Vietnam’daki En Harika 10 Manzara Hayran Kalacaksınız

Vietnam'daki En Harika 10 Manzara Hayran Kalacaksınız

Vietnam'daki En Harika 10 Manzara Hayran Kalacaksınız

Vietnam’daki En Harika 10 Manzara Hayran Kalacaksınız…

Geniş bir tarihi ve kültürel cazibe koleksiyonuna ev sahipliği yapan Vietnam, şüphesiz Güneydoğu Asya’nın en büyüleyici ülkelerinden biridir.

Doğa meraklıları, tatilleri boyunca, bozulmamış plajlar ve el değmemiş adacıklardan, binlerce nadir vahşi yaşam türünü barındıran yüksek dağlara ve tropikal ormanlara kadar pek çok gezi fırsatı bulabilirler. Kum sörfü ve ATV sürme gibi heyecan verici aktivitelerin tadını çıkarabileceğiniz sahra benzeri bir çöl manzarası bile var.

Vietnam'daki En Harika 10 Manzara Hayran Kalacaksınız

Vietnam’daki En Harika Manzaralar

Yerel yaşam tarzını deneyimlemek isteyenler için, Vietnam‘ın kuzey sıradağlarında tepe kabileleri ve pirinç çiftçileri bulunurken, balıkçı köyleri ülkenin orta ve güney bölgelerine dağılmış durumda. Vietnam’daki en harika 10 manzaranın bir listesini derledik.

Bunların her biri özünde maceraperestler için gerçekten eşsiz fotoğraf fırsatı veriyor. Vietnam’da gezilecek yerler bir hayli fazla. Vietnam gezi rotası oluşturmak istiyorsanız Vietnam’da gidilecek en iyi yerler listesini gözden geçirmeniz gerekir.

1-Halong Koyu


1-Halong Koyu

Ha Long Körfezi, 1.600’den fazla kireçtaşı adası ve adacığı ile muhtemelen Vietnam’ın en iyi manzarasıdır. Kuzey Vietnam’da bulunan UNESCO listesindeki koy, geniş bir biyolojik çeşitlilik yelpazesine sahipken, gerçeküstü manzara yıllar boyunca birçok filmde yer aldı. Vietnam’a ilk kez gelen herhangi bir ziyaretçinin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

Ha Long Körfezi’ne Nasıl Gidiliyor?

Ha Long Körfezi’ne gitmenin en iyi yolu araba, minibüs veya sadece 170 km uzaklıkta bulunan Hanoi’den bir günlük tura katılmaktır. Geleneksel bir hurda üzerinde geceleme popüler seçenekler olsa da, Hanoi’den Ha Long Körfezi’ne heyecan verici bir deniz uçağı gezisini de tercih edebilirsiniz.

2-Son Doong Mağarası


2-Son Doong Mağarası

Son Doong Mağarası, birçok kireçtaşı mağarası, sarkıt ve dikit barındıran dünyanın en büyük doğal mağarası. Phong Nha-Ke Bang Ulusal yer alan mağara, tatilleri sırasında Vietnam’ın doğal mücevherlerinden birini keşfetmek isteyen maceracı gezginler için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Son Doong mağarasını ilk olarak 1991 yılında Ho Khanh adlı bir yerel buldu. Ardından 2009 yılında Howard Limbert’in liderliğindeki İngiliz mağaracılardan oluşan bir ekip buldu.

200 metre yüksekliğe kadar ulaşan bölümleriyle Son Doong Mağarası da 9 km uzunluğa sahip. Malezya’nın Geyik Mağarasından yaklaşık iki kat daha büyük. Mağara ayrıca maymunlar, yarasalar ve uçan tilkiler gibi çeşitli vahşi yaşamlara da ev sahipliği yapmaktadır.

3-Con Dao Adaları


3-Con Dao Adaları

Con Dao Adaları, Vietnam’ın güney kıyılarında, her biri yaprak dökmeyen ağaçlarla gölgeli geniş kumsallar sunan 16 ıssız adacığa sahiptir. Ana ada, bir zamanlar bağımsızlık hareketine dahil olan Vietnamlılar için Fransız tarafından yönetilen bir hapishanenin yeriydi.

Ancak bugün şnorkelli yüzme, yüzme ve dalış için popüler bir yer. Daha uzak olan Con Dao Adaları da ünlü kaplumbağa yetiştirme yerleridir. Bu nedenle Haziran ve Eylül ayları arasında ziyaret ediyorsanız, yumurtalarını bırakan kaplumbağaları izleme şansınız bile olabiliyor. Burası Vietnam’da gezilecek yerler arasında yer alır.

4-Mui Ne Kum Tepeleri


4-Mui Ne Kum Tepeleri

Mui Ne’nin Kum Tepeleri, sadece pitoresk manzaralarıyla değil, aynı zamanda kum sörfü, uçurtma uçurma ve ATV gibi eğlence dolu aktiviteler sunmasıyla da popülerdir.

Mui Ne’de Sahra benzeri kırmızı ve beyaz kum tepelerine günübirlik geziler düzenleyen çok sayıda tur operatörü bulabilirsiniz. Plastik hangarlar ise uygun fiyatlarla kiralanabiliyor. Fiyatı kontrol ettiğinizden ve önceden karar verdiğinizden emin olun.

Mui Ne Kum Tepeleri İçin En İyi Zaman?

Mui Ne Kum tepelerini ziyaret etmek için en iyi zaman, gün içinde çok sıcak olabileceğinden, sabahın erken saatleri veya öğleden sonralarıdır. Ziyaretiniz sırasında güneş kremi kullandığınızdan ve bol su içtiğinizden emin olun.

