Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Diş ağrısı, herhangi bir uyarı olmaksızın ortaya çıkabiliyor. Özellikle çürükler ve diş eti hastalıkları dahil olmak üzere çeşitli nedenlere sahiptir. Bazı uçucu yağlar diş ağrısını geçici olarak azaltabiliyor ve ağız sağlığı için başka faydaları da vardır.

Uçucu yağlar, profesyonel bir diş muayenesinin yerini tutmaz. Bununla birlikte, randevu beklerken rahatsızlığı hafifletebilirler. Uçucu yağlar üzerine yapılan araştırmalar, onları diş ağrılarını yönetmede etkili buldu. Bu yazıda, diş ağrıları için kullanılan uçucu yağlar hakkında bilgi vereceğiz ve neden etkili olduklarını açıklayacağız.

Uçucu Yağlar Nelerdir?

Uçucu yağlar, bitkilerden elde edilen botanik bileşiklerdir. Yağ elde etmek için bitkinin çeşitli kısımları kullanılabiliyor, örneğin:

-Meyve
-Çiçek
-Kök
-Yaprak

Yaklaşık 100 çeşit uçucu yağ vardır. Özellikle her birinin kendi kokusu ve benzersiz faydaları vardır. Uçucu yağlar, yüzyıllardır ağrı, enfeksiyon ve iltihabı tedavi etmek için tıbbi olarak kullanılmıştır. Birçoğunun diş ağrısını azaltmadaki etkinliklerini destekleyen günümüz araştırmaları var.

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

İşte Diş Ağrısına İyi Gelen Uçucu Yağlar

1-Karanfil Yağı (Syzygium aromaticum)


Karanfil yağı, karanfil çiçek tomurcuklarından elde ediliyor. Bu uçucu yağ, analjezik (ağrı giderici), antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip kimyasal bir bileşik olan öjenol bakımından yüksektir.

Karanfil yağının analjezik özellikleri, topikal olarak uygulandığında diş ve diş eti ağrısını azaltmada etkilidir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahip olduğu için karanfil yağı, çürüklere neden olabilecek bakterileri azaltmada da etkili olabiliyor.

Karanfilin Dişe Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağının elma suyunun aşındırdığı dişler üzerindeki etkisini laboratuar ortamında analiz edildi. Araştırmacılar, karanfil yağının diş kireçlenme oranını azaltabildiğini buldular. Kireç çözme, diş minesini aşındırabilen ve diş çürümesine yol açabilen kalsiyum kaybıdır.

Çalışma ayrıca karanfil yağının remineralize edici etkilere sahip olabileceğini buldu. Remineralizasyon diş minesini güçlendirir. Bu, dişleri ve diş köklerini sıcak, soğuk veya tatlı uyaranların tetiklediği acı verici hislerden korur.

Karanfil Yağı Nasıl Kullanılıyor?

-Karanfil yağı doğrudan hassas bir dişe sürülebiliyor.

-Rahatsızlık veriyorsa, zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

-5 damla yağı 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin.

-Yağ karışımıyla bir pamuk topunu ıslatın ve ağrılı bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın.

-Günde birkaç kez tekrarlayın.

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

2-Lavanta (Lavandula angustifolia)


Lavantanın yatıştırıcı kokusu, antik çağlardan beri onu aromaterapi için popüler bir seçim haline getirmiştir. Etkileri diş ağrısı için kapsamlı bir şekilde çalışılmamıştır. Bununla birlikte, birkaç çalışma, lavantanın ağrı algısını azaltabildiğini bulmuştur. Özellikle Lavanta esansiyel yağını solumanın stresi önemli ölçüde azalttığını ve ağrıyı azalttığı bulundu.

Lavantanın Dişe Faydaları Nelerdir?

Ağrı ile ilgili çok sayıda araştırmanın bir kısmı, lavanta solumanın, değişen sağlık koşullarına sahip birden çok yaş grubundaki ağrı deneyimini önemli ölçüde azalttığını bulmuştur. Lavanta esansiyel yağı, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip linalool içerir. Bu, dişlerdeki plağı azaltmak ve çürüklerle savaşmak için faydalı olabiliyor.

Lavanta Yağı Nasıl Kullanılır?

