İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

Beyin, vücudunuzun merkezi sinir sisteminin bir parçasıdır. Vücudunuzun özellikle en karmaşık kısmı. Muazzam miktarda bilgi gönderip alma yeteneğine sahiptir. Çok karmaşık olduğu için, doktorların ve bilim adamlarının henüz tam olarak anlamadıkları bazı şeyler var. Bu aynı zamanda beyin hakkında bilmediğiniz bazı harika şeyler olduğu anlamına da gelir.

İşte Beyin Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek

 

1-Vücuttaki En Şişman Organ

Beyin tamamen yağdan oluşur. Beynin yüzde yarısından fazlası yağ hücrelerinden oluşur. Yağ, özellikle beyindeki sinir hücrelerini önlemeye yardımcı olur.

2- Beyinde Milyarlarca Nöron Var

Güneş Sisteminde birçok yıldız olduğu kadar beyninizde de çok sayıda nöron vardır. Beyinde sinyal ileten yüz milyardan fazla nöron vardır.

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

3- Beynin Yarısı Alındığında Diğer Yarısı Çalışabiliyor

Beynin bir bölümü de bir bütün olarak işlev görebiliyor. Beynin yarısı alınacak olsaydı, beynin işlevi tehlikeye düşmez. Bu, felç veya nöbet geçiren hastalarda başarıyla gerçekleştirilmiştir. Etkilenen kısım çıkarılmazsa tüm beyni etkileyebiliyor.

4- Beyin Vücuttaki Oksijenin Beşte Birini Kullanıyor

Beyin oksijenle hayatta kalır. Beyin, vücutta dolaşan oksijenin beşte birini kullanır. Beyne oksijen tedariki tehlikeye girerse, ölüm yaşamadan önce yaklaşık 5 dakika otomatik pilotta çalışabiliyor. Beyin birkaç saniyeliğine oksijen kaybederse, bilinç kaybına neden olabiliyor. Beyin, vücut öldükten sonra birkaç dakika hayatta kalır.

5- Beynin Büyük Bir Kısmı Sıvı Doludur

Beynin büyük bir kısmı sıvı doludur. Beyinde bulunan sıvı da omuriliğin ki ile aynıdır. Bu, askıda kalan beyni koruyan sıvıdır. Beyinde bir travma veya yaralanma olduğunda, sıvı beyne sızarak beyin sarsıntısına neden olur. Bu nedenle dehidratasyon göz ardı edilmemelidir. Beynin iyi durumda tutulması gerekiyor.

6- Siz Uyurken Beyniniz Durmaksızın çalışıyor

Beyniniz siz uyurken çalışır. Bu yüzden rüyalar ve kabuslar yaşarız. Rüyalar, beynin hayali ve fizyolojik durumu nedeniyle ortaya çıkar.

7- Ağrı Acı Hissetmez

Ağrı, reseptörlerine sahip olmadığından ağrı hissetmez. Ağrı sinyalleri ve dürtüler beyinden vücudun diğer organlarına tezahür ettikleri yere gidiyor.

İnsan Beyni Hakkında Bilmediğiniz 10 Gerçek Sıvı Dolu

8- Telefondan Gelen Dalgalar Beyin Tümörüne Neden Olabiliyor

Uzun süre telefon ekranınıza bakmak beyniniz üzerinde zararlı etkilere neden olabiliyor. Telefonlardan gelen dalgalar, bir süre kanserlere ve beyin tümörlerine neden olabiliyor.

9- Beynin Yüzde 10’dan fazlasını kullanım

Beynimizin yalnızca yüzde 10’unu kullandığımıza dair yaygın inanışın aksine, vücudun düzgün çalışmasını sağlamak için beynin tüm bölümlerinin iyi bir şekilde kullanıldığı keşfedildi.

10- Beynin İşlevi Çok Büyük Kendisi Küçüktür

Beyin, insan vücudunun merkezi birimidir. Beyin, kafada yer almasına rağmen, insan vücudunun birçok işlevini kontrol eder. İnsan beyni, tüm memeliler arasında en gelişmiş olanıdır. Beyin hakkında daha fazla bilgi edinmek için hala çalışmalar yapılsa da, kanıtlanmış bazı gerçekler var.

Beyin 1.5 kg Ağırlığında

Bunlar beyniniz hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı harika şeyler. Özellikle beyin, muazzam işlevleri için şaşırtıcı derecede küçüktür. Yaklaşık 75 kg ağırlığındaki ortalama bir yetişkin için beyin yaklaşık 1.5 kg ağırlığındadır.

 

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Atlar Aynada Kendilerini Tanıyabiliyor İlginç Araştırma

Hindistan Zıplayan Karıncasıyla İlgili Şaşırtan Keşif

Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma