Google Doodle: Metropolitan Museum of Art’ın 151. yılı

Google Metropolitan Museum of Art'ı Doodle yaptı

Google Metropolitan Museum of Art'ı Doodle yaptı

Google Doodle: Metropolitan Museum of Art’ı 151. yılı...GoogleMetropolitan Sanat Müzesi’nin kuruluşunun 151. yıldönümünü unutmadı. Google bugün sanatseverlere güzel büyük bir sürpriz yaparak Metropolitan Museum of Art’ı doodle yaptı. Google bazen ünlü isimleri, yerleri vb. logosu üzerinde yapılan özel değişikliklerle doodle yapıyor.

Metropolitan Museum of Art Ne Zaman Kuruldu?

Hem New Yorklular hem de uluslararası toplum için tarihi ve kültürel mirasının şerefine bugünkü Doodle, Metropolitan Sanat Müzesi’nin 151. Yıldönümünü kutluyor.

Metropolitan Museum of Art Tarihçesi

Metropolitan Museum of Art 1870 yılında kapılarını açtı. Müzeyi bir grup Amerikan vatandaşı,  işadamı ve finansör ile günün önde gelen sanatçıları ve düşünürleri kurdu. Bu yüzden 1870’te bugün, müze resmi olarak hizmete girdi ve kısa bir süre sonra ilk sanat eserini aldı.

Google Metropolitan Museum of Art'ı Doodle yaptı
Google Metropolitan Museum of Art’ı Doodle yaptı

Metropolitan Sanat Müzesi Nerede?

The Met, dünyanın her köşesinden 5.000 yıllık ve 1,5 milyon eserden oluşan kalıcı bir koleksiyonla ABD New York’ta…

Metropolitan Museum of Art Doodle’ında Yer Alan Eserler Neler?

Bugün The Met’te bulunan birçok sanat eserinin bir örneği, günümüzün Doodle sanat eserlerinde tasvir ediliyor. Özellikle MS 500-550’den kalma Bizans zemin mozaiği, 16. yüzyıldan Alman İmparatoru I. Ferdinand’ın zırhı, karmaşık bir geleneksel Lakota / Teton Sioux boncuklu elbise ve Samuel Joseph Brown, Jr.’ın 1940’lardan kalma “Otoportre” adlı tablosu.

Metropolitan Museum of Art Hakkında Bilgi

Metropolitan Museum of Art, adı The Met , New York’un en büyük ve en kapsamlı sanat müzesi. Aynı zamanda dünyanın en önde gelen müzelerinden biri. Müze ilk olarak 1870’te kurulup ve iki yıl sonra kapılarını açtı. Central Park’taki mevcut konumunda bulunan bina kompleksi 1880’de hizmete girdi..

Metropolitan Museum of Art Tarihi
Metropolitan Museum of Art Tarihi

The Met Fifth Avenue Olarak Adlandırıldı

Fifth Avenue’ye bakan ana bina ilk olarak 1902’de kapısını açtı. Ve 2016 itibariyle “The Met Fifth Avenue” olarak da biliniyor. McKim , Mead ve White daha sonra bazı eklemeler tasarladı. 1924’te eklenen Amerikan bölümü, Wall Street’teki yıkılan ABD Şubesi Bankasından kurtarılan 1823 mermer cepheyi içeriyordu.. Özellikle 20. yüzyıl eklemelerinin geri kalanını, Kevin Roche John Dinkeloo and Associates mimarlık firması tamamladı .

Metropolitan Müzesi Türk eserleri

Müzede birçok Türk ve İslam eseri de var. Özellikle Osmanlı’da Kanuni Sultan Süleymen döneminden kalma bazı eserler müzede yer alıyor.

Metropolitan Müzesi’nde Yer Alan Türk Eserlerini Görmek İçin Tıklayın…

Metropolitan Musesi türk eserleri
Metropolitan Musesi türk eserleri

Neredeyse bütün Kıtalardan Eserler Var

Eski Ustalar, Empresyonist ve Post-Empresyonist eserleriyle Robert Lehman Kanadı (1975) ; Mısır tarafından verilen bir anıtı barındıran Dendur Tapınağı’nın Sackler Kanadı (1978); dünyadaki en büyük Amerikan sanat koleksiyonunu içeren dört dönümlük bir eklenti olan American Wing (1980); Michael C. Rockefeller Wing (1982), Afrika , Okyanusya ve Amerika sanatlarını barındıran; Modern sanatı sergileyen Lila Acheson Wallace Wing (1987); ve 20. yüzyılın başlarına kadar Avrupa’nın heykel ve süsleme sanatlarını içeren Henry R. Kravis Kanadı (1990) .

Metropolitan Museum of Art’ta Hangi Eserler Var
Metropolitan Museum of Art’ta Hangi Eserler Var

15 Yeni Galeri 2011’de Hizmete Girdi

Özellikle türünün en kapsamlı koleksiyonlarından biri…“Arap toprakları, Türkiye, İran, Orta Asya ve daha sonra Güney Asya’nın sanatını” sergileyen 15 galeriden oluşan bir grup 2011’de kapısını açtı.

2016’da Yeni Bir Binayla Genişledi

Mart 2016’da Met, Modern ve çağdaş sanat programlarını East 75th Street ve Madison Avenue’de ( Whitney Museum of American Art’ın eski yeri olan Marcel Breuer tarafından tasarlanmış bir binaya genişletti. “The Met Breuer”, 20. ve 21. yüzyıl sanatıyla ilgili sergilere ve performanslara, sanatçı komisyonlarına ve konutlara ve eğitim programlarına ev sahipliği yapıyor.

Metropolitan Museum of Art’ta Hangi Eserler Var?

Met’in özellikle çok önemli koleksiyonları var. Mısır , Babil, Asur, Doğu Asya önceden Kolomb ve Ortadoğu, Yunan ve Roma, Avrupa, Yeni Gine, İslam ve dahil Amerikan sanat, mimari, heykel, resim, çizimler, kaligrafi, baskılar, fotoğraflar, camlar, bronzlar, seramikler, tekstil ürünleri, metal işleri, cila işleri, mobilyalar, dönem odaları, silahlar ve zırhlar ve müzik aletleri…

Metropolitan Müzesi Sanal Tur

Müzede tüm izleyiciler için mevcut olan bir Müze rehberi tarafından yönetilen canlı bir sanal tur da yapılıyor. Bu turlara öğrenci grupları da katılabiliyor.

Metropolitan Museum of Art Videosu İçin Tıklayın…

Malta’daki En İyi 8 Müze Osmanlı Eserleri Bakın Nerede

Sonsuz Lavanta Tarlalarıyla Büyüleyen Furano Nerede

Parga Gezi Rehberi Parga’da Yapılacak Keyifli Aktiviteler

 

Telefonda Karanlık Mod Nasıl Kurulur Gözlere Zararlı Mı?