Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem…Gece öksürük krizi herkesin başına gelebilecek şeylerden biridir.

Boğazınızdaki bu sinir bozucu his, bir gıdıklanma olarak başlar ve daha sonra tam uykuya dalmaya çalışırken kesen bir öksürüğe dönüşür. Veya sizi gecenin ortasında uyandırır.

Öksürük, vücudunuzun ciğerlerinizi ve solunum yollarınızı mikroplar gibi tahriş edici maddelerden kurtarmanın bir yoludur.

Gece öksürüğü nasıl durdurulur, alerjik öksürüğe ne iyi gelir, gıcık öksürüğe ne iyi gelir ve kuru öksürüğe ne iyi gelir evde kullanabileceğiniz yöntemler ve bu soruların cevabı için okumaya devam edin.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir

Buna neyin sebep olduğuna bağlı olarak, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda gece öksürüğünü hafifletmek veya önlemek için deneyebileceğiniz farklı çareler ve yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

Peki geçmeyen öksürük için ne yapmalı, yetişkinlerde gece öksürüğü için çare olabilecek öneriler…

 

1- Yastığınızı Yüksek Tutun


Öksürüğü ne tetikler? Boğazı tahriş olmuş kişilerin, yatarken öksürüğü tetiklenebiliyor. Bu yüzden boğazınızı zorlamamak için yollar arayın. Örneğin başınızı kaldırmak için biraz yüksek bir yastık kullabilirsiniz.

2- Bir Nemlendirici Kullanın


Kuru, ılık hava boğazınızı ve solunum yollarınızı tahriş edebiliyor. Bazı insanlar kışın ısıtıcılarını açtıklarında da öksürür.

Bu, ısıtma kanallarında biriken kirletici maddelerin salınmasından kaynaklanmaktadır. Yatak odanız için nemli hava olmasını sağlayın. Bu, boğazının daha iyi hissetmesini sağlayabiliyor.

3- Bal Deneyin


Gögüs hırıltısı ve öksürük nasıl geçer, balgamlı öksürüğe ne iyi gelir diyorsanız çözüm balda.

Bal ve sıcak bir içecek boğazınızdaki mukusu gevşetmeye yardımcı olabiliyor. İki çay kaşığı balı bir bir içeceğin içine karıştırın. Bitki çayı yada başka bir şey.

Yatmadan önce mutlaka için. Ancak bir yaşından küçük çocuklara asla bal vermemelisiniz.

4- Reflünüz Varsa Mücadele Edin


Yatmak, mide asidinin yemek borunuza geri akmasını kolaylaştırır. Bu durum asit reflü olarak biliniyor. Gastroözofageal reflü hastalığı (GERD) kronik bir asit reflü formudur.

Ve gece öksürüğünün yaygın bir nedenidir. Ancak GERD’nin neden olduğu bir öksürüğü azaltmaya çalışabileceğiniz bazı yaşam tarzı değişiklikleri var.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

Reflüyü Tetikleyen Gıdalardan Kaçının

Örneğin: GERD’nizi tetikleyen gıdalardan kaçının. Emin değilseniz, bu yiyeceklerin ne olduğunu anlamanıza yardımcı olması için bir yemek günlüğü tutun.

Yemekten sonra en az 2,5 saat uzanmayın ve yatarken yastığınızı yüksek tutun.

5- Hava Filtreleri Kullanın Ve Yatak Odanız Alerjiye Karşı Dayanıklı Olsun


Bağışıklık sisteminiz bir alerjene aşırı tepki verdiğinde, öksürük gibi alerji semptomları ortaya çıkabiliyor. Toz alerjisi, özellikle geceleri, yatağınızda toz akarlarına veya evcil hayvan tüylerine maruz kaldığınızda yaygın bir öksürük nedenidir.

6-Hamamböceklerini Önleyin


Hamamböceklerinin tükürük, dışkı ve vücut kısımları öksürük ve diğer alerji semptomlarına neden olabiliyor. Hamamböcekleri alerji ve astım ataklarının yaygın nedenlerinden biridir

7-Sinüs Enfeksiyonu İçin Tedavi Arayın


Sinüsler veya sinüs enfeksiyonu, özellikle yatarken geniz akıntısına neden olabiliyor. Geniz akıntısı boğazınızın arkasını gıdıklar ve öksürüğe neden olur.

Gece öksürüğü sinüs enfeksiyonu gibi tıbbi bir durumdan kaynaklanıyorsa, tedavi olmak önemlidir. Antibiyotikler için doktorunuzdan reçete almanız gerekebiliyor.

Gece Öksürük Krizine Ne İyi Gelir İşte 10 Yöntem

8- Soğuk Algınlığına Dikkat Edin Ve Dinlenin


Öksürüğünüz soğuktan kaynaklanıyor olabiliyor. Geceleri veya uzandığınızda öksürüğünüz kötüleşebiliyor. Dinlenme, tavuk çorbası, sıvılar ve zaman genellikle soğuk algınlığını yenmek için gereken tek şeydir.

Soğuk algınlığına bağlı şiddetli öksürükler, yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda öksürük ilacı ile tedavi edilebiliyor.

Geniz akıntısını azaltmaya yardımcı olan spreyler yetişkinlerde ve 6 yaşından büyük çocuklarda da kullanılabiliyor.

9- Astımı Yönetin


Astım, hava yollarının daralmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Kuru öksürük, astımın yaygın bir semptomudur. Astımı tedavi etmek için reçeteli bir ilaca ihtiyacınız olabiliyor.

10- Sigarayı Bırakın


Kronik öksürük, uzun süreli sigara içmenin yaygın bir yan etkisidir. Bu hızlı bir çözüm değil, ancak sigara içiyorsanız, alışkanlığınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak programlar hakkında doktorunuzla konuşun.

Sadece öksürüğünüz iyileşmeyecek, genel sağlığınız da iyileşecektir.

Metabolizmayı Hızlandıracak En İyi 4 Yiyecek!

İltihaplı Romatizma Romatoid Artrit İçin Diyet

Hangi Bitkilerde Kafein Vardır İşte 7 Bitki

Hangi Bitkilerde Kafein Vardır İşte 7 Bitki