izlenmesi yine de mümkün müdür? Konum servislerini devre dışı bıraktıktan sonra telefonunuzun izlenip izlenemeyeceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Konum Servisleri Kapalıysa Telefonunuz İzlenebilir mi?

Telefonunuzdaki konum hizmetlerini kapatmak, onu izlenemez hale getirmelidir. Ancak bu her zaman böyle değildir. Çünkü cihazınızın hala izlenebilmesi için başka yollar da vardır.

Adil olmak gerekirse, cihazınızdaki yerleşik konum hizmetini kapatmak, konumunuzu gizlemek için iyi bir iş çıkarır. Bununla birlikte, izleyiciler, konum hizmetleri açık olsun veya olmasın, cihaz konumunuzu ortaya çıkarmak için diğer teknolojileri ve teknikleri kullanabiliyor.

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem

Telefonun GPS Olmadan İzlenmesinin Dört Yolu

Cihazınızda konum hizmetlerini kapatmak, cihaz konumunuzu gizli tutmak için iyi çalışır. Ancak bu sadece bir dereceye kadar. Konum servisleri kapalıyken bile telefonunuzu izlemek için kullanılabilecek başka teknolojiler ve teknikler vardır. Aşağıda bunlardan bazıları hakkında konuşalım.

1- Hücre Taşıyıcı Kuleleri


Evet. Her yerdeler. Cep telefonu taşıyıcıları, bağlı olduğunuz kuleleri tanımlayarak ve kuleler ile telefonunuz arasında gidiş dönüş yapmak için bir sinyalin geçen zaman gecikmesini ölçerek telefonunuzun konumunu takip edebiliyor. Bu gecikme daha sonra hesaplanıyor. Ve oldukça doğru bir telefon konumu döndüren belirli bir mesafe veya aralığa dönüştürülüyor. Bu çok iyi çalışıyor çünkü telefonunuz açıkken yakındaki baz istasyonlarıyla sürekli bağlantı halinde kalıyor.

2- Genel Wi-Fi Ağları


Ücretsiz Wi-Fi ağları bugünlerde çok popüler. Her yerdeler ve yavaş bir bağlantınız olduğunda birine bağlanmak cazip gelebiliyor. Ancak sorun şu: halka açık Wi-Fi ağları, cihazınızın konumunun, konum hizmetleri kapalı olsa bile izlenmesinin başka bir yoludur.

Çoğu ücretsiz Wi-Fi sağlayıcısı, bağlantı karşılığında cihazınızın medya erişim denetimi (MAC) adresini toplar. Sağlayıcılar, aynı sağlayıcıdan herhangi bir etkin noktaya her bağlandığınızda ziyaret ettiğiniz yerlerin günlüklerini tutmak için telefonunuzun MAC adresini kullanabiliyor.

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz 4 Yöntem

3- StingRays


StingRays’ın diğer adı hücre sitesi simülatörleridir. Hücre kuleleri gibi çok işlev görür. Ancak tek kullanımları size gerçek bir ağ bağlantısı sağlamak yerine telefonunuzu izlemektir.

StingRay, yakındaki mobil cihazların bağlanmasını sağlamak için bir hücre kulesini simüle eder. StingRay’ler çoğunlukla belirli bir alandaki cihazları izlemek için kolluk kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Cep telefonlarını yasal baz istasyonlarından ayırmaya ve bunlara bağlanıp ping göndermeye zorlayan baz istasyonlarından daha güçlü sinyaller yayınlarlar.

Tıpkı meşru baz istasyonlarında olduğu gibi, telefonunuzun konumu, sinyalin telefonunuz ile StingRay arasında gidiş dönüş yapması için geçen süre ölçülerek ve dönüştürülerek çıkarılabiliyor.

4- Casus yazılım ve kötü amaçlı yazılım


Önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlar, GPS’iniz kapalı olsa bile cihazınızı izlemek için kullanabilir. Bu kötü amaçlı yazılımın cihazınıza erişmesinin en yaygın yolu, bir Truva atı aracılığıyla sisteminize bir arka kapıdan erişmektir.

Skygofree kötü amaçlı yazılımı, yüklendiği cihazın konumunu izler ve kullanıcının internet hızını artırmak için bir güncelleme olarak gizler. Skygofree yüklendikten sonra, kurulu olduğu cihazın konumunu izler. Ses kaydını açar, Wi-Fi ağlarını kontrol etmenin yanı sıra Facebook Messenger, Skype, Viber ve Whatsapp gibi uygulamaları yönetir.

