Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek…

Dünyada çeşitli hastalıklarla yaşayan sayısız insan var. Oldukça yaygın olan anksiyete ile insanlar, rahatsızlıklarını hafifletmek için çok sayıda ilaca, bitkisel ilaçlara ve yiyeceklere yöneliyorlar.

Strese, endişeye iyi gelen yiyecekler listesi ve kaygıyı azaltan en iyi yiyeceklerden bazılarına bir göz atıyoruz. Kaygıyı azaltan yiyecekler arasında yaban mersini birinci sırada yer alıyor.

 

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

1- Yaban Mersini


Hepimizin bildiği gibi, zihinsel sağlığımız bazen fiziksel sağlığımızla bağlantılı olabiliyor. Bu, her zaman besin ve vitamin sağlayan yiyecek seçeneklerini denememiz ve seçmemiz gerektiği anlamına gelir. Örneğin yaban mersini alın.

Yaban mersini, C vitamini ve antioksidanlarla doludur. Endişeli hissettiğimizde, vücudumuzun hücrelerimizi korumaya yardımcı olması için C vitaminine ihtiyacı vardır. Diğer sağlıksız atıştırmalıklar yerine yaban mersini tüketerek hücrelerimizi güçlendirebiliyor ve kaygıyı azaltabilirsiniz.

2- Badem


Beynimizdeki serotonin düzeylerimizin uygun düzeyde kalması önemli olduğundan, serotonin düzeylerini artıran yiyecekleri seçmek zihinsel sağlığımız için etkili olabiliyor. Vücudumuzdaki yetersiz magnezyum, nörotransmiter serotonini azaltır. Neyse ki, 1 gram badem 75 mg magnezyum içerir.

Bir dahaki sefere atıştırmalık istediğinizde, kurabiye veya cips gibi diğer çıtır yiyecekler yerine badem seçmeyi düşünün. Diğer kuruyemişler de çeşitli besin maddelerine katkıda bulunuyor. Badem kaygıyı azaltan besinler listesinin ikinci sırasında yer alıyor.

3-Somon


Omega-3 yağ asitlerinin kaygıyı azaltma konusunda etkili olduğu kanıtlanmıştır. Omega-3 içeren yiyecekler, eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosaheksaenoik asit (DHA) gibi önemli yağ asitleri içerir. Hem EPA hem de DHA, sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler ve nörotransmiterleri düzenler.

Yararlı yağlardan biri olan omega-3, somon balığı ve alabalık, sardalya ve ringa balığı gibi diğer balıklarda bulunabiliyor. Biftek yerine somon seçmek, diyetinizle kaygıyı azaltmak söz konusu olduğunda atacağınız ilk adımlardan biri olabiliyor. Omega-3 yağ asitleri açısından zengin diğer yiyecekler arasında soya fasulyesi ve chia tohumları var.

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

4-Yumurta


İnsanların size “Biraz güneşlenmek için dışarı çıkın ve biraz D vitamini için” dediğini duymuşsunuzdur. Güneş mükemmel bir D vitamini kaynağı olsa da, yumurtaları unutamayız.

D vitamini ve protein açısından zengin olan yumurta, vücut için gerekli olan amino asitleri sağlar. Bir amino asit, triptofan, nihayetinde ruh halinizi düzenleyecek ve kaygıyı yeniden yaşayacak serotonin üretmeye yardımcı olur.

5-Bitter Çikolata


Evet, doğru okudunuz. Bitter çikolata endişeye yardımcı olur. Yüksek miktarda amino asit triptofanı ve magnezyum içeren bitter çikolata. Bitter çikolotanın sağlığa faydaları olduğunu bilerek atıştırabileceğiniz bir tatlıdır.

Ekstra şeker sağlamasına rağmen, bitter çikolata hala diğer seçenekler için harika bir alternatiftir. Bitter çikolata seçerken, yüzde ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir. Bir dahaki sefere markete gidip çikolata seçimini gördüğünüzde yüzde 70 veya daha fazlasını hedeflemeye çalışın!

