Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor…

Bir örümceğin kaçması için ateş karıncalarını getirin. Daha doğrusu, sadece kimyasal sinyalleri. Araştırmacılar, Kuzey Amerika evlerinde yaygın olan bazı örümceklerin, ağlarını yakın zamanda Avrupa ateş karıncalarını barındıran odalarda inşa etmekten kaçındıklarını ortaya çıkardı.

Karıncalar Kimyasal İzler Bırakıyor

Araştırmacılar, karıncaların muhtemelen kimyasal izler bıraktığını söylüyor. Bu, örümcekler için tehlike sinyali verebiliyor. Çünkü karıncalar bazen örümceklerle ziyafet çekerler. Reaksiyon, böceklerin doğal örümcek kovucu kimyasalların kaynağı olabileceğini ima ediyor.

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Kanada, Burnaby’deki Simon Fraser Üniversitesi’nde bir araknolog olan Andreas Fischer, pek çok insan örümceklerden korkuyor. Ve piyasada örümcekleri uzak tutan güvenli hiçbir şey yok” diyor.

Örümcekler Karıncaların Odasına Girmiyor

Fischer ve meslektaşları sahte kara dul örümcekleri (Steatoda grossa ) birbirine bağlı üç odası olan bir cam kapta barındırdılar. Araknidlerin, bir zamanlar Kuzey Amerika’daki istilacı bir tür olan Avrupa ateş karıncalarını (Myrmica rubra ) içeren boş bölmelere yerleşmeleri daha az muhtemeldi. Diğer örümcek türleri kara eski ateş karınca odalarına karşı bir tiksinti duydu.

Örümcekler Tehlikeli Haşereler

Fischer, bulgunun heyecan verici olduğunu ancak gerçek dünyada kullanıma hazır olmadığını söylüyor. Umarım insanlar oraya çıkıp, örümceklerden kurtulmak için Avrupalı ​​ateş karıncalarını bahçelerine sokmazlar. Karıncalar saldırgandır, ısıran haşerelerdir. Güney Amerika’ya özgü bir başka ateş karıncası türü (Solenopsis invicta), dünyadaki en maliyetli istilacı türler arasındadır.

Karıncalar Kimyasal İz Bırakıyor Örümcekler Bunu Biliyor

Kimyasallar Örümcekleri Ürkütüyor

Ekip, örümcekleri hangi kimyasalın ürküttüğünü tespit etmeyi ve laboratuvarda yapılıp yapılamayacağını bulmayı planlıyor. Ardından araştırmacılar, potansiyel örümcek kovucunun zehirli olmadığından veya karıncalar için bir işaretçi olmadığından emin olacaklar. Fischer, İstediğimiz son şey, örümceklerden kurtulup karıncaları çekmemiz diyor.

Ateş Karıncası Hakkında Bilgi

Ateş karıncası veya RIFA diyorlar. Kırmızı ithal ateş karıncası, Güney Amerika’ya özgü bir karınca türüdür. Myrmicinae alt ailesindeki Solenopsis cinsinin bir üyesi. Bu, 1916’da İsviçreli entomolog Felix Santschi tarafından bir varyant olarak tanımlandı.

Hindistan Zıplayan Karıncasıyla İlgili Şaşırtan Keşif