Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası

Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası

Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası

Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası

Maydanoz, parlak yeşil, tüy benzeri yapraklara sahip iki yılda bir bitkidir. Ve özellikle dereotu ile aynı familyadadır. Bu popüler bitki, özellikle  tuz ihtiyacını azalttığı için soslarda, salatalarda ve çorbalarda kullanılıyor.

Maydanoz nasıl ekilir, iç mekanlarda maydanoz ekimi nasıl yapılır, maydanoz bakımı nasıl yapılır, maydanoz nasıl hasat edilir, İşte kendi bahçenizde maydanoz yetiştirmenin yolları ve püf noktaları…

 

Maydanoz Nasıl Ekilir Ve Nasıl Yetiştirilir İşte Püf Noktası

Maydanozda Hangi Vitaminler Var?

Maydanoz aynı zamanda sizin vücudunuz için de çok sağlıklı ve iyidir. Demir, A ve C vitaminleri bakımından zengindir.

Akdeniz Avrupa’sına özgü olan maydanoz bitkisi genellikle ev bahçelerinde yıllık olarak yetiştiriliyor. Özellikle ilk yıldan sonra yapraklar daha acı ve sert olma eğilimindedir. Ancak bitki ılıman bölgelerde yeniden çıkar ve rahat yetişir. Maydanoz özellikle ilkbaharda yetişen bir sebzedir. İlkbaharda yetiştirilecek en iyi 17 sebzeyi bu linkten öğrenebilirsiniz.

Maydanoz Ne Zaman Ekilir?

Tohumları iç mekanlarda ekilebiliyor veya doğrudan bahçeye ekilebiliyor. Bununla birlikte, maydanoz bitkilerinin ana kökleri hassastır, bu nedenle ekim yaparken çok dikkatli olun!

Maydanoz yetiştirmeye erken başlamak için tohumları son ilkbahar don tarihinden 8 ila 10 hafta önce iç mekanlarda ekebilirsiniz.

Maydanoz tohumlarını son ilkbahar donundan 3-4 hafta önce açık havada ekin.

Maydanozdan Verim Almak İçin Bir Gece Önceden Islatın

Maydanoz tohumlarının çimlenme oranı düşük olma eğilimindedir, bu nedenle başarı şansınızı artırmak için tohumları bir gecede ıslatmayı düşünün.

En iyi çimlenme için toprak 21 ° C civarında olmalıdır. Ancak maydanoz tohumları daha soğuk havalarda da açar.

Maydanoz Dikim Alanının Seçilmesi Ve Hazırlanması

Bu sebze organik madde bakımından zengin, iyi olan toprağa sahiptir.

Maydanoz Kaç Haftada Çıkar Filiz açar?

6 ila 8 saat güneş ışığı alan bir yer seçin. Ot içermeyen bir alan seçmeye çalışın. Bu şekilde, yaklaşık 3 hafta sonra maydanozun filizlendiğini görebilirsiniz.

Maydanoz Nasıl Ekilir?

Maydanoz tohumlarını derin ekmeye çalışın. Yaklaşık 6 ila 8 inç aralıklarla tohum ekin. Daha büyük bitkiler için, yaklaşık 8 ila 10 inç aralıklarla ekin. Tohumlar filizlenirken toprağı nemli tuttuğunuzdan emin olun. Fidelerin ortaya çıkması 2 ila 4 hafta sürer.

İç Mekanlarda Maydanoz Ekimi

İç mekanlarda, fidelerin büyümesine yardımcı olmak için bir büyüme ışığı kullanabilirsiniz. Her zaman yaprakların en az iki inç yukarısında kaldığından emin olun.

Maydanoz Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Maydanoz yetiştirmenin püf noktalarından biri sudur. Özellikle yaz sıcağında maydanoz bitkilerini yeterince suladığınızdan emin olun. Nemi korumak için bitkilerin etrafını hafifçe kazın.

Maydanoz Nasıl Yetiştirilir, maydanoz hasadı

Maydanoz Hastalıkları ve Zararlılar

-Kök çürümesi

-Yaprak lekeleri

-Havuç sineği ve kereviz sineği larvaları

-Maydanoz, siyah kırlangıç ​​kuyruğu kelebek tırtıllarının da favorisidir.

Maydanoz Nasıl Hasat Ediliyor?

Yaprak sapları üç dilime sahip olduğunda maydanoz hasat edilmeye hazırdır. İhtiyaç duyduğunuzda bitkinin dış kısımlarındaki yaprakları kesin. Bitkinin iç kısımlarının olgunlaşmasını sağlayın.

Kış boyunca taze maydanoz istiyorsanız, bir tencereye bir maydanoz bitkisi koyun ve güneşli bir pencerede saklayın.

Maydanoz Nasıl Saklanıyor?

Maydanozu taze saklamanın yolu, yaprak saplarını suya koymak ve buzdolabında saklamaktır.

Diğer bir saklama yöntemi maydanozu kurutmaktır. Maydanozu dibinden kesin ve iyi hava alan, gölgeli ve sıcak bir yere asın. Tamamen kuruduktan sonra parçalayın ve hava geçirmez bir kapta saklayın.

Önerilen Maydanoz Çeşitleri

Düz yapraklı çeşitler: Pişirmede kullanın çünkü daha iyi tada sahiptirler ve kıvırcık yapraklı maydanozdan daha kolay kullanılırlar.

Kıvırcık yaprak çeşitleri: Daha süslü bir garnitür istediğinizde kullanın

Maydanozun sizin için gerçekten iyi olduğunu bilseniz şaşırır mısınız? Neden tabakta maydanoz bırakmamanız gerektiğini öğrenin. Maydanoz nasıl ekilir ve Maydanoz nasıl yetiştirilir sorularına yanıt verdik. Haydi siz de deneyin.

İlkbaharda Yetiştirilecek En İyi 17 Sebze Nasıl Ekilir

Kur’an-ı Kerim’de Zekat Kelimesi Kaç Defa Geçiyor?

2021 Gelinlik Modelleri Sevdiğiniz Dantel Önlükler