Johannes Gutenberg Kimdir Bilmediğiniz 7 Gerçek

Johannes Gutenberg Kimdir Bilmediğiniz 7 Gerçek

Johannes Gutenberg Kimdir Bilmediğiniz 7 Gerçek

Johannes Gutenberg Kimdir Bilmediğiniz 7 Gerçek…Almanya’nın Mainz kentinde 1395 dolaylarında mütevazı bir tüccar ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Johannes Gutenberg’in mucit ve matbaacı…Johannes Gutenberg hareketli tipte tipo baskıda devrim yarattı. Birdenbire, hızlı, ucuza ve büyük miktarlarda kitap üretebiliyordunuz. Eğitimi herkes için mümkün kılan adam hakkında birçok efsane var.

Gutenberg’in doğumu Tam Bir Bilmece

Baskıda devrim yaratan adam hakkında çok az yazılı kaynak hayatta kaldı. Johannes Gutenberg hakkında pek çok şey bu güne kadar spekülasyon. Bilmece Gutenberg’in doğumuyla başlar.

Johannes Gutenberg Kimdir Bilmediğiniz 7 Gerçek
Matbaayı icat eden Johannes Gutenberg Kimdir

Gutenberg Adı Nereden Geliyor?

Gutenberg 1395 yılında Almanya Mainz’de doğdu. Ama muhtemelen Ren nehrinin diğer tarafında, ailenin anne tarafının bir evinin olduğu Eltville’de. Johannes, tüccar Friedrich Gensfleisch ve ikinci eşi Else’nin üçüncü çocuğuydu. Gutenberg adı, ailenin yaşadığı Hof zum Gutenberg’den gelmiştir. Soylu bir ailenin çocuğu olarak doğan Gutenberg iyi bir eğitim aldı.

Johannes Gutenberg Hakkında Bilmediğiniz 7 Gerçek

-Johannes Gutenberg’e aslında Johannes Gensfleisch deniliyordu.

-İlk belgelerde Johannes, “Henne” veya “Henchen” olarak adlandırılıyordu.

-Kimse onun gerçekte neye benzediğini bilmiyor. İlk kurgusal portresi ölümünden yaklaşık 100 yıl sonra yapılıyor

-1436 / 37’de Gutenberg, Strasbourg torunu Von Der Isern Türe tarafından evlilik yeminini tutmamakla suçlandı.

-Gutenberg İncilinin yaklaşık 180 nüshası vardı. Yaklaşık 50 Gutenberg İncili bugün hala korunmaktadır.

-Daha sonra üzerine basılan kağıt nemliydi ve çamaşır gibi kuruması için asılıyordu.

-Rose Monday’de Mainz’in merkezindeki Gutenberg heykeli düzenli olarak gizleniyor.

Johannes Gutenberg neyi buldu
Johannes Gutenberg neyi buldu

Gutenberg İlk Baskı Makinesini Kurdu

Kesin olan şey Gutenberg 1434’ten 1444’e kadar, o zamanlar Alman İmparatorluğu’nun en büyük ve en zengin ticaret şehirlerinden biri olan Strazburg’da kaldı. Gutenberg, baskıları seri olarak üretme fikrine çoktan ince ayar yapıyordu. İlk baskı makinesini kurdu. Mainz kitap yazarı ve Gutenberg yıllığının editörü Stephan Füssel, “Buluşun ilk aşamaları Strasbourg’da iyi bir şekilde belgelenmiştir” diye açıklıyor.

Gutenberg’in İlk Olarak Bastığı Kitap Hangisi?

Harfleri birden fazla versiyonda döküp ve tekrar tekrar birleştiriyordu. Ve daha sonra yerden tasarruf etmek için bir tip kutuda istifliyordu. Örneğin ilk günlerde Latince dilbilgisi için çok aranan okul kitapları çıktı. Gutenberg, finansmanın büyük bir kısmını işadamı Johannes Fust ve katip Peter Schöffer karşıladı.

Gutenber İncili Ne Zaman Yazıldı?

Yaklaşık 1.300 sayfalık, iki ciltlik Gutenberg İncil’i 1452 ile 1454 yılları arasında yazıldı. 42 satırlık bir düzende basıldığı için kısaca B-42 olarak da adlandırılıyor. Yaklaşık 30 tanesi parşömen üzerine olmak üzere 180 civarında basıldı.

