Hıdırlık Köprüsü Nerede Kim Tarafından Yapıldı Tarihi

Hıdırlık Köprüsü Nerede Kim Tarafından Yapıldı Tarihi

Hıdırlık Köprüsü Nerede Kim Tarafından Yapıldı Tarihi

Hıdırlık Köprüsü Nerede Kim Tarafından Yapıldı Tarihi…Hıdırlık Köprüsü 1250 yılında Selçuklular zamanında yapılan bir tarihi şaheser. Köprü Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat’ın 3 torunu İzzettin Keykavus, II. Alaaddin Keykubat ve IV. Rükneddin Kılıçarslan döneminde yapılıyor.. Aslında köprü bu üç kardeşi barıştırmak amacıyla yapılıyor. Bu köprü için aynı zamanda Taşköprü adı da kullanılıyor.

Hıdırlık Köprüsü Kim Tarafından Yapıldı?

Bu köprü Pervane Seyfeddin Hamid bin Ebu’l Kasım bin Ali el-Tusî tarafından özellikle kesme taşlarla yapılıyor. Kızılırmak Nehri’nin üzerinde bulunan Hıdırlık Köprüsü 151 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe sahip. Hıdırlık Köprüsü, özellikle günümüze kitabesiyle birlikte ulaşmış tek köprü olma özelliği taşıyor.

"<yoastmark

Alaaddin Keykubat Zehirlenerek Öldüğünde Yerine Oğlu Geçti

Selçuklu’nun en büyük sultanı olan Alaaddin Keykubat zehirlenip ölmüştü. Büyük sultan öldürüldükten sonra onun yerine Mahperi Hatun’dan olma çocuğu 2’nci Gıyaseddin Keyhüsrev tahta geçti. Gıyaseddin Keyhüsrev özellikle babası Alaaddin Keykubat kadar iradeli ve güçlü değildi.

Şehzadeler Arasında Taht Kavgası Başladı

Bu yüzden Gıyaseddin Keyhüsrev, 1243 yılında Kösedağ Savaşı’nda bir mağlubiyet yaşayınca, Selçuklu’daki gerileme dönemi de bööylelikle başlamış oldu. 2. Gıyaseddin Keyhüsrev’den sonra yerine 3 tane oğlu tahta geçti. Devleti ortak bir iradeyle yöneten şehzadeler arasında taht mücadelesi başladı.

Hıdırlık Köprüsü Nerede
Hıdırlık Köprüsü Nerede

Hıdırlık Köprüs Ne Zaman Yapıldı?

İşte bu köprü 3 kardeşin hükümranlığı döneminde yapılan bir köprü ve kitabede de 3 kardeşin ismi geçiyor. Hıdırlık Köprüsü kesme taştan beş gözlü olarak yapılan tipik bir Selçuklu köprüsüdür. Köprü çok iyi korunarak günümüze kadar gelmiş ve hala kullanılmakta.

Tokat Hıdırlık Köprüsü Kitabesi Her Şeyi Ortaya Koyuyor

Köprünün yapımı ve kitabesi ilgi çekicidir.Tokat Hıdırlık Köprüsü Kitabesi Selçuklu sülüsü ile yazılmıştır. Kitabeden anlaşıldığına göre köprünün temeli 1249 tarihinden sonra atılmıştır.

Tokat Hıdırlık Köprüsü Kitabesi
Tokat Hıdırlık Köprüsü Kitabesi

3 Yıl Boyunca Birbirleriyle Mücadele Ettiler

Kitabede, 3 yıl boyunca bir birbirleriyle mücadele etmiş 3 şehzade İzzettin Keykavus, II. Alaaddin Keykubat, IV. Rükneddin Kılıçarslan’ın adı birlikte yazılıdır. Bu nedenle köprü, Selçuklu tarihi ve kitabeleri bakımından önemlidir. Kitabede köprüyü yaptıranın Pervane Seyfeddin Hamid İbn-i Ebül Kasım-ı Tusi olduğu belirtilmektedir.

İşte Hıdırlık Köprüsü Videosu

Sosyal medyada Hıdırlık Köprüsü Türküsü Bile Var

Tarihiyle önemli bir yere sahip olan Hıdırlık Köprüsü için sosyal medyada Hıdırlık Köprüsü türküsü bile söylenmiştir. İşte Hıdırlık Köprüsü’yle ilgili önemli bilgiler:

Yapılış tarihi: 1250 yılı

Uzunluğu: 151 metre

Genişliği: 7 metre

Hangi ırmak üzerinde: Yeşilırmak

Yapıldığı dönem: Selçuklular

Hükümdar: İzzettin Keykavus, II. Alaaddin Keykubat,

IV. Rükneddin Kılıçarslan

Hıdırlık Köprüsünü yapan kişi: Pervane Seyfeddin Hamid bin Ebu’l Kasım bin Ali el-Tusî

Türkiye’nin En Güzel 5 Adası Mutlaka Görün

Besni Su Gözü Mesire Alanı Fotoğrafları Harika Bir Yer

Ayrı Gezegen Cam Seyir Terası 185 Metrede Sapanca

Kedim Neden Yüzüme Yaklaşıyor Sevdiği Nasıl Anlaşılır?