Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek…

Makarna, yağ oranı nispeten düşük, karbonhidrat oranı yüksek ve protein içeriği iyi olan sağlıklı bir gıda olarak kabul edilir. Makarnanın besinsel gelişimi, esas olarak artan protein ve diyet lifi içeriğinin yanı sıra vitamin ve minerallerle zenginleştirmeyi içerir. Yapılan araştırmalar makarnanın, beyaz ekmek gibi diğer karbonhidratların eşdeğer bir yüküne kıyasla, bir yemekten sonra insanlarda kan şekerindeki artışı azalttığını ortaya çıkardı.

Makarna hakkında sizi şaşırtacak ilginç gerçekler

1-İtalya’da Başladı


Makarna, İtalyan mutfağında temel bir besindir. Buğday unu veya irmikten yapılıyor. İtalyanlar onu seviyor ve yıllardır böyleydi. Genellikle makine ile yapılıyor. Ancak insanlar evde de elle yapar. Çinliler, MÖ 5000 yılına kadar makarna yapmadı. Ama bugün, tüm dünyada İtalyan yemeği ve incelik olarak kabul ediliyor. İtalyanlar yıllar içinde makarna yapmak için pek çok tarif ve yöntem geliştirdiler.

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

2-Makarna Çeşitleri


Makarna, dünyanın her yerinde öyle bir inceliktir ki, hayal edebileceğiniz kadar çok formda yapılmıştır. Uluslararası Makarna Örgütü’ne göre tüm dünyada resmi olarak 600 makarna şekli var. Şehir ve ülkeye göre makarna da 1.300’den fazla isme sahiptir.

3-Sanayi Devrimi ve Makarna


Makarna, yapımı pahalı olduğu için lüks bir besindir, bu yüzden çoğu insan bunu günlük yemek olarak karşılayamazdı. Sanayi devrimi her şeyi değiştirdi ve onu kitlelerin kullanımına sundu.

4- Jefferson Tarafından Amerika’ya Getirildi


Pek çok insan, makarnanın Amerika’ya daha yeşil otlaklar aramak için ABD’ye gelen İtalyan göçmenler tarafından tanıtıldığına inanıyordu. Bunu yapan 3. ABD başkanı Thomas Jefferson’du.

5- En Çok Makarna Tüketen Ülkeler


Hiç şüphe yok ki makarna tüketen bir numaralı ülke İtalya’dır. Peki ya ikinci ve üçüncü ülke? Cevap İngiltere veya ABD değil, sırasıyla Venezuela ve Tunus.

6- Makarna Sizi Mutlu Eder


Makarna, sizi mutlu edecek tatlı ve lezzetli şekillerde hazırlanmaktadır. Bilim adamları ayrıca bunun nedeninin iyi hissettiren bir kimyasal olan Serotonin ile dolu karbonhidratlar olduğuna inanıyor.

Makarna Hakkında Sizi Şaşırtacak 10 İlginç Gerçek

7- Başlangıçta Elle Yiyorlardı


İnsanlar makarnayı elle yiyorlardı çünkü böylesi çok daha kolaydı. Ancak soslar, özellikle domates sosu gelince elle yemesi zorlaştığı için sofraya çatal bıçak takımı da geldi.

8- Evcil Hayvanlar İçin Öneriliyor


Makarna, evcil hayvanlar için de tavsiye ediliyor. Çünkü onları sağlıklı tutacağına ve parlak tüylere sahip olacağına inanılıyor. Ayrıca karbonhidrat, evcil hayvanın kası ve vücudu için glikoz ve enerji sağladığı için.

9- Farklı Dillerde Farklı Anlamlar


Yüzeyde makarna kelimesinin evrensel olduğunu düşünürsünüz. Aslında değil. Farklı dillerde farklı bir anlamı vardır. Yunancada “Arpa Lapası” anlamına gelirken, Latince’de “hamur böreği” anlamına gelir.

10- Dünyanın En Sevdiği Makarna Spagetti


Amerikalıların makarna yemeye gelince kendi gelenekleri vardır. Dünya makarna günü anketi, Amerika’nın en sevilen üç makarnasının Spagetti, rotini ve penne olduğunu gösteriyor. Makarna uzun bir yol kat etti. Çinlilerden İtalyanlara ve tüm dünyaya. Pek çok insan yemeğin önemini anlar ve her gün tadını çıkarır.

 

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Kore Yemeği Kimbab (Gimbab) Tarifi Nasıl Yapılır

Meksika Usulü Karides Dürüm Nasıl Yapılır Taco Tarifi