Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı…

Lastik basıncı kaç günde kontrol edilir, araba lastiği kaç PSI olmalı, arabanın lastik havası nasıl kontrol edilir, yazın lastik basıncı kaç olmalı, lastik hava basıncı nerede yazar, lastik hava basınçları tablosu nasıldır? İşte bu sorulan yanıtı…

 

raba lastiği kaç PSI olmalı

Her otomobil, üretici tarafından önerilen bir lastik basınç aralığı ile birlikte gelir. Lastik veya hava basıncı PSI (inç kare başına pound) cinsinden ölçülüyor.

Lastiğin yan tarafındaki PSI’nın önerilen seviye olduğu yaygın bir yanılgıdır. Bu yanlış. Lastikteki PSI, lastiğin tutabileceği maksimum seviyedir.

Ek olarak, çok düşük PSI değerine sahip olmak, lastiklerde hasara neden olan aşınmaya neden olabilir, bu da zayıf yakıt verimliliğine ve patlak lastiklere yol açabilir.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir

Lastik basıncını nasıl kontrol edeceğinizi bilmek, güvenliğiniz ve lastiklerinizi iyi çalışır durumda tutmak için çok önemlidir.

Bir Lastik Basınç Göstergesi Kullanın

Bir gösterge seçmeye gelince, genellikle 3 seçeneğiniz vardır.

Kalem tipi basınç göstergeleri: Hava basıncını ölçmek için manşonun içine ve dışına kayan cetvel benzeri bir çubuğa sahiptir

Kadranlı basınç göstergeleri: Saat benzeri bir ibreye sahip numaralı bir kadrana sahiptir

Dijital basınç göstergeleri: Sayıları dijital ekranda görüntüleyin

Lastik Hava Basıncı Nerede Yazar?

Lastiklerinizin tavsiye edilen PSI’sını kullanım kılavuzunda veya sürücü kapısının hemen içindeki bir çıkartmada yazar.

Doğru PSI, güvenliğiniz ve otomobilinizin uzun ömürlülüğü için çok önemlidir. Yetersiz şişirilmiş lastikler aşırı ısınabilir ve dengesiz bir şekilde aşınabilir. Aşırı şişirilmiş lastikler patlayabilir.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı

Yazın Lastik Basıncı Kaç Olmalı?

Lastiklerdeki hava basıncı, inç kare başına pound veya PSI cinsinden olur. Genellikle önerilen basınç 30 ile 35 PSI arasındadır.

Lastik basıncınızın ne olması gerektiğini öğrenmek için, aracınızın içindeki bir etikette yazılı olan üreticinizin tavsiyesine bakın.

Doğru Lastik Basıncını Nasıl Korursunuz?

Tabii ki, PSI’nızı bilmek yeterli değil. Lastiklerinizi düzenli olarak kontrol ettiğinizden emin olmalısınız. Bazı uzmanlar her yakıt doldurduğunuzda hava basıncını kontrol etmenizi önerir. Diğerleri ayda bir yeterli olduğunu söylüyor.

PSI’nızı sık sık kontrol etmek, sonbahar ve kış aylarında, dış sıcaklıkların düştüğü ve hava koşullarının lastiklerinizin daha hızlı hava kaybetmesine neden olduğu zaman daha da önemli hale gelir. Peki lastik basıncı kaç günde kontrol ediliyor?

Kışın Lastik Basıncını Ne Sıklıkta Kontrol Etmelisiniz?

Lastik basıncının kışın çok sık dalgalandığı göz önüne alındığında, lastiklerinizin basıncını en az ayda bir kontrol etmeniz gerekir.

Aracınız bir Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) ile donatılmışsa, bir veya daha fazla lastik olması gereken basıncın altına düştüğünde uyarı ışığı yanacağından rahatlayabilirsiniz.

En az ayda bir kontrol etmek önemlidir. Kontrol etmek kesinlikle en iyisidir.

Yaz Aylarında Lastik Basıncını Ne Sıklıkta Kontrol Etmelisiniz?

Yaz sıcağı, lastiklerinizdeki havanın genişlemesine neden olabiliyor. Ancak kışın soğuk havaları kadar etkisi yoktur. Yine de, lastik basıncını kontrol etme önerisi hala ayda birdir.

