Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne


Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne…
Entübe, Entübasyon tam olarak nedir? Bazı COVID-19 Hastaları İçin Ventilatörler neden gereklidir?

Entübe edilen koronavirüse hastalarının iyileşme şansı nedir, hastalar neden entübe edilir? Entübe edilen hasta ne kadar zamanda iyileşir, entübe nasıl yapılır?

 

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Hangi Hastalar Entübe Edilir?

Entübasyon, son zamanlarda çokça bahsedilen bir kelime oldu. Koronaviris hastalarının bir çoğu entübe ediliyor.  Ancak prosedür, koronavirüse özgü değil.

KOAH, zatürre veya solunum yetmezliği gibi ciddi tıbbi sorunları olan ve kendi başına nefes alamayacak kadar zayıf olan kişilerde yıllardır yapılmaktadır. Entübasyon, bir kişinin nefes borusuna ağız veya burun yoluyla bir tüpün yerleştirildiği bir işlemdir, yani solunum cihazına bağlamaktır.

Entübe Hangi Durumlarda Uygulanır?

Bu, bir kişi bir ameliyat sırasında anestezi altına girdiğinde veya bir kişinin aşırı derecede hasta veya yaralı olduğu ve nefes almakta zorlandığı daha acil durumlarda yapılabiliyor.

Entübasyon sırasında, doktor, ses tellerini ve nefes borusunun üst kısmını görmek için bir kişinin ağzına laringoskop adı verilen bir cihaz yerleştirecektir.

Tüp daha sonra nefes borusuna yerleştiriliyor ve soluk borusunun akciğerlere ulaştığı noktanın hemen üzerinde durur. Tüp daha sonra oksijenin serbestçe akmasına yardımcı olmak için mekanik bir ventilatöre bağlanyor.

Koronavirüse Yakalanmış Hastalar Neden Entübe Edilir?

Şiddetli bir COVID-19 formuna sahip hastalarda, yeni koronavirüs akciğerlerin derinliklerine inecek ve kişinin düzgün nefes almasına yardımcı olan dokuyu etkileyecektir.

Çoğu zaman, bu hastalar solunum sıkıntısı sendromu geliştirir.

Hasta Hangi Aşamada Entübe Ediliyor?

Akciğerlerinizin vücudunuza oksijen sağlayamadığı veya karbondioksitten kurtulamadığı bir noktaya ulaşırsanız, hayatınızı kurtarmak için tek seçenek entübasyondur.

Süreç temelde oksijenin içeri girmesine ve karbondioksitin dışarı çıkmasına yardımcı oluyor.

COVID-19 Hastaları Ne Sıklıkla Entübe Edilir?

Zor ve hızlı bir sayı yok, özellikle de bu yeni keşfedilen bir koronavirüs olduğu için.

Bununla birlikte, 1 Mart ve 4 Nisan tarihleri ​​arasında hastaneye kaldırılan 5.700 COVID-19 hastasından oluşan bir vaka serisi, yaklaşık% 14’ünün yoğun bakım ünitesinde tedavi edildiğini ve kabaca% 12’sinin entübasyon yoluyla mekanik ventilasyon aldı.

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Entübasyondan Önce Doktorlar Ne Dener?

Doktorlar doğrudan entübasyona geçmezler. Bunun yerine, diğer yöntemler başarısız olduğunda yardımcı olabilecek bir şey olarak görülüyor.

Bir COVID-19 hastası entübe edilmeden önce, doktorlar tipik olarak Covid ilaçları, antiviral ilaçlar, kan pıhtılaşmasını önlemek için antikoagülanlar ve mideye koymayı ve sıvıyı kanın içindeki sıvıyı hareket ettirmek için hareket ettirmeyi içeren pronasyonu deneyeceklerdir.

Hastalar Neden Entübe Edilir?

Ayrıca SARS-CoV-2 antikorları içeren bir tedavi olan tamamlayıcı oksijen ve iyileşen plazma alabilirler. Bir hastanın durumu kötüleşirse ve normal nefes almakta zorlanıyorsa, o zaman doktorlar entübasyonla ilerlemeyi seçecektir.

Entübe sırasında hasta uyanık mı sorusunun cevabı değildir. Çünkü entübe edilme prosedürü ve durumu rahatsız edici bir süreç.  Entübe  sırasında hastaları sakinleştirici veya uyutacak ilaçlar veriliyor.

Hastalar her zaman da uyutulmuyor. Bazı insanlar ventilatörde olabiliyor, destek alabiliyor ve uyanık da olabiliyor.

