Zökün Gölü Nerede Yüzen Adalara Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Zökün Gölü Nerede Yüzen Adalara Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Zökün Gölü Nerede Yüzen Adalara Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Zökün Gölü Nerede Yüzen Adalara Nasıl Gidilir Yol Tarifi…

Erzurum’un Tortum ilçesinde bulunan Zökün Gölü yüzen adalar özelliğiyle adını dünyaya duyurdu. Söğütlü Mahallesi’nde üzerindeki yüzen adalarla özellikle önemli bir tabiat olayına ev sahipliği yapan Zökün Gölü yoğun görüyor.

Zökün Gölü Tortum Yüzen adalarıyla meşhur. Zökün Gölüne nasıl gidilir, Zökün Gölü nerede? İşte bir doğa harikası olan Zökün Gölü hakkında önemli bilgiler…

 

Zökün Gölü Nerede Yüzen Adalara Nasıl Gidilir Yol Tarifi

Jeolojik Açıdan Zökün Gölü

Jeolojik açıdan 10 binlerce yılda oluşan Zökün Gölü üzerinde tam 6 tane yüzen ada var. Özellikle bu adalar durmadan yer değiştiriyor. Öncelikle müthiş bir çim tabakası, altında su olmasına rağmen rahatlıkla üzerinde yürüyebiliyorsunuz.

Bu durum Türkiye’den ve dünyadan insanların ilgisini çekti. Özellikle gölün çevresinde yürüyüş yolları, seyir terası, restoran, araç park alanı üzere alt yapı ve üst yapı tesisleri var.

Zökün Gölüne Nasıl Gidilir, Zökün Gölü Yol Tarifi

Zökün Gölü Tortum Ve Erzurum Arası Mesafe

Özellikle güvenlik açısından bölgeye ulaşım oldukça kolay. Zökün Gölü Erzurum öncelikle kent merkezine 55 km, Tortum ilçesine ise 5 kilometre uzaklıkta.

Zökün Gölüne Nasıl Gidilir, Zökün Gölü Yol Tarifi

Söğütlü Mahallesi’nde üzerindeki 6 tane yüzen adanın bulunduğu Zökün Gölü‘ne ulaşım aslında çok kolay.

Erzurum’a gittiğinizde Tortum ilçesine varmadan yolun sağındaki benzin istasyonunun altından yukarıya doğru giden bir yol görüyorsunuz. Yol ileride ikiye ayrılıyor. Özellikle sol taraftaki yolu takip ederseniz yaklaşık 2 km’lik kısa bir yolcuğun sonunda Zökün Gölü‘ne varıyorsunuz. Ve böylelikle doğanın ve huzurun içine girmiş oluyorsunuz.

Zökün Gölü Ve Tortum Hakkında Bilgi

Coğrafi bölge: Doğu Anadolu Bölgesi

İl: Erzurum

İl alan kodu: 442

Yerel saat: 12:25

Zaman dilimi: UTC+03.00 (TRS)

Rakım: 1576 m

Mesafe: 30.49 mil

Plaka kodu: 25

Enlem: 40,3013

Boylam: 41,5409

Hava hattı: 30.49 mil ( 49,07 km )

Sürüş rotası: 33,54 mil ( 53,98 km)

Gün Doğumu: 05:31

Gün Batımı: 18:56

Yüzen Adalar Nasıl Oluşuyor?

Özellikle rüzgarla hareket eden yüzen adalar, bitki kök ve saplarının, canlı kök ve çürüklerinin birikmesiyle ve birbirine yapışarak özellikle organik madde oranı yüksek sıkı keçemsi bir doku oluşturmasıyla meydana geliyor.

Birbirine tutunan bu bitkiler, suyun üstünde sal gibi yüzmeye başladıktan sonra üzerinde bitkiler, hatta bile  ağaçlar yetişebiliyor.

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Dünyada Yüzen Adalar Listesi Türkiye’de Hangi İlde Var

Dünyanın En Güzel 17 Adası