Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı...Bazı anneler, bebeklerinin son dönemlerinin başlangıcından itibaren 13-16 hafta kadar erken bir zamanda hareket ettiğini hissedebilirler. Bu ilk fetal hareketlere hızlanma denir. Ve genellikle çarpıntymış gibi anlarlar. Bu hissin gaz mı yoksa bebeğinizin hareketleri mi olduğunu bilmek zordur.  Peki gebelikte bebek hareketleri nasıl hissedilir? İlk kez anne olanlar, bu ilk fetal hareketleri ikinci kez anneler kadar erken hissetmeyebilir.

Gebelikte Bebek Hareketleri Nasıl Hissedilir?

Bazı anneler, özellikle ilk kez anne olacaklar, 18-20 haftaya kadar hareket hissetmezler. Her kadının ve her hamileliğin farklı olduğunu unutmayın. Bu nedenle başka bir kadın kadar erken hareket hissetmeyebilirsiniz. Hareketin ilk tespitinin ne zaman hissedilebileceğine dair 13-25 hafta arasında değişen geniş bir aralık vardır.

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı
Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa Ne Yapmalı

Bebekler Anne Karnında Neden Hareket Ediyor?

Bebeğiniz gelişmeye devam ederken uzuvlarını esnetecektir. Hamileliğiniz ilerledikçe, tekmeleme, yumruk atma ve yuvarlanma gibi daha belirgin hareketler hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğiniz gürültüye veya duygularınıza tepki verirken de hareket eder.

Bebekler Hangi Hareketlere Tepki Verir?

Bebeğiniz içinde bulunduğunuz bir pozisyonda rahatsızlık hissederseniz kıvrılmaya başlar. Yediğiniz bazı yiyecekler de bebeğinizin daha aktif olmasına neden olur. Bir uyku ve uyanma döngüsü izlediğini fark edersiniz.

Bebek İlk Ne Zaman Hareket Eder

Hamileliğinizde ilerledikçe, bebeğinizin her gün ne sıklıkta hareket ettiğini takip etmeniz gerekecektir. Üçüncü üç aylık dönemde bazen bebeğinizin hareketlerinin daha sık ve kuvvetli olduğunu ve düzenli bir şekilde gerçekleştiğini fark edebilirsiniz. İnsanlar tipik olarak gebeliğin 16. ve 22. haftaları arasında fetal hareketleri hissetmeye başlar.

Bebek İlk Ne Zaman Hareket Eder
Bebek İlk Ne Zaman Hareket Eder

Bebek Ne Sıklıkla Hareket Etmeli?

Bununla birlikte, hareketler hala düzenli olmasına rağmen, bebek uterusta daha büyük ve daha kısıtlı olduğu için üçüncü trimesterin sonuna doğru değişebilir. Bebeğinizin hareketlerinde bir azalma fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

Bebek Hareketleri Kaçıncı Haftada Sayılır?

28. haftadan itibaren bebeğinizin hareketlerini saymaya başlamakta fayda var. Bu, olası sorunları belirlemenize yardımcı olur. Ve aynı zamanda siz ve bebeğiniz arasında harika bir bağ kurma deneyimi olur. Bir vuruş sayısı tablosu kullanabilirsiniz.

Bebeğin Hareketlerini Hangi Pozisyonda Saymalı?

Bebeğinizin hareketlerini sayarken her gün aynı saati seçin. Sola yatmak ve 10 hareketi hissetmenin ne kadar sürdüğünü kaydetmek en kolayıdır.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa Ne Yapmalı?

Bebeğinizin hareketlerinin bir çizelgesini tutuyorsanız ve modelde önemli bir sapma fark ederseniz, sağlık uzmanınıza başvurun. 2 saat içinde 10 hareket hissetmezseniz, o gün daha sonra tekrar deneyin.

Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa Ne Yapmalı
Anne Karnında Bebek Hareketleri Azalırsa Ne Yapmalı

Hamilelikte Bebek Hareket Etmiyorsa

24 haftaya kadar bebeğinizden herhangi bir hareket hissetmediyseniz, doktorunuza veya ebenize görünün. Bebeğinizin hareketlerinin gücünün veya sayısının azaldığını düşünüyorsanız, derhal ebeniz veya doktorunuzla iletişime geçin. Ertesi güne kadar beklemeyin. Doktorunuz veya ebeniz, CTG Makinesi ve hareketlerini kullanarak bebeğinizin kalp atış hızını sık sık kontrol edecektir. Bunun için hasteneye gitmeniz gerekir.

Erkek Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Kız mı erkek mi olduğunu anlayabileceğin her türden halk hikayesi var. İnsanlar, bebek anne karnında çok aktif değilse kız olacak, aktifse erkek olacak derler. Ya da bebeğinizin daha erken hareket ettiğini hissediyorsanız, muhtemelen bir erkek çocuk doğuruyorsunuz. Bunun çok alakası yok. Pek çok şey bebeğinizin aktiflik durumunu ve ne kadar hareket hissettiğinizi etkiler.

Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek

Kadınlarda fetal hareketlerin duyumlarını düşük seviyelerde deneyimlemesi yaygın bir durumdur. Bu, aslında rahim ağzının vurulmasından veya tekmelenmesinden kaynaklanan bir his.  Bebeğin oynamasını vajinada hissetmenin nedeni bebek ayaklarının aşağıda olmasından kaynaklıdır.

Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek
Bebek Hareketlerini Vajinada Hissetmek

Bebek Hareketleri Nerede Hissedilir?

Bebeğinizin hamileliğiniz ilerledikçe farklı bir şekilde tekmelediğini hissedeceksiniz, hamilelikte göbek deliğinin altındaki çırpınan hareketler ve hamileliğinizin ilerleyen dönemlerinde pelvik bölgenizde kaburgalarınızda yukarıdan aşağıya doğru değişebilen daha güçlü hareketler ile…

Bebek Hareketleri Dışarıdan Ne Zaman Hissedilir?

Muhtemelen 16 ila 22 hafta arasında bebeğinizin hareket ettiğini hissetmeye başlayacaksınız. Bebeğinizin hareketinin karnınızın dışında fark edilmesi genellikle biraz daha uzun sürer. Bununla birlikte, her hamilelik benzersizdir, bu nedenle partneriniz bebeğinizin 20 haftadan önce tekmelediğini hisseder.

Bebek Hareketleri Ağrı Yapar Mı?

Birçok kadın, bebeklerinin hareketlerinden kaynaklanan bir dereceye kadar ağrı veya rahatsızlık yaşar. Sürekli sıyrıklar ve tekmeler üzücü olsa da, bunlar genellikle bir şeylerin ters gittiğine dair bir işaret değildir. Bebeğinizin hareketleri aslında işlerin iyiye gittiğinin bir işaretidir.

Ne Zaman Bir Doktora Görünmek Gerek?

Üçüncü üç aylık dönemdeyseniz ve bebeğinizin çok sık hareket etmediğini hissetmekten endişeleniyorsanız, kesinlikle tekme sayısını deneyin. Belirli bir zaman aralığında bebeğinizin tekme veya hareketlerini izliyorsanız, ancak yine de yeterince hareket kaydetmiyorsanız, doktorunuzu arayın. Kolay hamile kalma yöntemlerini buradan öğrenebilirisiniz.

Bebek Yapmak İçin En İyi Pozisyonlar!

İlişkide Etkili İletişimin Önündeki Engeller Nasıl Kaldırılır?

Evlilikte 17 Duygusal İstismar Belirtisi