Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir Sebep Ve Çözümü

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir İşte Sebebi

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir İşte Sebebi

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir Sebep Ve Çözümü…

Odaklanamama bir sohbeti dinlemek, film izlemek, ders çalışmak veya başka bir tür faaliyette bulunmak gibi günlük görevleri yerine getirmeyi engelleyen dikkat süresindeki bir bozukluktur. Peki odaklanamama sebebi nedir, odaklanamama çözümü var mı, tüm bu soruların yanıt bu makalede.

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Sebebi Nedir?

Zor bir gece uykusundan sonraki sabah kalkmak imkansız gibi gelebiliyor. İyileştirici uykudan biraz daha fazlasını elde etmek için erteleme düğmesine yalnızca bir kez daha basabilirsiniz.

O günün ilerleyen saatlerinde odaklanmanın daha zor olduğunu fark edebilirsiniz. Normalde fark edilmeyen dikkat dağıtıcı şeyler, özellikle kötü uyuduğunuzda konsantrasyonunuzu daha kolay bozabiliyor.

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir İşte Sebebi

Uykusuzluğun Sebep Olduğu Hastalıklar

Araştırmalar, zayıf uykunun kalp hastalığı, inme ve diyabet riskinin artmasının yanı sıra zihinsel sağlığın kötüleşmesi ve zayıf bir bağışıklık sistemi ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. Ancak çok daha az araştırma, zayıf uykunun belirli bir göreve odaklanmış kalma yeteneği gibi bilişsel süreçler üzerindeki gündüz etkilerini değerlendirmeye odaklandı.

Bir Grup İnsan Üzerinde Araştırma

Yeni çalışmada, zayıf uykunun insanların odaklanma yeteneği üzerindeki etkileri araştırıldı. Bu uykusuzluk teşhisi verilen bir grup insan üzerinde uygulandı.

Avustralya‘daki Sidney Üniversitesi’ndeki araştırmacılarla yapılan bir işbirliğinde, kronik uykusuzluğu olan 23 kişiyi ve uyku güçlüğü olmayan 23 kişi değerlendirildi. Gece boyunca bir uyku laboratuvarında kaldılar. Ve akşam onlara bir dikkat testi yaptılar.

Dikkat Testi Ortaya Çıkardı

Katılımcılardan aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bilgisayar ekranının ortasındaki bir harf çemberine odaklanmalarını istediler. Çemberin dışında görünen dikkat dağıtıcı harfleri görmezden gelirken, hedef harfe (X veya N) olabildiğince hızlı ve doğru yanıt vermeleri gerekiyordu. Farklı gündüz görevleri için gereken farklı odak seviyelerini yansıtmaları için onlara üç tür görev verdiler Kolay, orta ve zor.

dikkat testi

Uykusuzluk Sorunu Ve Odaklanamama

Uykusuzluk sorunu yaşayanlar, iyi uyuyan kontrol grubundakilere kıyasla göreve odaklanmayı ve dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelmeyi daha zor buldular. Bu bulgu, uykusu zayıf ve sınırlı olanlarda gündüz işleyişinde bozukluklar bulan önceki sonuçlara katkı sağlar.

Beyin süreçleri

Araştırmalar göstermiştir ki, kolay bir göreve odaklandığımızda, beynimiz dikkat dağıtıcı şeyleri otomatik olarak işleyecektir. Bunu önleyemeyiz. Bununla birlikte, zor bir göreve odaklanırken, tüm beyin gücümüz elimizdeki görev tarafından kullanılıyor. Ve dikkat dağıtıcı unsurlar farkındalığımızdan elimine ediliyor. Örneğin bir TV şovunu yakaladığınızda telefon bildiriminizi kaçırdığınızda. Dikkat mekanizmamız sağlam olduğunda ve olması gerektiği gibi çalıştığında olan budur.

Dikkat Dağıtıcı Harfler

Güven verici bir şekilde, dikkat mekanizmasının uykusuzluk çekenlerde olması gerektiği gibi çalıştığı ortaya çıktı. Bununla birlikte, duruma sahip olanlar daha yüksek bir dikkat dağınıklığı seviyesi gösterdi. Dikkat dağıtıcı harfler, algılanabildiklerinde uykusuzluk grubuna daha müdahaleci oldu.

Odaklanamama Dikkat Eksikliği Nedir İşte Sebebi

Zayıf Uykunun Beyin Üzerindeki Etkisi

Bu nedenle, tehlikedeki bir bilişsel kontrol mekanizması dikkatimizi neye odaklamamız gerektiğini kontrol eden beyin süreci olabiliyor. Zayıf uyku, beynimizin çevredeki hangi uyaranlara bakmamız gerektiğine doğru bir şekilde karar verme yeteneğini azaltabiliyor. Bu da dikkat dağıtıcı şeylere aksi durumda olacağından daha fazla dikkat verilmesine neden olabiliyor.

Monoton Görevleri Daha Zor Hale Getirebiliyor

Önden bilişsel süreçlerdeki bu tür bozuklukların, ne kadar geçici olursa olsun, iyi bilinen bir rotayı sürmek gibi monoton görevleri daha zor ve tehlikeli hale getirebileceğini gösterdi. Örneğin yeni bir reklam panosu ve dikkatsizlik anının bir sürücüyü engelleyebileceğini unutmamak önemlidir. Bir yayanın yola adım attığını fark etmek. Bir sürücünün yolculuktan önce iyi dinlenmesi için daha fazla neden.

Uykusuzluk tedavisinin insanların dikkatlerini daha iyi konsantre etmelerine yardımcı olur mu olmaz mı belli değil. Bunun için gelecekteki araştırmalara ihtiyaç duyulacaktır. Bu heyecan verici bir araştırma alanıdır. Çünkü önceki raporlar uykusuzluk tedavisinden sonra öznel performans ölçümlerinde yalnızca küçük gelişmeler bulmuştur.

Uykusuzluk Dikkat Dağınıklığı ve Odaklanamama Sebebi

Çalışma ayrıca, uykusuzluğun en şiddetli semptomlarına sahip olanların, dikkatlerini göreve odaklayabildiklerini ve dikkat dağıtıcı harfleri görmezden geldiklerini buldu.

İster ofiste üretkenlikle ilgili ister araba kullanırken yola odaklanmakla ilgili olsun…Zayıf uykunun neden olduğu dikkatimizdeki bozulma potansiyelinin farkında olmalıyız. İyi bir kitap alıp bu akşam uygun bir saatte yatmak için daha çok nedenimiz var.

Kafein Beyni Nasıl Etkiler 3 Psikolojik Etkisi

Hangi Bitkilerde Kafein Vardır İşte 7 Bitki

Üst Dudakta Leke Ve Sivilce Oluşma Sebebi