Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi

Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi

Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi

Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi…Ramazanla birlikte özellikle dini konularla ilgili merak da arttı. Özellikle bazı televizyon kanallarında verilen yüklü para insanlarda bu para helal mi sorusunun sorulması neden oldu.

Ünlü İlahiyatçı Nihat Hatipoğlu yarışmalardan kazanılan para haram mı sorusuna yanıt verdi. Hatipoğlu’na göre yarışma programlarında kazanılan para ödülü, televizyon yada özellikle sponsor tarafından verilmiyorsa ‘haram’.

Yarışmalardan Kazanılan Para Haram mı?

Yaptığı Ramazan programlarıyla bilinen ilahiyatçı profesör Nihat Hatipoğlu, yarışma programlarından kazanılan para için fetva verdi.

Takvim gazetesindeki köşesinin “Soru-Cevap” kısmında, “Yarışmalardan kazanılan para haram mıdır?” sorusunu cevaplandıran Hatipoğlu, şu ifadeleri kullandı:

Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi
Yarışmadan kazanılan para haram mı Hatipoğlu ne dedi

“Yarışmada herkes ortaya para koyuyor ve sonunda biri bu parayı alıp gidiyorsa haram olur, kumar olur. Özellikle bilginizi ölçen bir yarışma ise televizyon ya da sponsor bu ödülü veriyorsa haram değildir..”

Nihat Hatipoğlu Kimdir?

Nihat Hatipoğlu: 1955, Diyarbakır doğumlu.

Diyarbakır, Siirt ve Malatya’da ilkokulu tamamladı. Öncelikle 1975’de Uşak İmam-Hatip Lisesi’ni ve Uşak Lisesi’ni bitirdi.

1981 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni tamamladı.

Aynı Fakültede Hadis Ana Bilim dalında “Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılmasında Hadislerin Rolü” adlı çalışmasıyla doktor, 2000 yılında Doçent, 2012 yılında da Profesör oldu.

İlk olarak 1985-1987 yılları arasında Mısır’da Arapça üzerine eğitim gördü. İmam-Hatip, Kur’an Kursları Müdürlüğü görevlerini yaptı.

Şu anda Dicle Üniversitesi ilahiyat Fakültesi Hadis Ana bilim dalı Öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Özellikle Kanal A’da 5 yıl dini programları hazırlayıp sundu. Ayrıca Ankara’da yayın yapan iki yerel radyoda 10 yıldır yayınlarına halen devam etmektedir.

Programları Türkiye’de Birçok Radyoda Yayınlanıyor

2004 yılında Ramazan ayında Flash TV’de, 2005 Ramazan ayında Star TV’de Sahur programını hazırlayıp sundu. 2006 yılında Star TV’de “Dosta Doğru” programı sundu ve 2006 yılında Star Tv de iftar ve sahur programlarını sundu.

Radyo ve televizyon izleyicileri iftar ve sahur programlarını 1. olarak seçti. Programları Türkiye’de birçok radyoda yayınlanmaktadır.

2011 yılından itibaren ATV’de başlayan programları ile ATV’de Ramazan programı ve sonrasında da haftalık programlarını sürdürdü.

10 Mart 2017’de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından YÖK Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Nihat Hatipoğlu, teyzesinin kızı Emel Hatipoğlu ile evli ve üç çocuk babasıdır.

Ramazan’da İnen Tek Kitap Kuran mı Hadi Bilgini Test Et

Peygamberimizin Kuran’da Adı Geçen Tek Sahabesi Kim

Allah İsmi Duvar Kağıtları Odanızı Dekore Edin

Dünyanın En Büyük Ve En Lüks Otel Zinciri listesi