Unutulmaması gereken iyi bir kural, lastiklerinizi doldurduktan sonra her ay yaklaşık bir PSI kaybetmesidir. Bu nedenle her ay kontrol etmek, lastiklerin her zaman uygun basınca şişmiş olduğundan olmanıza yardımcı olur.

Yaz aylarında pek çok lastik basıncı uyarı ışığı görmeyeceksiniz, ancak yine de sık sık kontrol etmelisiniz.

Lastik Basıncı Nasıl Kontrol Edilir Kaç PSI Olmalı

Lastikler Nasıl Şişiriliyor?

Araba lastiğini şişirme adımları şunlar:

-Tüm lastiklerinizin supap gövdesi kapaklarını çıkarın (cebiniz gibi güvenli bir yerde saklayın).

-Lastikleri doldurmak için bir hava pompası kullanın. Lastiklerinizi normal bir eski bisiklet pompasıyla doldurmanız mümkün olsa da, bu en verimli yöntem değildir.

Bunun yerine, jetonla çalışan bir hava pompası olan yerel benzin istasyonunuza gidin .Ayrıca kendi otomatik hava kompresörünüzü de satın alabilirsiniz, ancak bu size yaklaşık 50-150 dolara mal olacaktır.

-Lastiklerinizi soğukken şişirin. Birkaç kilometreden fazla sürdüyseniz, soğuyana kadar beklemek isteyeceksiniz. Lastiklerinizi yeniden doldurmanın en iyi zamanı sabah ilk iştir.

PSI Seviyesini Ayarlayabilirsiniz

-Genellikle benzin istasyonundaki makinede istenen PSI seviyesini ayarlayabilirsiniz (muhtemelen yaklaşık 30-35 PSI). Yerel benzin istasyonunuzun hava pompasının bu özelliği yoksa, lastiği doldurmanız, göstergenizle basıncı kontrol etmeniz ve ardından gerektiği şekilde hava eklemeniz veya boşaltmanız gerekir.

Bazı hava pompalarında yerleşik bir lastik basınç göstergesi var. PSI seviyesi ayarlandıktan sonra, havanın geldiğini duyana kadar makineye bozuk para besleyin. Oldukça gürültülü olacak.

-Hızlı hareket etmek istersiniz çünkü pompa kapanmadan önce sadece birkaç dakikanız vardır. Hava valfinin ucunu en yakın lastik valfinize (veya en alttaki lastiğe) getirin. Lastiği dolduran havayı dinlerken onu valfe sıkıca tutunuz.

Lastiğin İstenen PSI’ya Ulaştığı Nasıl Anlaşılıyor?

-Aracınızın pompaya yeterince yakın olduğundan emin olun. Böylece hareket etmek ve başka bir hava seansı için ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

-Pompaya lastiklerinizi doldurması için biraz zaman tanıyın. PSI’yı makinenin üzerinde önceden ayarlarsanız, istenen PSI’ya ulaşıldığında yüksek bir bip sesi duyarsınız.

Değilse, havayı yaklaşık 5-10 saniye doldurun ve ardından basınç göstergenizle lastik basıncını kontrol edin. Giderken hava basıncını kontrol edin ve gerekirse havayı yeniden doldurun veya boşaltın.

Havayı Boşaltın Basıncı Kontrol Edin!

-Önerilen PSI değerinin üzerinden geçerseniz, lastik göstergeniz veya benzer bir aletle merkez supap pimine basarak lastikten havayı boşaltabilirsiniz. Havayı küçük artışlarla boşaltın ve ilerledikçe basıncı kontrol edin.

-İstenilen basınca ulaştığınızda, tüm lastiklerinizi basınç göstergenizle tekrar kontrol ettiğinizden emin olun. Her şey yolundaysa, hava eklemeyi bitirdiniz.

-Güvende tutmanızı söylediğimiz valf kapaklarını hatırlayın. Onları şimdi tekrar mahvetmek isteyeceksin.

Dünyanın En Büyük Otomobil Araba Şirketleri Listesi

Bilgisayarınızı Bozabilecek 5 Windows PC Bakım Hatası

Instagram Hikayelerde Otomatik Altyazı Nasıl Yapılır?