Lavantayı diş ağrısı için kullanmak için, uçucu yağı bir difüzöre yerleştirin veya bir lavanta mumu yakın ve kokuyu içinize çekin. Lavantanın antienflamatuar ve antibakteriyel özelliklerinin dişleriniz için faydalarından yararlanmak için lavanta çayı içmeyi deneyin.

3-Nane (Mentha piperita)


Nane esansiyel yağı, nane bitkisinin çiçeklerinden ve yapraklarından elde ediliyor. Ana bileşenlerinden biri mentoldür. Mentol, ağrı hissini maskelemeye yardımcı olan bir analjeziktir.

Aynı zamanda cilt üzerinde tahriş edici bir etki yaratmak için. Cildi soğuttuktan sonra tahriş edici değildir, ağrı hissini hafifletir. Nane, dişlerdeki biyofilmi azaltmak için de faydalıdır. Diş macunu ve gargara dahil olmak üzere diş formülasyonlarında bulunabiliyor.

Nane Yağı Nasıl Kullanılıyor?

Diş veya diş eti ağrısı için nane kullanmak için, nane çayı poşetini suya batırmayı ve doğrudan ağrılı bölgeye uygulamayı deneyin.

4-Buhur (Boswellia carterii)


Buhur esansiyel yağı , Boswellia ağacı reçinesinden elde ediliyor. Bu da buhurun ​​analjezik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterir. Buhurun ağrıyı ve iltihabı azalttığı düşünülmektedir.

Lökotrienler, vücutta iltihap oluşturan bileşiklerdir. Bu yağ, ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için bir tedavi olarak mür esansiyel yağı ile birlikte kullanılıyor.

Diş Ağrısına İyi Gelen En İyi Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır

Buhur Nasıl Kullanılıyor?

-Buhur uçucu yağ, doğrudan hassas bir dişe sürülebiliyor.

-Rahatsızlık veriyorsa, zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltin.

-5 damla uçucu yağı 1 çay kaşığı taşıyıcı yağ ile karıştırmayı deneyin.

-Yağ karışımıyla bir pamuk topunu ıslatın ve ağrılı bölgeye 10 dakika boyunca uygulayın.

-Günde birkaç kez tekrarlayın.

Diş Ağrısı İçin Uçucu Yağlar Güvenli Midir?

Diş ağrısı için uçucu yağların doğru kullanımı, yüksek kaliteli yağlar satın almakla başlar. Uçucu yağları alacaksanız güvenli bir üreticiden gelen iyi bilinen bir marka alın. Malzemeleri okuyun ve diğer malzemelerle önceden seyreltilmiş olanları değil, yalnızca saf yağları satın alın.

Uçucu Yağların Alerjiye Sebep Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılıyor?

Uçucu yağlar bazen alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Bir reaksiyona neden olmayacağından emin olmak için bir dişe veya diş etlerine uygulamadan önce bacağınızda veya kolunuzda bir test yapın.

Esansiyel bir yağ uygulamanın rahatsızlık verici olduğunu fark ederseniz, uygulamadan önce bir taşıyıcı yağ veya damıtılmış su ile seyreltmeyi deneyin.

Diş Ağrısı İçin Hangi Durumda Doktora Gitmeli?

Ağrınız azalmazsa veya ağrıya aşağıdakilerden herhangi biri eşlik ederse diş hekiminden randevu alın:

-Şişme

-İltihap

-Ateş

-Sızan irin

Diş Ağrısı İçin Diğer Doğal İlaçlar

Uçucu yağları kullanmanın yanı sıra, diş ağrısı için evde başka tedavileri denemek isteyebilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

-Alanı dezenfekte etmek ve yiyecekleri ve artıkları gevşetmek için ılık veya soğuk tuzlu suyla çalkalayın

-Enflamasyonu ve ağrıyı azaltmak için seyreltilmiş hidrojen peroksit ile durulama.

-Şişliği hafifletmek için çenenizin veya yanağınızın dışına soğuk kompres uygulamak.

-Bir diş sarımsağı ezmek ve ağrılı dişe bakterileri öldürmek ve ağrıyı hafifletmek için uygulamak.

-Bir pamuğu vanilya özü ile ıslatmak ve onu uyuşturmak için ağrılı dişin üzerine yerleştirmek.

-Bakterileri azaltmak için karanfil çiğnemek.

-Bakterilerle savaşmak için buğday çimi suyunu gargara olarak kullanmak.