Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın Görüşü

Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın görüşü

Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın görüşü

Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın Görüşü…Mastürbasyon yani diğer ismiyle istimnâ, kişinin herhangi bir ilişkiye girmeden elle, sürtünerek veyahut başka şekilde şeylerle kendini tatmin etmesi ve boşalmasıdır.

Peki mastürbasyon (istimna) caiz mi, helal mi, mastürbasyon Gusül Abdesti gerektirir mi, mastürbasyon orucu bozar mı?


İslam’da mastürbasyon
en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bunu yasaklayan herhangi bir ayet ve hadis yok. Bu yüzden fıkıhçılar ve alimler de ikiye bölünmüş durumda.

Bazıları caiz değil diyor, bazıları ise yapılabilir diyor. İşte İslam’da mastürbasyon konusuyla ilgili çeşitli fikirler, mastürbasyon haram mı, helal mi sorusunun cevabı…

Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın görüşü

Hayrettin Karaman

Cinsel zevk büyük bir nimettir. Zina yoluyla olmamak şartıyla tadılması gerekir. Bekarlar eğer cinsel baskı altında kalır ve bunu da başka bir yoldan (oruç, sanatlarla ilgilenme, çeşitli hobiler…) gideremezse ihtiyaç kadar mastürbasyon yapabilir. Tıp uzmanlarına göre çok sık olmazsa sağlığa zararı olmazmış.

Cübbeli Ahmet Hoca

Bunun birkaç şıklı cevabı vardır. Adamın zina yapma tehlikesi var da kendini rahatlamak için yapıyorsa vaciptir. Zina tehlikesi yok da aşırı şehvetten kafası karışıyor, namazda bir türlü zikredemiyor, huzuru bozuluyorsa yapması caizdir. Ama keyfini artırmak için yapmışsa caiz değildir.

Nureddin Yıldız

Fukahanın görüşü elle veya benzeri bir yolla boşalmanın haram olduğu şeklindedir. Ancak yüzde yüz zina tehlikesi ile karşılaşması karşısında başvurulabilecek bir yoldur. Özet olarak bilinmelidir ki, böyle bir yol normal değildir.

Mastürbasyon Orucu Bozar mı?

Elle boşalma, Ramazan ayında oruçlu iken yapıldığında orucu bozar. Bu bir şehvet ile boşalma durumudur. Bunu yapanın orucu bozulur. İstiğfar ederek bu günahtan kurtulması gerekir.

O gün Ramazan günü olduğu için geri kalan saatlerde hürmetten ötürü yemek yemez ama o günü kaza eder. Sadece bir gün tutması yeterlidir.

İhsan Şenocak

Efendimiz Gençlere kimin gücü evlenmeye yetiyorsa evlensin diyor. Peki imkanı yok evlenmeye ne yapacak. Oruç tutsun.

Asla eliyle böyle şenaatte bulunmasın. Çünkü Allah elleri bir vazife için vermiştir. O tür bir şeye sevk eden yayınlardan uzak dursun.

Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın görüşü
Mastürbasyon Haram mı Orucu Bozar mı İşte 5 Hocanın görüşü

Prof. Dr. Zeki Bayraktar

İstimla bizim mastürbasyon olarak ifade ettiğimiz bir eylemdir. Biliyoruz ki Kurʼanʼı Kerimʼde haramlar net olarak ilan edilmiştir.

Cinsellikle ilgili haramlar; zinanın haram olması, nikah olmaksızın ilişki asla yapılamayacağı gibi hususlar gayet açık ve net bir şekilde bildirilmiştir.

Dolayısıyla mastürbasyon ile ilgili herhangi bir Kurʼanʼi yasak, haram bulunmamaktadır. Yani bunun haram olduğunu söylememiz Kurʼan açısından mümkün değildir.

Mastürbasyon Cinsel Fonksiyon Bozukluğuna Sebeb Olur Mu?

Tıbbi olarak biz olaya nasıl bakıyoruz? Aslında hem tıbbi hem dini açıdan klasik olarak önerilen şeyler de üç aşağı beş yukarı aynı sayılır. Çok ihtiyaç bulunduğu hallerde, zorunlu hissedildiği dönemlerde bunun yapılabileceğini klasik fıkıh ilmimiz de söylemiştir.

Fakat bunun aşırıya kaçması sadece dini olarak değil; tıbbi olarak da bir takım rahatsızlıklara, cinsel fonksiyon bozukluklarına neden olabileceği konusunda kesin kanıtlar olmasa da teoriler, hipotezler vardır. Ancak haram olduğunu söyleyemeyiz.

Mastürbasyon Gusül Abdesti Gerektirir mi?

Evet Mastürbasyon yapmak gusül abdesti almayı gerektirir. Bunun için, gusülden önce idrara çıkıp, idrar yolunda kalmış olan meniyi çıkardıktan sonra gusletmek lazımdır.

Sürtünme Orucu Bozar mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı sürtünme orucu bozar mı sorusuna şöyle yanıt verdi. Ramazanda oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkiye girmek orucu bozar. Bundan dolayı hem kaza ve hem de keffâret gerekir. (Buhârî, Savm, 30).

Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıy orucu bozmaz. Ancak sürtünmeden dolayı boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir.

Anneler Günü İçin Hediye Fikirleri İşte 30 Seçenek 

Bebek Yapmak İçin En İyi Pozisyonlar!

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler En İyi Zaman Hangisi

Atlar Aynada Kendilerini Tanıyabiliyor İlginç Araştırma