6-Yoğurt


Fermente gıda ürünleri yiyerek beyin sağlığınızı artırmak mı? Bu doğru. Antiinflamatuar etkiler üreten birçok süt ürünüyle, yoğurdun neden her yaştan insan arasında bu kadar popüler olduğuna şaşırmamak lazım.

Yoğurt sağlıklı bakterileri içerir. Bu bakteriler, fermente gıdalar gibi beyin için de faydalıdır. Düşünebileceğiniz diğer fermente yiyecekler arasında peynir, kimchi ve lahana turşusu var.

7-Hindi


Kaygıyı azaltan besinler listesinin 7. Sırasında Hindi var. Triptofan kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Yumurta ve hindi gibi protein içeriği yüksek yiyeceklerde var.

Bu listeye başka et dahil edilmediğinden, et severler hindi yemenin, amino asit triptofan nedeniyle beynimizde daha fazla serotonin üretmeye yardımcı olabileceğini bilmekten mutluluk duyacaktır.

Hindi yedikten sonra insanları uykulu yapan amino asit olarak kabul edilen triptofan bundan çok daha fazlasıdır. Aslında bu amino asit, ruh halini ve uykuyu da düzenleyebiliyor.

8-Avokado


Popüler meyve olan avokado masaya birçok sağlıklı şey getirir. Magnezyum ve B vitamini açısından zengin olan avokado, sağlıklı bir beyni geliştirmek için ihtiyaç duyduğunuz besinleri ve vitaminleri veren bir meyve. B vitamini sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğundan, avokado yemek anksiyete ve strese yardımcı olabiliyor.

Avokado harika bir seçimdir çünkü hem B vitamini hem de magnezyum sunmakla kalmaz, onları yemenin de birçok yolu vardır. Guakamole’den avokado tostuna ve aradaki her şeye kadar, bu muhteşem meyveyi yemenin en sevdiğiniz yolunu bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kaygıyı Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Olan 10 Yiyecek

9- Karalahana


Vitamin açısından zengin olan bir diğer yiyecek ise lahana ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Karalahana, antioksidan seviyelerini desteklemeye ve beynin işlevini artırmaya yardımcı olan beta-karoten ve E vitamini ile doludur.

Lahana çinko bakımından da zengindir. Lahanayı diyetinize dahil etmenin kolay bir yolu, onu salatalarınıza eklemektir. Sık sık salata veya sandviç yiyenler için, buzdağı marulunu lahana ile değiştirin.

10-Kuşkonmaz


Kaygıyı azaltan besinler listesinin 10. sırasında Kuşkonmaz var. Düşük folat seviyeleri, anksiyetesi olanlarda yaygındır. Neyse ki, kuşkonmaz anksiyeteye yardımcı olacak bir yiyecek. Bu besin ruh halini artıran besin olan yüksek seviyelerde folat içerir.

Kuşkonmaz pişirmenin birçok farklı yolu bulunuyor onu patates kızartması veya başka bir atıştırmalık yerine seçmemek için hiçbir neden yoktur.

Sağlıklı Beslenmenin Yararları

Dengeli beslenmek ve sağlıklı beslenmek hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlü olmanızı sağlar. Hepimiz egzersizin ve sağlıklı beslenmenin önemini biliyoruz, ancak konu zihinsel sağlığımız olduğunda, bazen bu ilişkiyi düşünmeyi unutuyoruz.

Bu yüzden beynimize ihtiyacı olan yardımı vermek için elimizden geleni yapmalıyız. Yukarıda bahsedilen yiyecekler, başlamak için harika bir yer sağlar. Anksiyete, depresyon veya başka bir akıl hastalığından muzdaripseniz, her şeyden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Bu yazımızda kaygıyı azaltan besinler listesini gördük.

 

Adet Ağrısı Ve Şişkinliğe Yardımcı Olacak 5 Çay

Çok Meyve Yemenin Zararları Bilmeniz Gereken 7 Şey

Metabolizmayı Hızlandıracak En İyi 4 Yiyecek!