Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Yalnızlığa iyi gelen alışkanlıklar neler, bir insan yalnızlıktan nasıl kurtulur, yalnızlık duygusu ne zaman ortaya çıkar, yalnızlığın insana faydası ve zararı ne? İşte bu sorularn cevapları için okumaya devam edin!

 

Kendinizi Yalnız Hissettiğinizde Yapabileceğiniz 12 Şey

Yalnızlık etrafta dolaşıyor ve insanlar üzerinde oldukça büyük bir etkisi var. Belki de uzun süredir arkadaşlarınızı ve sevdiklerinizi şahsen görmediniz. Ya da belki de pandemik stres evinizde gerginlik yarattı. Ve dolu bir evde olmanıza rağmen sizi yalnız ve hayal kırıklığına uğrattı.

Geçmiş zamanlara duyulan nostalji duyguları ve salgın öncesi hayata dönme özlemi yalnızlığı artırabiliyor. Geçici, gündelik sosyal etkileşimleri veya sadece halka açık oturma, kimseyle konuşmama ama yine de başkalarının varlığından yararlanma becerisini kaçırabilirsiniz.

Uzun Süreli Yalnızlık Uyku Problemlerine Sebep Olabilir

Uzun süreli yalnızlık sizi duygusal olarak tüketebilir, hayatı kasvetli ve anlamsız gösterebiliyor. Ayrıca ağrı ve sızılar, uyku problemleri ve zayıflamış bağışıklık tepkisi gibi fiziksel semptomlara da yol açabiliyor.

Yalnızlık, pandemiye bağlı veya başka türlü duygulardan kurtulmanın imkansız olduğunu düşündüğünüzde, bu 12 ipucu onları yönlendirmenize ve sizi yıpratmasını önlemenize yardımcı olabiliyor. İşte bir insan yalnızlıktan nasıl kurtulur sorusunun cevabı.

1-Yalnızlığı Yeniden Çerçeveleyin

Yalnız olmanın ne anlama geldiğine farklı bir ışık tutmak, bazen yalnızlık duygularına yön vermeyi kolaylaştırabiliyor.

Yalnızlık Duygusu Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Yalnızlık, izole olduğunuzda ve sosyal etkileşim ve insan bağlantısı ihtiyaçlarınız karşılanmadığında ortaya çıkar. Herkesin farklı etkileşim ihtiyaçları vardır, bu nedenle bu herkes için aynı noktada olmaz.

Yalnız kalmayı tercih ediyorsanız, her hafta bir arkadaşınızı görerek kendinizi mükemmel bir şekilde tatmin hissedebilirsiniz.

Bol miktarda güçlü arkadaşlığınız olsa bile boş bir eve döndüğünüzde kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.

Bir partnerle bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız, genellikle birlikte olsanız bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.

Yalnızlığın İnsana Faydası Ne?

Bununla birlikte, bir miktar yalnızlık ya da tek başına kaliteli zaman da önemlidir. Yalnızlık kendini keşfetme, yaratıcı düşünce ve kendini yansıtma için fırsatlar yaratır.

Yalnız zaman, kendinizle olan ilişkileriniz de dahil olmak üzere tüm ilişkilerinizde duygusal farkındalığı artıran ve gerçek ifadeyi kolaylaştıran daha fazla farkındalığın kapısını açabiliyor.

2- Evinizi Sesle Doldurun

Uçsuz bucaksız boşluğun her yönden içeri girmeye başladığını hissettiğinizde, sesin gücü onu geri itebiliyor.

Ses, çevrenizdeki ve düşüncelerinizdeki alanı doldurmaya yardımcı olarak daha az zorlayıcı hale getirir. Örneğin: Müzik, ruh halinizi artırabilir ve sizi motive edebilirken, sesli kitaplar dikkatinizi dağıtabilir ve geçici bir kaçış sağlayabiliyor.

En sevdiğiniz dizi veya film, oturup sonuna kadar izlemeseniz bile sessizliği rahatlatıcı bir şekilde bozabiliyor.

Kuşları ve yoldan geçenleri duymak için bir pencere açmak, daha geniş dünyaya daha bağlı hissetmenize yardımcı olabilir.