Kilise Adına Basılan Hoşgörü Mektupları

Binlerce kişinin 1454-1455 yılları arasında kilise adına basılan hoşgörü mektupları da özellikle büyük ilgi gördü.Çünkü insanlar, günahlarının affedilmesini ümit ederek onları satın aldı.

Johannes Gutenberg’e Zimmete Para Geçirme Suçlaması

Bir noterden alınan bir belge 1455’ten günümüze kaldı. Bağışçı Fust, Gutenberg’i başka türlü sadece İncil’i basmak için kullanmasına izin verilen parayı harcamakla suçladı. Fust özellikle mahkemede haklıydı.

Başka Bir Matbaa Şirketi Kurdu

Gutenberg özellikle suçlu bulunmasından dolayı İncil basım şirketini ve basılı İncillerin bir kısmını Fust’a bıraktı. Fust daha sonra Gutenberg’in meslektaşı Peter Schöffer ile matbaaya devam etti. Dolayısıyla Gutenberg başka bir matbaa şirketi kurmak zorunda kaldı.

Gutenberg’in İcadı
Gutenberg İncili

Kitap Basımında Öncüler: Çin Ve Kore

Değiştirdikleri harflerle çıkan kitap baskısı, 11. yüzyılın başlarında, ateşli kille yaptıkları hareketli harflerle Çin’de çıktı. Metal türü, 13. yüzyılda Kore’de zaten vardı.

Seri Üretimi Tasarlayan Kişi Elke Schutt-Kehm Oldu

Ancak Gutenberg, tekniğini bir el döküm aleti ve bir matbaa ile birlikte bağımsız olarak geliştirdi. Mainz’deki Gutenberg Müzesi’nin eski müdür yardımcısı Elke Schutt-Kehm, “Gutenberg, standartlaştırılmış tek tek parçaların seri üretimini tasarlayan ilk kişi oldu. Özellikle farklı bir yaklaşım olan ahşaba dönüştü.

El Yazısı Gibi Basmak İstedi

Özellikle Johannes Gutenberg belgeleri hızlı ve ucuza üretmeye çalıştı ama en az el yazısı kadar güzel olmalıydı. Gutenberg’in öncelikli amacı, bastığı eserleri el yazısı olanlarını taklit etmekti.

Gutenberg’in İcadı Sayesinde İnsanlar Okuma Yazmayı Öğrendi

Gutenberg’in icadı modern çağın başlangıcına işaret ediyor. Özellikle onun bu icadı daha fazla insana okuma ve yazmayı öğretti. Ve tamamen yeni dünyalar açmış oldu. Tarihçiler, matbaa olmadan, bilimin ve modern Avrupa kültürünün gelişmesinin düşünülemez olduğu konusunda hemfikirler.

Gutenberg’in Matbaası 15. Yüzyılda Dünyada Ün Yaptı

Gutenberg fakir olarak öldü. Gutenberg’in başarısını herkes kabul etti. 1465’te Başpiskopos Adolf von Nassau onu Hofmann olarak atadı. Ve bu nedenle vergi ve yüklerden muaftı. Gutenberg’in modern baskı süreci 15. yüzyılda Avrupa’ya ve daha sonra da tüm dünyada ünlü oldu.

Gutenberg’in 1468’deki Ölümünün Gizemi

Johannes Gutenberg‘i çevreleyen birçok efsane var. Kesin ölüm tarihi de bir sır olarak kalıyor. Özellikle Gutenberg’in ölüm yıldönümü 3 Şubat’ta anılıyor. Bunun gerçekten doğru olup olmadığını kimse bilmiyor. Çünkü Gutenberg, Mainz-Weisenau’daki St. Viktor cenaze cemiyetinin ölüleri listesinde yer alıyor. “Hengin Gudenberg Civis Mag” (Mainz vatandaşı Johann Gutenberg) – ancak bir tarih belirtilmemiş.

Johannes Gutenberg’in Mezarı Nerede?

Kitap uzmanı Stephan Füssel’e göre, iddia edilen ölüm tarihi, 3 Şubat 1468, 1910’dan yerel bir araştırmacıya dayanıyor. Bilimsel hiçbir yanıy yok. Daha sonra Gutenberg, Mainz’deki Fransisken Kilisesi’ne gömüldü. Ancak, orijinal kilise ve mezar artık mevcut değil.

Gabriel García Márquez’in 50 muhteşem cümlesi

Sizi Etkileyecek En İyi 5 Bilim Kurgu Romanı

En İyi Mini Diziler Netflix’te Ne İzlenir?

Ramazan Ayında Yapılacak 7 Kolay Ve Güzel İş