Bazı komplikasyonları önlemeye yardımcı olabileceğinden, “Sedasyonu ne kadar en aza indirirseniz, hastalar için o kadar iyidir”.

Sedasyon Nedir?

Sedasyon hastanın herhangi bir operasyon öncesinde hastanın uyutulmasını sağlayan bir yöntemdir. Sedasyonda ağrı kesici ilaçlar da genellikle sedasyona yardımcı olarak uygulanıyor.

COVID-19 Hastaları Entübe Süresi Ne Kadar?

Bazı insanlar bir veya iki gün entübe edilebiliyor, bazıları ise haftalarca entübe edilebiliyor.

Kişi ne kadar uzun süre entübe edilirse, hava yolu daralması veya akciğerlerin oksijen desteğine daha bağımlı hale gelmesi gibi komplikasyon riski o kadar yüksek olur.

Hastanın Boğazı Neden Delinir?

Entübe edilen hasta birkaç hafta içinde iyileşmezse, boğazda bir delik açılarak tüpün bu şekilde yerleştirildiği bir prosedür uygulanabiliyor.

Boğazı delmenin faydası ne? Bu tedavi trakeostomi, vokal kord hasarı riskini ve diğer bazı entübasyon komplikasyonlarını azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Bu durum bir kişinin ne kadar süre kaldığını etkilemeyebiliyor, ancak diğer sorunların ortaya çıkma riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor.

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Entübasyonun Riskleri Nelerdir?

Entübeyle ilgili birkaç potansiyel risk vardır. Bu rikler şöyle sıralanabilir.

-Kanama

-Enfeksiyon

-Ses kutusu, tiroid bezi, ses telleri ve nefes borusu veya yemek borusunda travma

-Göğüs boşluğunda vücut parçalarının delinmesi veya yırtılması, akciğerin çökmesine neden olur.

Covidli Hasta Entübe Edildikten Sonra Hayatta Kalma Oranı Nedir?

Koronavirüs nedeniyle entübe edilen çoğu insan hayatta kalıyor.

Entübasyon yoluyla mekanik ventilasyon uygulanan 1.151 kişinin% 24.5’inin öldüğünü ortaya koydu. Sayı yüksek görünmekle birlikte, bu, insanların yaklaşık 3 / 4’ü yaşadığı anlamına gelir.

Yakın zamanda Critical Care Medicine dergisinde yayınlanan başka bir çalışmada, araştırmacılar, entübe edilen 165 ağır hastanın yaklaşık% 36’sının öldüğünü buldu.

Entübeden Çıkan Hastanın İyileşme Süresi

Çoğu durumda hasta ventilatörden kesildikten sonra hala oksijen kullanacaktır. Ve kesinlikle hastaneden hemen çıkmayacaklar. Yeterince hızlı iyileşme şansına sahip olanlar bile hastanede tedavi görür.

Entübe Edilen Covid Hastalarının Kurtulma Şansı Ne

Entübasyondan Çıkan Hasta Nasıl İyileşir?

Bunun nedeni, entübasyon noktasına geldiklerinde ciddi şekilde hasta olmaları ve muhtemelen virüsün neden olduğu diğer komplikasyonlardan kurtulmaya ihtiyaç duymalarıdır.

Hatta bazı kişilerin hastaneden ayrıldıktan sonra ilave oksijen alması gerekebiliyor.

Entübasyonun Zararları

Ancak, COVID-19 ile ilgili birçok gizem gibi, bu gerçekten hastanın ne kadar hasta olduğuna bağlıdır.

Uzun süre entübe kalan kişilerde, ses telleri üzerinden geçen tüpten zarar görebiliyor. Solunum kasları, bir kişi entübe ve ventilatörde ne kadar uzun süre kaldıkça güçsüzleşebiliyor.

Daha uzun süre ventilatör kullanan bazı hastalarda havayolunda daralma olabiliyor.

Ve bunu düzeltmek için yolun aşağısında düzeltici bir prosedüre ihtiyaç duyabiliyor.  Ancak, hasta COVID-19’dan kurtulursa ve tüp çıkarılırsa, tam iyileşme yolunda ilerleyebiliyor.

IQ Seviyesini Yükseltmenin 8 Yolu

Menopozun En Çok Görülen Belirtileri Neler?

Öpücük Hastalığı Enfeksiyöz Mononükleoz Nasıl Bulaşır?

Adet Ağrısı Ve Şişkinliğe Yardımcı Olacak 5 Çay