Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları

Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları

Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları

Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları…Bu Ekşi Hamur tarifi esnek ve kolaydır. Çok fazla uygulamalı zaman gerektirmez.

Hamur bir gece önce yapılıyor ve tezgâhın üzerinde bir gece bekletiliyor. (10-12 saat). Öncelikle sabahları pişirmeden hamura şekil vermeniz lazım. Özellikle sabahları evde olanların rahatlıkla yapabileceği bir ekmek bu. Diyelim ki ekmeğinizi pişiremeye vaktiniz olmadı.

Sorun yok hamurunuzu buzdolabına koyabilirsiniz. Tersine, hamuru sabah erkenden karıştırıp o gece pişirebilirsiniz. Bundan dolayı size kalmış bir şey.

Ekşi maya ekmeği yapmanın birçok yolu vardır. Birçoğunuz teknik ve bilgi açısından bu tarifin çok ötesindesiniz. Bu sizin için bir tarif olmayabilir. Ekmek pişirme konusunda çok yeniyseniz, merak ediyor olabilirsiniz.

Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları

Ekşi Mayalı Ekmek Nedir?

En basit ifadeyle, ticari maya olmadan yapılan ekmektir. Maya ekmeği kabartan şeydir. Mayalı hamur buzdolabına koyun. Ekşi hamur mayası ile yapılan ekmek, mayalı ekmeğe göre çok daha fazla tada ve karmaşıklığa sahiptir.

Bir gecede kabaran ve sabah pişirilen yoğurma İçermeyen Ekşi Mayasız Ekmek için Kolay bir tarif.

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi İçin Malzemeler

-400 gram ekmeklik un

-300 ml.su

-90 gram ekşi maya

-2 çay kaşığı tuz

Ekşi Mayalı Ekmeğin Güzel Olması İçin Püf Noktası

Ekşi Mayalı Ekmeğin güzel olması için püf noktası var mı? Evet var. Ekşi Mayalı Ekmeğin daha güzel olması için mutlaka ekşi mayanızı, ekmeği yapmadan en az 1 gün önce beslemeniz gerekiyor. Yoksa maya hamuru şişirmez. Mayanızı suya koyduğunuzda dibe çöküyorsa kullanıma hazır değil demektir. Yüzüyorsa kullanıma hazırdır. Ekmeğinizi yapmaya başlamadan önce bir parça ekşi mayayı suya koyarak kontrol edebilirsiniz.

Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılıyor?

1-Önce ununuzu eleyin. Geniş bir karıştırma kasesinde, un ve tuzu karıştırın

2-Küçük bir kapta ekşi mayayı ve suyu karıştırın.

3- Başlangıç ​​suyunu dökün ve un tamamen karışana kadar karıştırın. Yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Ele yapışan, cıvık bir hamur elde edeceksiniz.

4- Yarım saat geçtikten sonra ilk katlama işleminizi yapabilirsiniz. İlk katlamanın ardından yarım saat daha bekletin. Bunu toplam 5 kez tekrarlayın.

5- Katlama işlemlerinin ardından bir tencerenin içine bolca un serpin ve bir bez yerleştirin. Onu da bolca unlayarak hamuru içerisine yerleştirin ve kapağını kapatın.

5-Fırına içi sıcak su dolu bir kap yerleştirin ve hamurunuzu bu şekilde bir saat daha dinlendirin.

6- Tepsiye fıtın kağıdı koyup ekmeğinizi 200 derecede ısıtılmış fırına atın.

7- Daha yumuşak bir kabuğu seviyorsanız 25 dakika kapalı, 10 dakika açıkta pişirin.

Evde Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır İşte Püf Noktaları

Yoğurmasız Ekşi Mayalı Ekmek Nasıl Yapılır?

Unutmayın ekmeğin kabarma zamanı hava ve mevsimlerden etkileniyor. Özellikle kışın soğuk mutfaklar şişme süresini uzatacaktır. Yazın veya sıcak havalarda sıcak mutfaklar şişme süresini kısaltacaktır. Yani bu kaba bir tahmindir.

Şişen hamuru karıştırın, 15 dakika daha örtün, gerin ve katlayın.

Hamurunuzu uyandığınızda ve boyutu, gerilmesi, katlanması ve şekli neredeyse iki katına çıktığında kontrol edin. Bir parşömen yerleştirin. Fırını önceden ısıtın, bunu buzdolabında 1 saat bekletin.

25 Dakika Kapalı 10 Dakika Açıkta Pişirin

Şekil verdiğiniz hamurunuzu kaldırın, parşömenin kenarından kaldırın ve dikkatlice sıcak fırına yerleştirin. Keskin bir bıçak kullanarak hamurun üzerinde yarıklar oluşturun.

20-25 dakika kapak kapalı olarak pişirin. Kapağı kaldırın, ısıyı düşürün ve çok derin bir şekilde kızarana kadar 15 dakika daha pişirin.

Daha koyu olmasını istiyorsanız kesmeden önce bir rafta soğumasını bekleyin. Daha yumuşak bir kabuğu seviyorsanız 25 dakika kapalı, 10 dakika açıkta pişirin. Soğutun ve keyfini çıkarın.

İtalyan Mutfağı Dünyaca Ünlü En Güzel 12 Yemek

Kore Yemeği Kimbab (Gimbab) Tarifi Nasıl Yapılır

Meksika Usulü Karides Dürüm Nasıl Yapılır Taco Tarifi

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem