Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek.

Hangi yiyeceklerin en sağlıklı olduğunu merak etmek kolaydır.

Çok sayıda yiyecek hem sağlıklı hem de lezzetlidir. Tabağınızı meyveler, sebzeler, kaliteli protein ve diğer bütün yiyeceklerle doldurarak renkli, çok yönlü ve size iyi gelen yemeklere sahip olacaksınız.

Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek
Dünyanın En Faydalı Besinler Sıralaması 50 Yiyecek

İşte 50 inanılmaz derecede sağlıklı yiyecek. Çoğu şaşırtıcı derecede lezzetlidir.

1-6: Meyveler

Meyveler ve meyveler dünyanın en popüler sağlıklı yiyecekleri arasındadır.

Bu tatlı, besleyici yiyeceklerin diyetinize dahil edilmesi çok kolaydır çünkü çok az veya hiç hazırlık gerektirmezler.

1. Elma

Elmalar lif, C vitamini ve çok sayıda antioksidan bakımından zengindir. Çok doyururlar ve öğünler arasında kendinizi aç bulursanız mükemmel bir atıştırmalık yaparlar.

2. Avokado

Avokado çoğu meyveden farklıdır çünkü karbonhidrat yerine sağlıklı yağlarla doludur. Sadece kremsi ve lezzetli değil, aynı zamanda lif, potasyum ve C vitamini bakımından da zengindirler.

3. Muz

Muz , dünyanın en iyi potasyum kaynakları arasındadır. B6 vitamini ve lif bakımından da zengindirler, ayrıca kullanışlı ve taşınabilirler.

4. Yaban Mersini

Yaban mersini sadece lezzetli değil, aynı zamanda dünyadaki en güçlü antioksidan kaynakları arasında yer alıyor.

5. Portakallar

Portakal , C vitamini içeriği ile tanınır. Dahası, lif ve antioksidan bakımından zengindirler.

6. Çilek

Çilekler oldukça besleyicidir ve hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür.

C vitamini, lif ve manganez yüklüdürler ve tartışmasız var olan en lezzetli yiyecekler arasındadırlar.

Diğer sağlıklı meyveler

Diğer sağlıklı meyveler ve meyveler arasında kiraz, üzüm, greyfurt, kivi, limon , mango, kavun, zeytin, şeftali, armut, ananas, erik ve ahududu bulunur.

7. Yumurtalar

Yumurta , gezegendeki en besleyici yiyecekler arasındadır.

Daha önce yüksek kolesterol içerdikleri için şeytan olarak gösterilmişlerdi , ancak yeni araştırmalar bunların tamamen güvenli ve sağlıklı olduklarını gösteriyor.

8-10: Etler

İşlenmemiş, hafif pişirilmiş et, yiyebileceğiniz en besleyici gıdalardan biridir.

8. Yağsız Sığır Eti

Yağsız sığır eti, var olan en iyi protein kaynakları arasındadır ve biyoyararlanımı yüksek demir ile yüklüdür . Düşük karbonhidrat diyetindeyseniz yağlı kesimleri seçmek iyidir .

9. Tavuk göğsü

Tavuk göğsü yağ ve kalori bakımından düşüktür, ancak protein açısından oldukça yüksektir . Birçok besin maddesinin harika bir kaynağıdır. Yine, çok fazla karbonhidrat yemiyorsanız, daha yağlı tavuk parçaları yemekten çekinmeyin.

10. Kuzu

Kuzular genellikle otla beslenir ve etleri omega-3 yağ asitleri bakımından yüksek olma eğilimindedir.

11–15: Kabuklu yemişler ve tohumlar

Yağ ve kalori bakımından yüksek olmasına rağmen, kuruyemişler ve tohumlar kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bu yiyecekler gevrek, doyurucu ve magnezyum ve E vitamini de dahil olmak üzere birçok insanın yeterince almadığı önemli besinlerle doludur.

Ayrıca neredeyse hiç hazırlık gerektirmezler, bu nedenle rutininize eklemeleri kolaydır.

11. Badem

Badem , E vitamini, antioksidanlar, magnezyum ve lifle yüklü popüler bir yemiştir . Araştırmalar, bademlerin kilo vermenize ve metabolik sağlığı iyileştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

12. Chia tohumları

Chia tohumları , gezegendeki en besleyici gıdalardan biridir. 28 gramlık (28 gram) 11 gram lif ve önemli miktarda magnezyum, manganez, kalsiyum ve diğer çeşitli besinleri içerir.

