Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Türkiye’nin en güzel 5 adası mutlaka görün

Türkiye, İstanbul’dan sadece kısa bir feribot yolculuğu mesafesindeki araçsız gidilebilecek, adalar takımına sahip. Ülkemiz özellikle Ege Denizi’nin kusursuz berrak sularıyla kucaklaştığı Gökçeada’ya kadar dünyanın en kutsal adalarından bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. İşte Türkiye’nin en iyi adalarından birkaçı:

Türkiye'nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

1- Prens Adaları

Özellikle Prens Adaları‘nda manolya ve mimoza kokulu arabasız sokaklarda dolaşın. İstanbul’dan sadece kısa bir feribot yolculuğu olmasına rağmen, aslında Prens Adaları, farklı bir dünya gibi hissettiriyor.

Malikanelerinin sıralandığı sokakları keşfedin

Marmara Denizi’nde yüzen ve yavaş yaşam temposu ile ziyaretçileri sessizce büyüleyen dokuz kişilik bir takımadadır. Prens Adaları’nda özellikle manolya, mimoza, mandalina ve limon ağaçlarının kokulu ve salkımlarla damlayan ahşap kır malikanelerinin sıralandığı sokakları keşfedin.

1- Prens Adaları

2-Büyükada

İstanbul’daki adaların en büyüğü ve en uzak olanıdır. Özellikle harika bir günübirlik gezi yapıp, burada, muhteşem balık restoranlarından birinde ziyafet çekebilirsiniz. Büyükada’da özellikle bisiklet kiralayabilir, sahili çevreleyen çamların altında gölgeli bir piknik yeri bulmaya gidebilirsiniz.

Adalara nasıl gidilir?

Öncelikle Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada adaları veya daha küçük olan Sedef Adası, Yassıada, Sivriada, Kaşık Adası ve Tavşan Adası adaları da aynı derecede büyüleyici…İlk olarak İstanbul’dan, özellikle Eminönü, Kabataş, Kadıköy veya Bostancı’dan düzenli feribot seferleri yapılmaktadır.

2-Büyükada

3- Akdamar Adası

Özellikle kobalt mavisiyle Van Gölü’nden yükselen küçük bir tepe olan Akdamar Adası…Akdamar, Van Gölü’nün ortasında küçük güzel bir adadır. Doğal olarak güzel ortamın yanı sıra, kobalt mavisi gölden yükselen küçük bir tepe ve arka plana hakim olan karlı Süphan Dağı’nı özellikle hayal edin. Öncelikle çiçek açan badem ağaçlarıyla çevrili dağlarla çevrili gölün en iyi manzarasını görmek için adanın ıssız, küçük tepesine tırmanın.

3- Akdamar Adası

4-Bozcaada

Yerel esnaf gıda pazarına sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Bozcaada‘nın şirin bir limanı var. Öte yandan, Osmanlı mimarisinin unsurlarını bulacaksınız. Adanın mutfağı, hem kültürel etkilerin tatlarını, hem de bağcılık kültürünü taşıyan Akdeniz mutfağıdır.

Bozcaada’nın meşhur şeyleri

Üzüm asmaları neredeyse tüm dalgalı tepeleri kaplar. Ege Denizi üzerinden gün batımını izlemek için mutlaka liman inin. Limana sadece birkaç dakikalık yürüme mesafesinde, adaya özgü fantastik bir Yunan lezzeti olan domates reçeli satın alabilirsiniz.

4-Bozcaada

5-Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada’da kusursuz berrak sularda yüzün ve güneşlenin. Gökçeada, dağlık, kurak manzarasıyla dikkat çeker. Homeros’un destanı İlyada’da Deniz Tanrısı Poseidon adası olarak bahsedilmiştir. İstanbul’da bir araba kiralayın ve güneşli, rüzgârlı bir feribot yolculuğunun sizi adaya götüreceği çam ormanlarıyla kaplı Gelibolu Yarımadası’na gidin.

5-Gökçeada

Gece için Çınarlı Kasrı Gökçeada Kasabası’na gidin

Özellikle kusursuz berrak sularda yüzmek ve güneşlenmenin yanında, bademli kurabiye ve erimiş keçi peyniri meşhurdur. Dolayısıyla Arnavut kaldırımlı sokakları, tarihi kiliseleri görmek için Tepeköy, Dereköy ve Zeytinliköy Rum köylerini gezin. Özellikle gece için Çınarlı Kasrı Gökçeada Kasabası’na gidin.

6-Cunda

Arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri, cıvıl cıvıl çarşısı ve balıkçı tekneleri…Rumlardan kalan bu nostaljik ada gezilip görülmeye değer.

6-Cunda

Heron Kutsal Alanı Derik Kalesi nerede işte gizemli yer