Angelina Jolie İstanbul Sözleşmesi Hakkında Ne Dedi

Angelina Jolie İstanbul Sözleşmesi Hakkında Ne Dedi

Angelina Jolie İstanbul Sözleşmesi Hakkında Ne Dedi

Angelina Jolie İstanbul Sözleşmesi Hakkında Ne Dedi…Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Amerikalı aktris, yazar Elif Şafak‘la Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi‘nin çekilmesiyle ilgili röportaj yaptı.

TIME dergisinde yayınlanan röportajda Jolie, Şafak’tan hükümetin İstanbul Sözleşmesi‘nden çekilme kararının mesajını yorumlamasını istedi.

Angelina Jolie’nin İstanbul Sözleşmesi yorumu şöyle:

Angelina Jolie İstanbul Sözleşmesi Hakkında Ne Dedi

Türkiye vatandaşları, hükümetlerinin yani İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto etmek için sokaklara döküldü.

İsminden de anlaşıldığı gibi Türkiye, 10 yıl önce imzalandığında bu insan hakları anlaşmasının başını çekmişti.

Anlaşma hükümetlerin, aile içi şiddet, evliliklerde cinsel saldırı ve kadınların sünnet edilmesi dahil…Kadın ve kız çocuklara yönelik şiddete karşı yasalar çıkarmasını ve bunları kovuşturmasını gerektiriyor.

Angelina Jolie Elif Safak’la Söyleşi Yaptı

Türkiye hükümeti, anlaşmanın ‘eşcinselliği normalleştirmek’ ve Türk aile değerlerinin altını oymak için kullanıldığını savundu.

Bu kararı eleştirenler bunun, hükümetin kadınlar ve azınlıklar pahasına muhafazakâr müttefiklerinin gözündeki pozisyonunu iyileştirme girişimi olduğunu söylüyor.

Angelina Jolie’nin İstanbul Sözleşmesi yorumu
Angelina Jolie’nin İstanbul Sözleşmesi yorumu

İstanbul Sözleşmesi Kararı Ne anlama Geliyor?

Türkiye doğumlu roman yazarı Elif Şafak‘la, bu krize dair görüşlerini konuştum. O ve ben, mülteci konularıba ilgiyle yakınlaşıp, ilk kez geçen yıl konuşmaya başladık.

Bu son haber nedeniyle onunla temas kurdum. Türkiye’nin kararının tersine çevrilmesi için mücadele eden erkek ve kadınlar hakkında, bu durumun küresel çaptaki kadın hakları açısından ne anlama geldiği hakkında konuştuk.

Son Gelişmelerden Sonra Kendisine Tekrar Ulaştım

Bu son haberden sonra tekrar ulaştım. Türkiye’nin altüst olması için mücadele eden kadın ve erkekleri ve küresel olarak kadın haklarının durumu hakkında bize neler anlattığını konuştuk.

“Bir dönüm noktasındayız” dedi bana. “Birçok kadın adalet talep ediyor, eşitlik istiyor. Kendi hayatlarını inşa etmek, çocukları için daha iyi bir gelecek inşa etmek istiyorlar. Ancak güçteki bu değişim, tehlikeli bir tepkiyle birlikte geliyor.

“çocukları için daha iyi bir gelecek inşa et. Ancak güçteki bu değişim, tehlikeli bir tepkiyle birlikte geliyor” çocukları için daha iyi bir gelecek inşa et. Ancak güçteki bu değişim, tehlikeli bir tepkiyle birlikte geliyor.

Hangi Ünlü Yıldıza Çok Benziyorsun Kendini Test Et

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Çok Meyve Yemenin Zararları Bilmeniz Gereken 7 Şey

Çok Meyve Yemenin Zararları Bilmeniz Gereken 7 Şey