13. Hindistan Cevizi

Hindistancevizi , orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) adı verilen lif ve güçlü yağ asitleri ile yüklenir.

14. Fındık

Fıntık çok lezzetlidir. Tekli doymamış yağlarda çok daha yüksektir ve omega-6 yağ asitlerinde diğer birçok kuruyemişe göre daha düşüktür.

15. Ceviz

Ceviz oldukça besleyicidir ve lif , çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür .

16–25: Sebzeler

Kalori için kalori, sebzeler dünyanın en konsantre besin kaynakları arasındadır.

Geniş bir çeşitlilik mevcuttur ve her gün birçok farklı türü yemek en iyisidir.

16. Kuşkonmaz

Kuşkonmaz , popüler bir sebzedir. Hem karbonhidrat hem de kalori bakımından düşüktür, ancak K vitamini ile yüklüdür.

17. Biber

Dolmalık biber, kırmızı, sarı ve yeşil dahil olmak üzere çeşitli renklerde gelir. Çıtır çıtır ve tatlıdırlar, aynı zamanda harika bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdırlar .

18. Brokoli

Brokoli , hem çiğ hem de pişmiş olarak harika tadı olan turpgillerden bir sebzedir. Mükemmel bir lif ve C ve K vitaminleri kaynağıdır ve diğer sebzelere kıyasla makul miktarda protein içerir.

19. Havuç

Havuç, popüler bir kök sebzedir . Son derece gevrektirler ve lif ve K vitamini gibi besinlerle doludurlar.

Havuç, sayısız faydası olan karoten antioksidanları bakımından da çok yüksektir.

20. Karnabahar

Karnabahar çok yönlü bir turpgil sebzedir. Çok sayıda sağlıklı yemek yapmak için kullanılabilir ve aynı zamanda kendi başına da güzel bir tada sahiptir.

21. Salatalık

Salatalık , dünyanın en popüler sebzelerinden biridir. Çoğunlukla sudan oluşan hem karbonhidrat hem de kalorilerde çok düşüktür. Bununla birlikte, küçük miktarlarda K vitamini de dahil olmak üzere bir dizi besin içerirler.

22. Sarımsak

Sarımsak inanılmaz derecede sağlıklıdır. Gelişmiş bağışıklık fonksiyonu dahil olmak üzere güçlü biyolojik etkilere sahip biyoaktif organosülfür bileşikleri içerir.

23. Karalahana

Karalahana , lif, C ve K vitaminleri ve diğer birçok besin açısından inanılmaz derecede yüksek olduğu için giderek daha popüler hale geldi. Salatalara ve diğer yemeklere doyurucu bir gevreklik katar.

24. Soğan

Soğanın çok güçlü bir tadı vardır ve birçok tarifte çok popülerdir. Sağlığa yararları olduğuna inanılan bir dizi biyoaktif bileşik içerirler .

25. Domates

Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen domatesler genellikle sebze olarak sınıflandırılır . Lezzetlidirler ve potasyum ve C vitamini gibi besinlerle doludurlar.

Daha sağlıklı sebzeler

Çoğu sebze çok sağlıklıdır. Bahsetmeye değer diğerleri arasında enginar, Brüksel lahanası , lahana, kereviz, patlıcan, pırasa, marul, mantar, turp, kabak, pazı, şalgam ve kabak sayılabilir.

26–31: Balık ve deniz ürünleri

Balıklar ve diğer deniz ürünleri çok sağlıklı ve besleyici olma eğilimindedir .

Çoğu insanın eksik olduğu iki besin olan omega-3 yağ asitleri ve iyot açısından özellikle zengindirler.

Araştırmalar, özellikle balık olmak üzere en yüksek miktarda deniz ürünü yiyen kişilerin daha uzun yaşama eğiliminde olduklarını ve kalp hastalığı, bunama ve depresyon gibi birçok hastalık riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

26. Somon

Somon, mükemmel tadı ve protein ve omega-3 yağ asitleri de dahil olmak üzere yüksek miktarda besin maddesi nedeniyle inanılmaz derecede popüler olan bir yağlı balık türüdür. Aynı zamanda bir miktar D vitamini içerir .