Yalnızlığa iyi gelen alışkanlıklar neler

3- Hayatınızdaki Önemli İnsanlarla Düzenli Olarak Bağlantı Kurun

Onları ne kadar özlerseniz ve görmek isteseniz de, arkadaşlarınız ve ailenizle zaman geçirmek her zaman mümkün değildir.

Onları şahsen göremeseniz bile yakınlığınızı hala koruyabilirsiniz. Etkileşimleriniz biraz farklı görünebilir, ancak bağlantı kuruyorsunuz ve önemli olan bu.

Sevdiğiniz Birinin Sesini Duymanın Gücünü Küçümsemeyin

Hayatınızdaki önemli insanlarla düzenli olarak bağlantı kurmayı hedefleyin. Daha önce Pazar günlerini ailenizle geçirdiyseniz, bunun yerine her Pazar günü bir görüntülü sohbet ile yetişmeyi deneyebilirsiniz. Sevdiğiniz birinin sesini duymanın gücünü küçümsemeyin. 10 dakikalık bir arama bile yalnızlığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Siz ve onlar için.

4- Etkileşimlerinizden En İyi Şekilde Yararlanın

Başkalarının yanında vakit geçirmek her zaman yalnızlığı gidermez. Çünkü etkileşimlerinizin kalitesi genellikle sayıdan daha önemlidir. Bu nedenle, çok sayıda sıradan tanıdıkta kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Ancak en yakın arkadaşınızla sakin bir akşam geçirerek rahatlayabilirsiniz.

Daha derin bir düzeyde bağlantı kurma ihtiyacı hissettiğinizde, etkileşimlerinizi daha anlamlı hale getirmenin yollarını bulmaya çalışın.

-Duyguları ve kişisel deneyimleri paylaşın.

-Sorular sorun ve sevdiklerinizin söyleyeceklerini gerçekten dinleyin.

-Önemli şeyler hakkında konuşun. İş, yaratıcı projeler, karşılıklı ilgi alanları.

Güncel olaylar hakkında konuşmaktan tamamen kaçmak zordur. Ve dünyada olup bitenlerden haberdar olmak isteyebilirsiniz. Yine de, sohbetlerinizi tamamen üzücü haberler üzerinde durmak yerine ikinize de neşe getiren şeyler etrafında odaklamak yardımcı olabiliyor.

5- Ortamını Değiştir Dışarı Çık Hava Al

Ortam değişikliği dikkatinizi dağıtabilir ve yalnızlığın acısını hafifletebiliyor.

Belki de en sevdiğiniz kafede çalışamaz, arkadaşlarınızla buluşamazsınız. Ancak evden çıkmak sizi başkalarının yoluna sokabiliyor ve dünyada yalnız olmadığınızı hatırlatabiliyor.

Doğada geçirilen zaman, duygusal sıkıntıyı hafifletmeye ve genel sağlığınızı artırmaya da yardımcı olabiliyor.

Deneyebileceğiniz birkaç fikir:

-En sevdiğiniz parkı ziyaret edin. Son araştırmalara göre, hem kuşlar hem de kuş sesleri sağlık üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabiliyor.

-Mahallenizde bir yürüyüşe çıkın. Daha önce hiç gitmediğiniz sokakları keşfedin ve yollarınız kesiştiğinde komşularınızı selamlayın.

-Arkadaşlarınızla fiziksel olarak mesafeli bir buluşma planlayın.

-Mümkünse yerel işletmeleri ziyaret edin ve destekleyin.

-Yürüyerek veya bisikletle çıkmak da sizi yorarak iyi bir uyku çekmenize neden olabiliyor.

6- Duygularınız Hakkında Konuşun

Duygular yüzeyin altında toplanma eğilimindedir ve kabul edilmediklerinde yoğunlaşır. Bununla birlikte, duygularınızı yüksek sesle ifade etmek, sık sık sıkıntıya neden olma güçlerini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Sevdiğiniz Bir İnsana Yalnız Hissettiğinizi Söyleyin

Sevdiğiniz birine yalnız hissettiğinizi söylemek, yalnızlığın kontrolünü gevşetmeye yardımcı olan önemli duygusal desteği almayı kolaylaştırabiliyor.

