Adıyaman Besni’de Yer Alan Camiler Listesi

Adıyaman Besni'de Yer Alan Camiler Listesi

Adıyaman Besni’de Yer Alan Camiler Listesi…Besni ilçesi Adıyaman’ın en güzel ilçelerindendir. M.Ö.5000 yılına uzanan tarihi ile Güney Doğu Anadolu’nun eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak dikkati çeken Besni, aynı zamanda da çok hareketli sanayi ve eski ticaret kenti oluşu ile tanınır.

Adıyaman Besni'de Yer Alan Camiler Listesi

Besni tarihi yapılarıyla da biliniyor. İşte Adıyaman Besni’de yer alan camiler listesi…

1- Kurşunlu Camii

1- Kurşunlu Camii

Eski Besni Ören Yerinde bulunmaktadır. Külhanönü Camii ve Hacı Zeyrek Ağa Camii diye de bilinmektedir. Kurşunlu Cami, 1960-1965 yıllarında Besni’nin yer değiştirmesinden sonra diğer yapılar gibi tahrip olmuştur. Ancak daha sonra yapılan bazı girişimlerle 2005-2006 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğünce onarım ve restorasyonu yapılmıştır.

2-Besni Ulu Camii

Besni Ulu Camii adıyaman

Adıyaman ilinin Besni ilçesinde yer almaktadır. Caminin cami kısmı yok olup günümüze sadece minare kısmı gelmiştir. Camiye ait bir kitabeye göre, 15. yüzyılda Dulkadiroğulları Beyliği ya da Memlüklüler döneminde inşa edilmiş . Caminin minaresi ise 1565 yılında mimar Numan el-Osmani tarafından yapılmıştır.

3- Külhanönü Camii

3- Külhanönü Camii

Cami 2009 yılında yapılan kazılar sonucu caminin eski planları (Beş plan evresi) geçirdiği oraya çıkarılmıştır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair herhangi bir kitabe bulunamamıştır. Fakat camideki yapı malzemesi ve mimarisi  itibariyle, klasik Osmanlı yapılarını andırmaktadır.

4- Toktamış Camii

4- Toktamış Camii

Bugünkü Besni ilçenin güneyinde olup, tamamen terkedilmiş bir harabe durumundadır Caminin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 17.yy sonlarına doğru yapıldığı sanılmaktadır.

5- Çarşı Camii

5- Çarşı Camii

Eski Besni’nin en merkezi yerinde yer alan Çarşı camii adı ile anılıyor. Bazı kimselere göre camii, Hacı Arslan isminde birisi tarafından yaptırılmıştır. Fakat üzerindeki kitabede Kalaunoğlu Mehmet Nasır ismi geçmektedir. Bunun Mısır Kölemen sultanlarından Kalaun ile ne derece ilişkili olduğu bilinmemektedir. Mahalli geleneğe uygun olarak inşa edilen camiinin muntazam bir planı bulunmaktadır.

6- Bekir Bey Külliyesi

6- Bekir Bey Külliyesi

Bugün yalnızca izleri kalan bu külliye tarihi kesin olarak bilinmeyen bir zamanda, Bekir Bey adında bir Memluk Sultanı buraya cami, medrese ve hamamdan oluşan bir Külliye yaptırır. Bunları yaşatmak için bir de vakıf kurar. Bugün bu Külliye içinde bulunan Ulu Camii ve Bekir Bey hamamında restorasyona yönelik kazı çalışması yapılmıştır. Külliyeden günümüze Ulu Camiine ait  minare ve bir de hamam kalmıştır. Besni’deki diğer camiler şöyle:

7- Hacı Reşit Cami

8-Sarhan Cami

9-Resullullah Cami

10-Mustafa Baba Cami

11-Tarihi Cami

12-Mehmet Erdem Cami

13-Ümmü Tuğsuz Cami

14-Hz.Hüseyin camii

15-Hacı Mehmet oruç camii