27. Sardalya

Sardalya, yiyebileceğiniz en besleyici yiyecekler arasında yer alan küçük, yağlı balıklardır . Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu çoğu besleyiciden oldukça fazla miktarda övünürler.

28. Kabuklu Deniz Ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri, besin yoğunluğu söz konusu olduğunda organ etlerine benzer şekilde sıralanır. Yenilebilir kabuklu deniz ürünleri arasında istiridye, yumuşakçalar ve istiridye bulunur.

29. Karides

Karides, yengeçler ve ıstakozlarla ilgili bir tür kabukludur. Yağ ve kalorilerde düşük olma eğilimindedir, ancak protein bakımından yüksektir. Ayrıca selenyum ve B12 vitamini de dahil olmak üzere çeşitli diğer besinler ile yüklüdür.

30. Alabalık

Alabalık, somona benzeyen başka bir lezzetli tatlı su balığı türüdür .

31. Ton balığı

Ton balığı, Batı ülkelerinde çok popülerdir ve protein açısından yüksek iken yağ ve kalori bakımından düşük olma eğilimindedir. Diyetlerine daha fazla protein eklemesi gereken ancak kalorilerini düşük tutması gereken insanlar için mükemmeldir.

Bununla birlikte, düşük cıvalı çeşitleri satın aldığınızdan emin olmalısınız .

32–34: Tahıllar

Her ne kadar taneleri son yıllarda kötü bir rap aldık, bazı türleri çok sağlıklı.

Karbonhidrat bakımından nispeten yüksek olduklarını unutmayın, bu nedenle düşük karbonhidrat diyeti için tavsiye edilmezler.

32. Pirinç

Pirinç, en popüler tahıl tahıllarından biridir ve şu anda dünya nüfusunun yarısından fazlası için temel bir besindir. Kahverengi pirinç , yeterli miktarda lif, B1 vitamini ve magnezyum ile oldukça besleyicidir.

33. Yulaf

Yulaf inanılmaz derecede sağlıklıdır. Çok sayıda fayda sağlayan beta glukanlar adı verilen besinler ve güçlü liflerle yüklüdürler.

34. Kinoa

Quinoa, son yıllarda sağlık bilincine sahip kişiler arasında inanılmaz derecede popüler hale geldi . Lif ve magnezyum gibi besin değeri yüksek lezzetli bir tahıldır. Aynı zamanda mükemmel bir bitki bazlı protein kaynağıdır.

35–36: Ekmekler

Çoğu insan çok fazla işlenmiş beyaz ekmek yer .

Daha sağlıklı bir diyet benimsemeye çalışanlar için sağlıklı ekmek bulmak son derece zor olabilir. Öyle bile olsa seçenekler mevcuttur.

35. Tam Buğday Ekmeği (Ezekiel ekmeği)

Tam Buğday Ekmeği ekmeği satın alabileceğiniz en sağlıklı ekmek olabilir. Organik, filizlenmiş tam tahılların yanı sıra birkaç baklagilden yapılır.

36. Ev yapımı düşük karbonhidratlı ekmekler

Genel olarak, ekmek için en iyi seçim, kendi kendinize yapabileceğiniz şeyler olabilir. İşte glutensiz, düşük karbonhidratlı ekmekler için 15 tarifin listesi .

37–40: Baklagiller

Baklagiller , haksız yere şeytanlaştırılan başka bir gıda grubudur.

Baklagillerin, besinlerin sindirimi ve emilimini engelleyebilen antinutrientler içerdiği doğru olsa da, ıslatma ve uygun hazırlık ile ortadan kaldırılabilirler .

Bu nedenle baklagiller, bitki bazlı harika bir protein kaynağıdır.

37. Yeşil fasulye

Çalı fasulyesi olarak da adlandırılan yeşil fasulye, ortak fasulyenin olgunlaşmamış çeşitleridir. Batı ülkelerinde çok popülerler.

38. Barbunya

Barbunya, lif ve çeşitli vitamin ve minerallerle yüklüdür. Çiğ olduklarında zehirli oldukları için onları doğru şekilde pişirdiğinizden emin olun.

39. Mercimek

Mercimek bir başka popüler baklagildir. Lif bakımından zengindirler ve en iyi bitki bazlı protein kaynakları arasındadırlar.

