Peru’daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Peru'daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Peru'daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Peru’daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

Machu Picchu, 15. yüzyıldan kalma bir İnka kalesinin bulunduğu Güney Peru’da bir dağ sırtıdır. Özellikle İnkaların iki farklı antik hükümdarının yaratılmasıydı. Ve amacı imparator için bir ikametgah olarak hizmet etmektir. İşte sizi heyecanlandıracak yapı hakkında beş ilginç gerçek.

1-Etkilemek için Tasarlandı

Machu Pichu‘nun ilk bakışta neden havan topu olmadığını merak edeceksiniz. Öncelikle her taş bir sonrakine tam olarak uyacak şekilde kesildiği için İnka halkının herhangi bir şeye ihtiyacı yoktu. Arkeolojik bulgulara göre, taşları hasat etmek, çalışmak ve yerleştirmek için kullanılan hiçbir alet, ekipman veya hayvan yoktu. Her yeri depreme dayanacak şekilde yarattılar. Görünüşe göre yapının amacı gösteriş yapmak ve harika bir iş çıkardılar.

2-Şehrin Korunması Şanstı

İnkalar tarafından inşa edilen şehirlerin çoğu İspanyol istilasından sağ çıkamadı. Machu Picchu‘nun kalmasının tek nedeni, gözlerin onu aşağıdan göremediği bir dağın tepesindeki konumudur. Bugün eski İnka medeniyetinin en gizli yönü olmasının nedeni budur. Ayrıca istilalardan sonra tamamen boş kalmış ve yerel halk dışında kimse bilmiyor. Amerikalı tarihçi 1911’e kadar değildi. Hiram Bingham, şehrin varlığını ortaya çıkardı.

Peru'daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler
Peru’daki Machu Picchu İle İlgili En İlginç Gerçekler

3-Machu Picchu Birçok Harikayı Kucaklıyor

Machu Picchu, bir mühendislik harikası olmasının yanı sıra birçok harikaya da ev sahipliği yapıyor. Ayırt edici Intihuatana taşı, yılda iki kez gölge düşürmediği astronomik bir gözlemevi olarak hizmet etti. Kayalar ayrıca ekim ve hasat için en iyi zaman hakkında önemli bilgiler sağladı ve törenler için de hizmet verdi.. Ayrıca insanlar yapıyı sel ve depreme karşı desteklemek için 600’ün üzerinde teras inşa etti. Dağın tepesine çıkan 100 basamak tek bir kayadan çıktı.

4-Sandığından Daha Büyük

Çoğu insan Machu Picchu‘nun küçük bir yer olduğunu zannediyor ama değil. Hamamlar, evler, kutsal alanlar ve bir dizi tapınak dahil en az 150 bina var. Buraya gelen ziyaretçilerin tarım teraslarını ziyaret etmek. Yürüyüş yapmak, hapishane grubunu görmek, fotoğraf çekmek için zirveye çıkmak gibi yapacakları çok şey var. Zirveye çıkmanın en ödüllendirici nedeni, gün doğumunu yakalama ve inanılmaz bir şeye tanık olma şansıdır.

5-Değeri için Korumalı

Machu Picchu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde ve Dünyanın Yedi Harikasından biridir. Aynı zamanda Peru’da en çok ziyaret edilen ve Güney Amerika’daki tüm sitelerin en ünlüsüdür.

Yetkililer özellikle bu yeri ziyaret etme ve oraya erişim konusunda katı yasalar koydu. Site alanında uçuşa yasak bölge bulunmaktadır. İnka parkurlarını gezmek isteyen herkesin bir rehber ve izin alması gerekiyor ve bir günde sadece 2.500 kişinin ziyaret etmesine izin veriliyor. Arkadaşlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve ailenizle keşfetmek için harika bir yer.

Kuzey Kutbu’nda Yetişen En güzel Çiçekler Bir Bakın

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Sonsuz Lavanta Tarlalarıyla Büyüleyen Furano Nerede

Parga’da Ne Yenir En İyi Parga Restoranları Ve Kafeleri