Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi…

Okyanusların en derin bölgeleri, kayda değer bilimsel ilgilerine ve buralarda yaşayan yaşam formlarının zenginliğine rağmen, hala Dünya üzerinde en az keşfedilen alanlardan biri olmaya devam ediyor.

Bunun iki nedeni, bu tür derinliklerde uygulanan düşük sıcaklıklar ve muazzam basınçlardır. Bu, keşif ekipmanının bunlara dayanması için yüksek mukavemetli metal veya seramik odalar içinde dikkatlice korunmasını gerektirir. Bu, derin deniz keşif gemilerini hantal, pahalı ve hantal hale getirmenin yanı sıra tasarım, üretim ve nakliyesini zorlaştırır.

Balık Robot Pasifik Okyanusu’nun En Derin Noktasına Ulaşabildi

Ancak yeni bir küçük, kendi kendine çalışan su altı robot balığı bir alternatif gibi duruyor. Yakın tarihli bir makaleye göre robot, Pasifik Okyanusu‘nun en derin kısmı olan Mariana Çukuru’nda 11 km derinliğe ulaşabildi.

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Oradaki Basınç Denizden Bin Kat Daha Fazla

Oradaki basınç, deniz yüzeyindekinin bin katından fazla. Yine de balıklar da dahil olmak üzere çeşitli hayvanlar bu şaşırtıcı baskıya dayanabiliyor.  Ve bu tür olumsuz koşullarda yaşama adapte olmuşlardır.

Salyangoz Balığı Robata İlham Verdi

Bu deniz organizmalarından biri olan hadal salyangozunun morfolojisi ve kafatası yapısı bu olağanüstü robot yüzücünün tasarımına ilham verdi.

Özel Olarak Tasarlandı

Bu önemli başarıyı sağlayan ana buluş, yüksek basınç altında kırılmadan deforme olan özel olarak tasarlanmış uyumlu bir polimer gövdeydi. Çin’deki Hangzhou’dan araştırmacılar ekibi, güç, hareket ve kontrol için gereken hassas elektronik bileşenleri koruyucu bir silikon matris içine yerleştirmeyi başardı.

Robot Salyangoz Balığının Kafatasına Benziyor

Elektronik bileşenler, salyangoz balığının kafatası kemiklerine benziyor. Basınca karşı daha dirençli olmalarını sağlamak için, birbirlerinden ayırdılar.

Robot ve balık ilhamı
Robot ve balık ilhamı

Tıpkı Bir Balık Gibi

Robot aynı zamanda uzun bir gövdeye sahip. Ayrıca kuyruğu ve ayrıca ince silikondan yapılan iki büyük yan yüzgeci ile salyangoz balığına benziyor. Kanatlar sadece 22 cm uzunluğunda olan küçük robotu itmek için kanat çırpıyor.

Kanatlar sert motorlarla değil, yumuşak yapay kaslarla çalıştırılıyor. Kaslar dielektrik elastomerler içerir. Büyük hareketler yaratmak için elektrik gerilimi uygulandığında büzülen bir akıllı malzeme sınıfı.

Laboratuar Testleri Gerçekleştirdi

Ekip, tahrik metodolojisi ve elektronik aksamın aşırı basınçlar altında nasıl başa çıktığı konusunda kapsamlı hesaplama çalışmaları ve laboratuar testleri gerçekleştirdi. Ardından, Mariana Çukuru’na konuşlandırmadan önce derin bir gölde…Ardından Güney Çin Denizi’nde 3 km’den daha derinlerde serbest yüzme saha testleri yaptılar.

Robot Bir Derin Deniz İnişi Eşliğinde İndi

Mariana saha testlerinde, robot bir derin deniz inişiyle indi. Bu yüzden serbestçe yüzmesine izin verilmedi. Ancak, iniş aracının kameraları tarafından kaydedilen kanat çırpma hareketini 10.900 metre derinlikte 45 dakika sürdürebiliyor.

Yumuşak Robotlar

Bu derin deniz yüzücüsü, canlı organizmalardan ilham alan yeni nesil robotlara bir örnektir. Silikon ve diğer polimerler, jeller ve hatta tekstiller gibi uyumlu malzemelerin avantajlarından yararlanılarak üretilirler.

Pasifik Okyanusu Mariana Çukuru’nda yapılan robot dalışını görmek için tıklayın….

 

Balıktan İlham Alan Robot Okyanusun En Derinine İndi

Bu Robotlar Esnetilebiliyor

Bu robotlar, çevrelerinden gelen kuvvetlere tepki olarak bükülebiliyor, esnek ve adapte olabiliyor. Bu nedenle, tipik katı endüstriyel robotlara kıyasla insanların yanında çalışmak doğal olarak daha güvenlidir. Öte yandan, tasarımı, çalıştırılması, algılanması ve kontrolü… Bilimsel ve teknolojik ilgilerinin merkezinde yatan önemli zorluklar ortaya çıkarabiliyor.

Bu Gelişme Birçok Alanda Heyecan Yarattı

Tarımdan tıbba ve uzaya kadar bir dizi ilgili uygulama için heyecan verici. Yumuşak robotik adı verilen bu yeni alanda şu anda yoğun disiplinler arası araştırma faaliyeti var. Harvard Octobot tasarım için ilham kaynağı ve bu derin deniz robot istihdam teknolojiler için bir örnektir.

Robotun Manevra Kabiliyeti Gelişecek

Derin deniz yüzücüsünün şu anki versiyonu nispeten yavaş gibi, manevra yapması çok kolay değil. Muhtemelen istenen yolu izlemeye çalışırken rotasını bozacak güçlü su altı akıntılarına dayanamıyor. Bununla birlikte, tasarımcıları onu daha manevra kabiliyetine sahip, daha verimli ve daha akıllı hale getirecek. Daha fazla iyileştirme planlarına sahip.

Yıldırım Düşmesinin Faydası Ne İşte İlahi Mucize

Gezegenlerin Renklerinin Ardında Yatan Sırlar

IQ Seviyesini Yükseltmenin 8 Yolu

LinkedIn Insight Etiketi Nedir ve Nasıl Kullanılır?