40. Fıstık

Yer fıstığı (gerçek bir kuruyemiş değildir) inanılmaz derecede lezzetlidir ve besin maddeleri ve antioksidan bakımından yüksektir. Birkaç çalışma, yer fıstığının kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, kalorisi çok yüksek ve fazla yenmesi kolay olduğu için fıstık ezmesini tüketmeyin.

41–43: Süt Ürünleri

Bunları tolere edebilenler için süt ürünleri, çeşitli önemli besinlerin sağlıklı bir kaynağıdır.

Tam yağlı süt en iyisi gibi görünüyor ve araştırmalar, en çok tam yağlı süt ürünlerini tüketenlerin obezite ve tip 2 diyabet riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Süt, otla beslenen ineklerden geliyorsa, konjuge linoleik asit (CLA) ve K2 vitamini gibi bazı biyoaktif yağ asitlerinde daha yüksek olduğu için daha da besleyici olabilir .

41. Peynir

Peynir inanılmaz derecede besleyicidir, çünkü tek bir dilim tam bir fincan (240 ml) sütle aynı miktarda besin sağlayabilir. Birçoğu için, aynı zamanda yiyebileceğiniz en lezzetli yiyeceklerden biridir.

42. Tam yağlı süt

Tam yağlı süt , vitaminler, mineraller, kaliteli hayvansal protein ve sağlıklı yağlar açısından çok yüksektir. Dahası, kalsiyumun en iyi diyet kaynaklarından biridir.

43. Yoğurt

Yoğurt , canlı bakteri eklenerek fermente edilen sütten yapılır. Sütle aynı sağlık etkilerinin çoğuna sahiptir, ancak canlı kültürlere sahip yoğurt, dost canlısı probiyotik bakterilerin ek faydasına sahiptir.

44–46: Katı ve sıvı yağlar

Daha önce şeytanlaştırılan çeşitli doymuş yağ kaynakları da dahil olmak üzere birçok katı ve sıvı yağ artık sağlıklı gıdalar olarak pazarlanmaktadır.

44. Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı

Otla beslenen ineklerden elde edilen tereyağı, K2 vitamini de dahil olmak üzere birçok önemli besin bakımından yüksektir.

45. Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı nispeten yüksek miktarda MCT içerir, Alzheimer hastalığına yardımcı olabilir ve göbek yağını kaybetmenize yardımcı olduğu gösterilmiştir.

46. ​​Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı , bulabileceğiniz en sağlıklı bitkisel yağlardan biridir. Kalp için sağlıklı tekli doymamış yağlar içerir ve güçlü sağlık yararları olan antioksidanlar açısından çok yüksektir.

47–48: Yumrular

Yumrular, bazı bitkilerin depolama organlarıdır. Bir dizi faydalı besin içerme eğilimindedirler.

47. Patates

Patatesler potasyum ile yüklüdür ve C vitamini de dahil olmak üzere ihtiyacınız olan hemen hemen her besini içerir.

Ayrıca sizi uzun süre tok tutarlar. Bir çalışma 38 yiyeceği analiz etti ve haşlanmış patateslerin açık arayla en doyurucu.

48. Tatlı patates

Tatlı patatesler , yiyebileceğiniz en lezzetli nişastalı yiyecekler arasındadır. Antioksidanlar ve her türlü sağlıklı besinle yüklüdürler.

49. Elma sirkesi

Elma sirkesi , doğal sağlık camiasında inanılmaz derecede popülerdir. Araştırmalar, kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ve mütevazı kilo kaybına neden olabileceğini gösteriyor.

Salata sosu olarak kullanmak veya yemeklere lezzet katmak harikadır.

50. Bitter çikolata

Bitter çikolata magnezyum ile yüklüdür ve gezegenin en güçlü antioksidan kaynaklarından biri olarak hizmet eder.

Kilo Vermeye Yardımcı Besinler

Yukarıdaki yiyeceklerin çoğu sadece harika bir atıştırmalık olmakla kalmaz, aynı zamanda vitamin ve antioksidanlarla doludur. Hatta bazıları kilo vermeye yardımcı olabilir .

Bu Peyniri Satana 500 Bin TL Ceza Casu Marzu Yapımı

4 Adımda Evde Sağlıklı Patates Cipsi Nasıl Yapılır?

Rafadan Yumurta Pişirmenin Püf Noktaları 4 Yöntem