Zor duygular hakkında konuşmak, sevdiklerinizin mücadele ettikleri herhangi bir duyguyu paylaşmalarına yardımcı olabiliyor. Ve birlikte başa çıkma stratejilerini keşfetmeyi mümkün kılar.

7-Yaratıcı Yönünüzü Ortaya Çıkarın

Sanat, müzik ve yazı gibi yaratıcı arayışlar, birçok insanın izolasyonla başa çıkmasına ve yalnızlık duygusuyla başa çıkmasına yardımcı olur.

Sanatsal çabalar, duyguları sözler olmadan ifade etmenize yardımcı olur. Bu da onları yüksek sesle paylaşmak için mücadele ettiğinizde çok yararlı olabiliyor.

8- Bir Evcil Hayvan Düşünün

Herkes bir hayvana bakma imkanına veya yeteneğine sahip değildir. Bu nedenle bu strateji herkes için işe yaramayacaktır.

Ancak hayatınıza bir evcil hayvan eklemeyi düşündüyseniz, işte ailenizi genişletmek için başka bir neden. 2018’den itibaren yapılan araştırmalar, evcil hayvan sahipliğinin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığı iyileştirebileceğini gösteriyor.

bir insan yalnızlıktan nasıl kurtulur

9- Sosyal Medyaya Ara Verin

Sosyal medya genellikle sevdiklerinizle bağları sürdürmenin çekici bir yolu gibi görünse de, bazen yalnızlık duygularını artırabiliyor.

Sevdiğiniz birinin mutlu, kaygısız gönderisi, sizi özlediğiniz kadar özlemediği izlenimini verebiliyor. Yalnız olduğunuzda, başkalarının romantik partnerlerle veya aile üyeleriyle vakit geçirdiğini görmek de acı verebiliyor.

Tabii ki, sosyal medya hiçbir zaman resmin tamamını göstermez, bu yüzden sevdiklerinizin ne hissettiğini sormadan gerçekten bilemezsiniz. Ayrıca, bu gönderilerden bazılarının bir başkasının yalnızlığa karşı koyma yaklaşımı olarak hizmet edebileceğini düşünmeye değer.

Kısacası, bu uygulamaları kapatmak ve bunun yerine hızlı bir telefon görüşmesi veya mesajla bağlanmak asla zarar vermez.

10- Sevdiğin Bir Şey Yap

Yalnızlık, düşüncelerinizi, genellikle zevk aldığınız şeyler de dahil olmak üzere başka herhangi bir şey hakkında düşünmenin zor olduğu noktaya kadar meşgul edebiliyor.

Yine de hobileriniz sevdiklerinizi tekrar görebilene kadar zamanı doldurabiliyor. Zevk aldığınız şeyleri yapmak bir normallik duygusu yaratabiliyor. Çalkantılı zamanların ortasında biraz iç huzur bulmanıza yardımcı olabiliyor.

11- Kalıcı Olmadığını Kendinize Hatırlatın

Ne kadar bunaltıcı olsa da yalnızlık sonsuza dek sürmeyecek. Bu gerçeği kabul etmek bazen biraz rahatlama sağlayabiliyor.

Zamanla, COVID-19 aşıları yaygın olarak bulunabilecek ve okullar ve üniversiteler yüz yüze dersler için yeniden açılacaktır. Arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle yeniden bağlantı kuracak ve yeni insanlarla bir kez daha tanışacaksınız.

12- Uzman Birinden Yardım İsteyin

Yalnızlık moralinizi bozuyorsa ve umutsuz hissettiriyorsa, bir kriz anını atlatmak için dinleyen bir kulağa veya biraz daha fazla desteğe ihtiyacınız olabiliyor. Eğitimli bir danışmandan destek alabilirsiniz.

Aklınızdan geçenleri dinleyecek ve biraz rahatlamak için stratejiler keşfetmenize yardımcı olabilir ve yalnızlığa çözümler bulabiliyorsunuz.

Evlilikte 17 Duygusal İstismar Belirtisi

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

Aşk Acısını Hafifletmek İçin Önemli İpuçları

İlkbaharda Yetiştirilecek En İyi 17 Sebze Nasıl Ekilir