Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma

Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma

Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma

Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma

Yeni bir Tel Aviv Üniversitesi çalışması, yarasaların doğumdan itibaren sesin hızını bildiğini ilk kez ortaya çıkardı.  Araştırmacılar yarasaları doğdukları andan itibaren, ses hızının normalden daha yüksek olduğu helyumlu bir ortamda yetiştirdiler.

Yarasalar Bir Böceği Çok Çabuk Algılar

Dünyayı uzaklık birimleri ile haritalandıran insanlardan farklı olarak yarasaların dünyayı zaman birimlerinde haritalandırdığını buldular. Bunun anlamı, yarasanın bir böceği şimdiye kadar düşünüldüğü gibi bir buçuk metre değil, dokuz milisaniye uzaklıkta algılamasıdır.

Yarasalar Tahmin Yürütebiliyor

Çalışma, Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlandı. Yarasalar, ses dalgasının üretildiği an ile yarasaya geri döndüğü an arasında geçen süreye dayalı olarak nesnenin konumunu tahmin edebiliryor.

Bu Biraz da Ses Hızına Bağlıdır

Bu hesaplama, hava bileşimi veya sıcaklık gibi farklı çevresel koşullarda değişebilen ses hızına bağlıdır. Örneğin, yazın yüksekliğinde, havanın sıcak olduğu ve ses dalgalarının daha hızlı yayıldığı zaman ile kış mevsimi arasında ses hızı arasında neredeyse% 10’luk bir fark olabiliyor.

Yarasalar Sesin Hızını Doğuştan Biliyor İlginç Araştırma

Ses Hızına Uyum Sağlayamadılar

Araştırmacılar, ses hızını değiştirebildikleri bir deney yaptılar. Ses hızını artırmak için hava bileşimini helyumla zenginleştirdiler ve bu koşullar altında, yarasa yavrularını ve yetişkin yarasaları doğdukları andan itibaren büyüttüler. Ne yetişkin yarasalar ne de yarasa yavruları yeni ses hızına uyum sağlayamadılar.

Ses Hızının oranı Yarasalarda doğuştan Geliyor

Ve sürekli olarak hedefin önüne indi. Bu da hedefi daha yakın olarak algıladıklarını, yani davranışlarını daha yükseğe ayarlamadıklarını gösteriyor.

Bu, hem normal çevre koşullarında uçmayı öğrenen yetişkin yarasalar için geçerli. Normalden daha yüksek ses hızına sahip bir ortamda uçmayı öğrenen yavrularda da meydana geldi. Araştırmacılar ses hızının oranının yarasalarda doğuştan geldiğini buldu.

Uzaysal Algıları Mesafenin Değil Zamanın Ölçümlerine Dayanıyor

Çalışmanın bir başka ilginç sonucu da yarasaların aslında hedefe olan mesafeyi ses hızına göre hesaplamadıklarıdır. Beyinlerindeki kodlanan ses hızını ayarlayamıyorlar. Bundan dolayı ses dalgalarının mesafe birimlerine dönmesi için geçen süreyi de çevirmiyorlar. Bu nedenle, uzaysal algıları aslında mesafenin değil zamanın ölçümlerine dayanıyor.

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Atlar Aynada Kendilerini Tanıyabiliyor İlginç Araştırma

Hindistan Zıplayan Karıncasıyla İlgili Şaşırtan Keşif

Cildinize Asla Yapmamanız Gereken 5 Önemli Şey