Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey

Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey

Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey

Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey…

Bir konunun arka plan aydınlatması hakkında bilinmesi gereken en önemli on şeye ve bunları bir sette nasıl kullanacağımıza bir göz atacağız. Arka ışık, herhangi bir setteki en önemli ışık olabilir. İyi yerleştirilmiş ve kullanılmış bir arka ışık, herhangi bir prodüksiyonu hızlı bir şekilde yükseltebilir. Ve ona gıpta ile bakılan sinematik görünümü verir. Nesneleri arka plandan ayırmak için harika bir arka ışık kullanmak mükemmel bir durumdur.

Fotoğraf ve Görüntüde Arka Plan Aydınlatması Nasıl Olmalı? İşte Arka Plan Aydınlatması ile ilgili tüyolar…


Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey

1- Arka Işık, 3 Noktalı Aydınlatmada Temel Bir Bileşendir

3 noktalı aydınlatma kurulumu, herhangi bir konuyu aydınlatmanın en yaygın ve pratik yoludur. Anahtar ışık, dolgu ışığı ve arka ışıktan oluşur. Arka ışığın bu kurulumdaki rolü, konu ile arka plan arasında bir ayrım hissi yaratmaktır.

2- Arka Aydınlatma 2B Ortamda 3 Boyutlu Efekt Yaratır

Film yapımı bir 2D sanat biçimidir. Bununla birlikte, arka ışık kullanmak videonuzda boyut yanılsaması yaratmanıza yardımcı olabilir. Alan derinliği gibi bir derinlik hissi yaratmanın başka yolları varken, arka aydınlatma önemli bir bileşendir.

3- Ayrılık Yaratmak İçin Gerekli

Tonalite, pozlama, renkler ve hatta desenler açısından benzer bir konu ve arka plana sahip olduğunuzda, etkili bir arka ışık bu benzerlikleri ayırmaya yardımcı olabilir. Buna karşılık, bu, görüntünüzün daha dinamik görünmesine yardımcı olur.

4- Şüphe Olduğunda Arka Işık!

Çoğu sahne, bir arka ışıkla büyük ölçüde avantajlı hale gelecektir. Bu nedenle, kendinizi tam olarak nereden başlayacağınızdan emin olmadığınız bir aydınlatma senaryosunda bulursanız, bir arka ışıkla başlayın.

5 -Işığın Kalitesi Önemlidir

Çoğu zaman, arka ışığın ışığı yeteneklerin yüzüne tam olarak çarpmadığı için, kullandığımız ışığın kalitesini bu senaryoda kalite, yumuşaklık anlamına gelir. Bununla birlikte, arka ışıkla yapabileceğiniz klasik hatalardan biri, kötü bir kulak farı veya yüzün yanındaki sıcak bir noktadır. Bu gölgeleri azaltmanın bir yolu, arka ışığınızdaki difüzyonu kullanmaktır. Bir arka ışığın her zaman zor bir kaynak olması gerekmez. Yumuşak da olabiliyor.

6 – Uygun Şekilde Teşhir Edin

Arka ışığınızla, görüntünüzün bir bölümünü biraz fazla pozlama eğilimi vardır. Arka ışık bir öznenin yüzünün çoğunu etkilemediğinden, aşırı pozlamayı ilk başta fark etmek zor olabiliyor. Bununla birlikte, öznenizin kulaklarının veya boyun bölgelerinin etrafında kolayca fark edebilirsiniz. Bunun üstesinden gelmenin hızlı bir yolu, kaynağınızı kabul edilebilir bir düzeye düşürmektir.

Fotoğrafta Arka Plan Aydınlatması İçin Gereken 10 Şey

7-  Bir Arka Işığın Birçok Adı Vardır

Unutulmaması gereken önemli bir nokta, arka ışığın birçok adı olmasıdır. Bir sette, sadece bir arka ışık olarak adlandırılabiliyor. Ancak buna saç ışığı veya vurucu ışık da denebiliyor. Bu terimler bazı ufak farklılıklarla birbirinin yerine geçebilirken, hepsi arkadan gelen ışıklar, özne ile arka plan arasında bir çeşit ayrım oluşturmayı amaçlamaktadır.

8 – Bir Arka Işık Drama Yaratabiliyor

Arka plan aydınlatmasının, konunuzu arka plandan ayırmanın bir yolu olduğu hakkında çok şey tartıştık. Bununla birlikte, iyi yerleştirilen bir arka ışık da dramatik bir ruh hali yaratabiliyor. Konuları şekillendirebiliyor veya eğlenceli bir gölge oyunu yaratabiliyor.

9 – Güneş Nihai Arka Işıktır

Erişebileceğiniz en parlak ışık güneştir. Konunuzu güneşin önüne yerleştirirseniz, nihai arka ışık haline gelir. Güneş kadar parlak bir kaynakla, ışığı nesnenin yüzüne geri yansıtma seçeneğiniz vardır. Esasen, bu arka ışığınızın da anahtar ışığınız olmasını sağlar. Bu doğal yaklaşım, basitçe doğal ışığı kullanarak öznenin ayrılmasını sağlar.

10 -Deney

Son olarak, ancak en az değil deney. Film yapımı bir sanat biçimidir. Arkadan aydınlatma bir sanat biçimidir. Arka plan aydınlatmanın tek bir yolu yoktur. Yeteneğinizi etkili bir şekilde aydınlatmanın birçok yöntemi vardır.

Zamanla, belirli içerikler için hangi yöntemlerin en iyi şekilde çalıştığını keşfedeceksiniz. O zamana kadar her şeyden biraz deneyin. Genel olarak, arka ışık, aydınlatma kurulumunuzun önemli bir parçasıdır. Ayrılık, derinlik yaratabiliyor. Ve o sinematik görünümü elde etmenize yardımcı olabiliyor.