Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu

Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu

Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu

Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu…İnsanların inançları hakkında konuştuklarını dinlerken veya okurken, biraz kaybolmuş hissediyor olabilirsiniz. Allah’a inanıyorsunuz ve O’nun Kudreti ile Dünyayı, evreni ve üzerindeki her şeyi yarattığına inanıyorsunuz.

Ancak inanmak bir şeydir ve ibadete ve Kuran’a bağlı hissetmek bambaşka bir şey. Kuran’ın önemini biliyorsunuz, ancak pratik olarak onunla bağlantı kuramaz ve derin bir kişisel düzeyde ilişki kuramazsınız.

Kur’an’la Nasıl Bağ Kurarsınız?

İnsanlar Kuran ile anlık ve büyülü bir bağ kurmayı ve bu bağlantının onları kalın ve ince yapacağını ve sonsuza kadar süreceğini umuyorlar.  Peygamber Efendimiz (sav) ‘in sahabeleri iniş ve çıkışları konusunda tamamen açıktılar.

Paygamberimiz Kuran’la Bağlantı Kurma İhtiyacından Bahsederdi

Peygamber onlara bunun normal olduğuna dair güvence vermekle kalmadı, hatta onu hissetmek için Kuran‘la sürekli bağlantı kurma ihtiyacından bahsederdi. Kuran ile bağlantı kurmamıza yardımcı olabilecek birkaç ipucu var.

Eğer tutarlı kalırsak, bu bağlantıyı zamanla devam ettirebilir ve artırabiliriz.  İşte Kuran ile yeniden bağlantı kurmanın  yolları:

Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu
Kuran İle Yeniden Bağlantı Kurmanın 10 Önemli Yolu

1- Kuran’ı Alın!

Bu ilk adım, ancak çoğu insan için en zoru da bu! Kur’an’ı kitaplığınızdan çıkarın, tozunu alın ve erişilebilir olmasını sağlayın. Sehpanıza veya başucu masanıza yerleştirin. Elinizde Kuran hissine bir kez daha alışın ve onu yakından görün. Her zaman sizin için görünürse, onu alıp okumanız daha olasıdır.

2 – Okumaya Başlayın!

Birkaç mısra veya gerekirse yarım sayfayla başlayın, ancak her gün okuduğunuzdan emin olun. Unutmayın, tutarlılık bir alışkanlık oluşturmanın anahtarıdır. Bunun için düzenli bir zaman planlayabilirsiniz. Tam oturduğunuzda TV’yi açmak veya telefonunuzu almak üzereyken, bunun yerine birkaç dakikalığına Kuran’ı alın.

2- Kuran Günlüğünü Başlatın!

Okuduklarınızın küçük kısımlarını incelemeyi içeren ve onu daha iyi anlamanıza ve ona bağlanmanıza yardımcı olacak bir Kuran Günlüğü.

Örneğin, bu bir ayeti okumayı ve daha sonra bunun ne anlama geldiğini, sizin ve hayatınız için ne kadar önemli olabileceği ve onu nasıl uygulayabileceğiniz hakkında bazı notlar yazmayı içerebilir.

namazdan nasıl zevk alırsınız
namazdan nasıl zevk alırsınız

4 – Tecvid Öğrenin!

Kuran, tefekkür etmenin yanı sıra okunması gereken bir kitaptır. Derslere kaydolarak, bir öğretmen bularak veya videolar izleyerek tecvid öğrenmek için bilinçli bir çaba gösterin. Oldukça zor başlayacak, ancak zamanla okumanın güzelliğinin tadını çıkaracaksınız.

5 – Tefsir Öğrenin!

Kuran, Allah’ın kelamıdır. Allah’ın sözlerinin inanılmaz derecede derin olduğunu söylemeye gerek yok. Bu nedenle onları anlamak, kelimelerin arkasındaki anlamlara biraz daha derinlemesine dalmayı gerektirir.

İster yerel bir çalışma grubuna katılın ister çevrimiçi tefsir videoları izleyin, gerçekten araştırmalısınız. Ayetlerin neden indirildiğini, tarihsel bağlamı ve bunlarla birlikte gelen hükümleri hissedeceksiniz.

Bu sadece ayetlerin neden söylediklerini anlamanıza yardımcı olmayacak, aynı zamanda kendi hayatınızla nasıl ilişki kurabileceklerini de anlamanıza yardımcı olacaktır.

6 – Arapça Öğrenin!

Önceki ipucuna benzer şekilde, Kuran’ın daha derin anlamlarıyla bağlantı kurmanın en iyi yollarından biri Arapça öğrenmektir. Merak etmeyin!

Bunun korkutucu geldiğini biliyorum, ama her seferinde küçük bir adım atın. Birkaç anahtar kelime öğrenmek bile Kuran’ın bazı kısımlarını okurken anlamanıza yardımcı olacak ve Namaz sırasında odaklanmanızı artıracaktır!

7 – Bir Kuran Çalışma Grubuna Katılın!

Bunu kendi başınıza yapmak için motivasyonu bulmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Yerel Mescidinize, gençlik grubuna veya öğrenci topluluğunuza nelerin mevcut olduğunu sorun ve düzenli olarak katılın. Bu süreçte çok sayıda harika arkadaş edinebilirsiniz.

Kadir Gecesi ne zaman
Kadir Gecesi ne zaman

8- Bir Uygulama İndirin!

Her zaman hareket halinde olduğumuz için, oturup Kuran’ı açmak için bir an bulmak zor olabilir. Bu, günde birkaç mısra okumayı kaçırmak için bir bahane olmamalı.

Kuran’ı dinleyebileceğiniz telefonunuzun ana ekranına koyabileceğiniz ve uygulamayı açıp okumak için günün boş anlarını kullanabileceğiniz, memnun olduğunuz bir uygulama bulun.

9- Kuran’ın Okunuşunu Dinleyin!

Kuran, hem okunan hem de dinlenen bir kitaptır. Aslında mucizelerinden biri bu. Kuran’ı okumaya aşık olmanın en iyi yolu düzenli dinlemekten geçer.

Bu sadece tecvid konusunda size yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda dinlerken huzur ve sükunet hissedeceksiniz.

10-Ezberlemeye Başlayın!

Kuran ile daha iyi bir bağlantı kurmaya başladığınızda, Kuran’ın küçük surelerini ezberleme alışkanlığı edinebilirsiniz. 30. Cüz’den başlayın ve başlamak için bazı küçük sureler seçin.

Sadece Namaz sırasında okuyacak daha fazla ayetiniz olmayacak, aynı zamanda bu sureleri gözden geçirmek sizi Kuran’la bağdaştıracaktır.

Ramazan’da İnen Tek Kitap Kuran mı Hadi Bilgini Test Et

Ramazan Ayında Yapılacak 7 Kolay Ve Güzel İş

Meksika Usulü Karides Dürüm Nasıl Yapılır Taco Tarifi

Samsung Galaxy A10 Özellikleri Kamerası Kaç MP