Telefonunuzun İzlenmesini Nasıl Engellersiniz?

Telefonunuzun izlenmesini engellemek isteyebileceğiniz birçok neden vardır. Gizlilik için ve hatta bazen güvenlik nedeniyle olabiliyor. Sebebiniz ne olursa olsun, telefonunuzun izlenmesini durdurmak istiyorsanız yapabileceğiniz birkaç şey aşağıda belirtilmiştir.

Telefonunuzun dinlenmesi ve İzlenmesini Nasıl Engellersiniz

1- Halka Açık Yerlerde Wi-Fi’yi Kapatın


Çoğu akıllı telefonun genellikle Wi-Fi ağları için bir bağlantı tercihi vardır. Cihazınızın mobil verinizi kullanmaktan kullanılabiliyor. Bir Wi-Fi ağına otomatik olarak geçtiği bir dönem yaşamış olabilirsiniz. Bu Wi-Fi’niz her zaman açıksa oldukça sık olur.

Telefonunuzun Wi-Fi bağlantısını halka açık yerlerde devre dışı bırakmak, cihazınızın konum verilerini toplayan bir Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanma riskini ortadan kaldırır.

2- GPS’i kapatın


Konum hizmetlerini kapattıktan sonra bile cihazınızın izlenmesinin yolları vardır. Ancak kapatmamak daha kötüdür. Telefonunuzdaki konum hizmetlerini kapatmak, en yaygın konum izleyicilerine karşı bir güvenlik katmanı sağlar.

3- VPN Kullanarak Gezin


Bir Sanal Özel Ağ (VPN) Bir ortak internet bağlantısından bir özel ağ oluşturarak anonim internet taramayı sağlar. İnternette gezinirken bir VPN kullandığınızda, internet verilerinizi şifreler, IP adresinizi ve fiziksel konumunuzu gizler. Bu şekilde, ziyaretçi konum verilerini toplayan bir siteyi ziyaret etseniz bile güvende olursunuz.

4-İndirme Sitelerinize Dikkat Edin


Yalnızca resmi mağazalardan uygulamalar yükleyin. Kötü amaçlı yazılımların dağıtılmasının başka yolları da vardır. Ancak uygulamaların üçüncü taraf kaynaklardan yüklenmesini devre dışı bırakmak ve indirme sitelerinize dikkat etmek, onları uzak tutmanın en iyi yoludur.

Cihazınızı kötü amaçlı uygulamalardan ve dosyalardan, şüpheli web sitelerinden ve tehlikeli bağlantılardan daha iyi korumak için bir antivirüs de yükleyebilirsiniz.

Uygulamaların Şüpheli Taleplerine Karşı Dikkat!

Tüm uygulamaların düzgün çalışması için belirli izinler gerekir. Ancak şüpheli izin taleplerine karşı dikkatli olmalısınız. Konum verilerinizin konum izni taleplerini yerine getirmesini gerektirmeyen bir uygulama. Uygulamanın yapması gerekenden fazlasını yapıyor olabileceğinin bir işaretidir.

Makul olduğunu düşündüğünüzden daha fazla izin isteyen herhangi bir uygulamayı kaldırın. İşlevi kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa, uygulama mağazasında değiştirmeleri bulabilirsiniz.

Telefonunuzun Konumunu Takip Etmesini Nasıl Durdurabilirsiniz?

Muhtemelen, yukarıda paylaşılan ipuçlarından hiçbirinin telefonunuzu servis sağlayıcınız tarafından izlenmekten koruyamayacağını zaten fark etmişsinizdir. Bunun bir açıklaması var.

Bunun nedeni, telefonunuzun düzgün çalışması için yakındaki baz istasyonlarıyla sürekli iletişim halinde olması gerektiğidir. Cihazınızın cep telefonu operatörünüz tarafından izlenmesini engellemenin tek yolu cihazı kapatıp pili çıkarmaktır.

Bu, cihazınızın izlenmediğinden emin olmanın tek yoludur. Cihazınızı kapattıktan sonra izlemeye çalışan herhangi biri, onu yalnızca kapatılmadan önceki konumuna kadar izleyebilecektir. Hangisi ideal olarak ev adresiniz olmamalıdır. Bu haberde telefonunuzun izlenmesini nasıl engellersiniz sorusunun cevabını öğrendik.

 

Telefonda Karanlık Mod Nasıl Kurulur Gözlere Zararlı Mı?

Nedir Kablosuz Şarj Edilen Telefon Markaları Modelleri

Samsung Galaxy A10 Özellikleri Kamerası Kaç MP