5-Fansipan Dağı (Sapa)


5-Fansipan Dağı (Sapa)

Sapa’nın Fansipan Dağı’nı gezmek, iyi bir zindelik seviyesi gerektirebiliyor. Kuzeybatı Vietnam’daki dağ sıraları ve kırsalı nefes kesiyor. Güzel manzaraların yanı sıra Çin’deki Yulong Dağı’nın bakışları ile ödüllendirileceksiniz. Sapa Köyü’nün 9 kilometre güneybatısında yer alır.

Ekim ve Mart ayları arasında, tepe kabile mezralarından ve yoğun orman yollarından geçeceğiniz ve ardından 2000 metre yüksekliğindeki tepeye tırmanacağınız üç günlük ila beş günlük yürüyüş gezileri mevcuttur. Bu dağ Vietnam’da gezilecek yerler listesinde üst sıralarda.

6-Cuc Phuong Ulusal Parkı (Ninh Binh Eyaleti)


6-Cuc Phuong Ulusal Parkı (Ninh Binh Eyaleti)

Cuc Phuong Ulusal Parkı binlerce nesli tükenmekte olan flora ve fauna türüne ev sahipliği yapıyor. Cuc Phuong Ulusal Parkı, Vietnam’ın en büyük doğa koruma alanı. Ninh Binh Eyaleti içinde yer alan orman içinde düzinelerce yürüyüş parkuru vardır. Ve rehberli turlar 25 USD’den fazla ücrete tabidir.

Cuc Phuong Ulusal Parkı’na Nasıl Gidiliyor?

Parkta ayrıca geleneksel uzun boylu evleri var. Su çarklarını, bambu sallarını ve geniş pirinç teraslarını ziyaret edebilirsiniz. Park etnik Muong tepe kabilesine de ev sahipliği yapıyor. Otobüs, araba veya motosiklet ile seyahat ediyorsanız, Hanoi’den Cuc Phuong Ulusal Parkı’na ulaşmak üç ila dört saat sürer.

7-Tram Chim Ulusal Parkı (Dong Thap Eyaleti)


7-Tram Chim Ulusal Parkı (Dong Thap Eyaleti)

Tram Chim Ulusal Parkı Dong Thap Eyaleti içinde yer alır.  Burasu kuş meraklıları ve vahşi yaşam fotoğrafçıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer. Aralık sonu ile Mayıs başı arasında, her yıl 60.000’den fazla kuş Tram Chim’e uçuyor.

Ve onları görmenin en iyi yolu, parkta bir tekneye binmektir. En kısa rota (45 dakika) tekne başına 500.000 VND . Ve en uzun (2½ saat) tekne başına 800.000 VND olarak fiyatlandırılan üç tekne rotası mevcuttur. Ziyaretçiler, bisiklete binme, doğa yürüyüşü, pirinç hasadı ve balık tutma gibi çeşitli aktivitelerin tadını çıkarabilirler.

8-Thac Bac Şelaleleri (Silver Falls)


8-Thac Bac Şelaleleri (Silver Falls)

Thac Bac Şelalesi, gür yeşillikler, doğal mağaralar ve kaya havuzlarıyla çevrili. Thac Bac Şelalesi, Sapa Köyü’nün yaklaşık 11 kilometre batısında.  Bu şelale 200 metre yüksekliğinde bir şelaledir. Silver Falls olarak da biliniyor.

Basamaklı sular, uzaktan beyaz bir ejderhayı andıran Lo Sui Tong Dağı’nın zirvesinden geliyor. Thac Bac Şelalesi’ne giriş 20.000 VND. Ziyaretçiler ormanda yürüyüş yapabilir, kaya havuzlarında yüzebilir. Thac Bac Şelaleleri Vietnam’da gezilecek yerler listesinin baş köşesinde yer alıyor.

9-Mekong Deltası


9-Mekong Deltası

Mekong Deltası, Vietnam’ın güney bölgesinden geçen birkaç nehir kanalından oluşur. Yerel olarak Dokuz Ejderha Nehri ismini kullanıyorlar. 15.000 metrekarelik delta, nehir kenarındaki köyler, yüzen Budist tapınakları, balık çiftlikleri ve pirinç tarlalarıyla çevrilidir.

Ho Chi Minh City’nin daha geleneksel bir bölümü var. Bunu keşfetmek isteyen gezginler için harika olan bu doğal cazibe merkezine günlük geziler de var.  Genellikle Ben Tre, My Tho ve Cai Be gibi önemli köylerde duraklar da mevcut.

10-Ba Vi Ulusal Parkı (Hanoi)


10-Ba Vi Ulusal Parkı (Hanoi)

Ba ​​Vi Ulusal Parkı, Hanoi şehir merkezinin 58 kilometre batısında yer alır. Park gökyüzüne dik bir şekilde yükselen üç tepeli dağıyla ünlüdür. Park çok sayıda orman yolu, doğal kaplıcalar ve üç dağ zirvesi arasındaki yamaçlara sahip. Temiz hava, yağmur ormanları ve bir dizi vahşi yaşam ile şehirden harika bir kaçış yolu. En yüksek zirvenin tepesinde, çevredeki kırsal alana bakan 11. yüzyıl Bach Ho Tapınağı da var.

Peru’daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Kuzey Kutbu’nda Yetişen En güzel Çiçekler Bir Bakın

Dünyanın En Büyük Ve En Lüks Otel Zinciri listesi