Süper Ay Nedir Dolunayın Büyüklüğü Bir Yanılsama mı

Süper Ay Nedir Dolunayın Büyüklüğü Bir Yanılsama mı

Süper Ay Nedir Dolunayın Büyüklüğü Bir Yanılsama mı

Süper Ay Nedir Dolunayın Büyüklüğü Bir Yanılsama mı…

Dünyanın neresinde olursanız olun ve gökyüzü ne kadar aydınlık olursa olsun, Ay her zaman oradadır. Bizim tek doğal uydu binlerce yıldır ilham veriyor.

Kuzey yarımkürede günler uzadıkça, gökyüzündeki bazı sönük yıldızları görmek zorlaşıyor. Ama Ay’ımız hala orada ve birkaç ayda bir özel bir görüşümüz oluyor.

Mayıs Ayı Dolunay Ne Zaman?

26 Nisan’daki Ay sadece bir dolunay değil. Aynı zamanda bir süpermoon olarak da bilinen ve yılın ilki. Bunun neden bir süper ay olduğunu anlamak için, Ay’ın farklı bölümlerinin neden ayın farklı zamanlarında aydınlatıldığını ve Ay’ın yörüngesini biraz daha anlamak önemlidir.

Mayıs Ayı Dolunay Ne Zaman

Ay’ın Safhaları Neler?

Ay’ın farklı zamanlarında veya farklı evrelerde farklı oranlarda aydınlatıldığını görmemizin nedeni , Ay’ın Güneş’e göre Dünya etrafındaki yörüngesinde farklı noktalarda olmasıdır.

Dolunay Nedir Nasıl Oluşur?

Ay, Dünya ve Güneş, Dünya ile Ay ve Güneş arasında aynı hizaya geldiğinde, güneş ışığı tüm Ay yüzeyinde parlar ve Dünya’ya geri yansıtılır. Dünya’da bu, dolunay olarak biliniyor.

Ay, Dünya ile Güneş arasındayken, yüzeyinden hiçbir güneş ışığı yansıtamaz ve bu yeni bir Ay’dır. Arada, aşağıdaki diyagramda görebileceğiniz gibi, Ay’ın yüzeyinin sadece bir kısmı güneş ışığını yansıtır ve ona farklı aşamalar verir.

Süper Ay Nedir Nasıl Oluşur?

Dünya yörüngesinde dolanırken ayın evrelerini gösteren diyagram. Dahası , Ay’ın Dünya etrafındaki yörüngesi tamamen dairesel değil. Çok hafif ezilmiş bir elips. Bu, bazen Ay’ın Dünya’ya diğer zamanlardan daha yakın olduğu anlamına gelir. Ay’ın Dünya’ya en yakın yaklaşımına perigee denir ve perigee’deki veya ona yakın bir dolunaya Süper Ay denir.

Süper Ay Kelimesi Ne Zamandan Beri Kullanılıyor?

Daha teknik olarak, perigee syzygy olarak da bilinir.  Dolunay yörüngesinde Dünya’dan en uzaktayken. Açıkçası, süper ay yeni bir şey değil, ancak adı oldukça yeni . Süper Ay kelimesi 1970’lerden önce kullanılmıyordu.

Ay, gece gökyüzündeki diğer nesnelere kıyasla çok büyük ve parlak olduğu için açık bir gecede görmek zor değil.

Dolunay Ne Zaman 2021

Ay Yanılsaması Nedir?

Tüm bu süper ay işinin bir tek yakalaması var. Ay, gökyüzünde normal bir dolunaya kıyasla çok daha büyük görünmüyor. Ancak bazen ufka yaklaştığında daha büyük duruyor. Gökyüzündeki boyutu Dünya’ya daha yakın yörüngede döndüğünde çok fazla değişmediğinde bu neden oluyor?

Bu Ay yanılsaması olarak biliniyor. Ve gerçekten bir yanılsamadır. Ay’ı baş parmağınızla kapatırsanız, ister gökyüzünde çok küçük görünsün, ister ufka daha yakın görünse de, onu her zaman engelleyebilirsiniz.

Dolunay Ne Zaman 2021

İnsanlar bu optik illüzyonu binlerce yıldır biliyorlar. Ancak hala nasıl ve neden ortaya çıktığını tam olarak anlamıyoruz.

Bunun psikolojik bir yanılsama olduğunu biliyoruz. Ve muhtemelen en azından kısmen beynin ufka yakın nesnelerin bize daha yakın olması gerektiğini düşünmesinden öyle duruyor.

Bu yüzden, 26 Mayıs Pazartesi günkü Süper Ay. Ay gökyüzünde çok daha büyük görünmese de, ufukta aşağıda olmak daha büyük görünmesini sağlayabiliyor. Ay yanılsamasının nedeni veya gökyüzündeki Ay’ın boyutu ne olursa olsun, açık bir gökyüzü umuyoruz.

Kadınlar Ve Erkekler Aşk Acısını Nasıl Atlatır Farka Bakın

İlkbahar Düğünleri İçin En Güzel Çiçek Fikirleri

Aşk Acısını Hafifletmek İçin Önemli İpuçları

Şam Çeliği Nedir Nerelerde Kullanılıyor İşte Kayıp Sanat