Prens Philip’le İlgili Bilmediğiniz 10 Şey İstanbul Bağı

Prens Philip'le İlgili Bilmediğiniz 10 Şey İstanbul Bağı

Prens Philip'le İlgili Bilmediğiniz 10 Şey İstanbul Bağı

Prens Philip’le ilgili bilmediğiniz 10 şey İstanbul bağı…Bir bebek olarak tahliye edilmesinden, Kraliyet Donanması’ndaki süslü zamanına kadar, Edinburgh Dükü Prens Philip olağanüstü bir hayat yaşadı..Edinburgh Dükü Philip’in hayatı, görev duygusuyla doluydu. En uzun süre hizmet veren İngiliz eşi Prens Philip, 2017’de emekli olmadan önce 22.000’den fazla kraliyet nişanını tamamladı. Bir etkinlikte, kendisini şaka yollu “dünyanın en deneyimli plaket açıcısı” olarak tanımladı.

En Komik Kraliyet Üyelerinden Biriydi

Dük 750’den fazla kuruluşa bağlıydı ve 60 yıllık hizmetinde 5.000’den fazla konuşma yaptı. Prens Philip, 1956’da kurduğu Edinburgh Dükü Ödülü için yaptığı çalışmanın yanı sıra, Silahlı Kuvvetler’e büyük ilgi gösterdi. Ayrıca keskin bir mizah anlayışına sahipti. Böyle tanınan Duke, en komik kraliyet üyelerinden biriydi.

"<yoastmark

Prens Philip’in İstanbul Bağı Ne?

Philip’in İstanbul’la ilgili önemli bir bağı var. Philip’in amcası Roma İmparatoru Kral I. Konstantin..Konstantin gençlik yıllarını,  Türkiye’nin İzmit şehrinde geçirdi. I. Konstantin’in mezarı ise İstanbul’da yer alıyor.

İşte Prens Philip Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

1- Prens Philip, Edinburgh Dükü, Merioneth Kontu ve Baron Greenwich, 10 Haziran 1921’de Korfu’daki bir mutfak masasında ‘Mon Repos’ villasında (Yunan kraliyet ailesinin yazlık evi) doğdu. Kraliyet bağlantıları, 1947’de Kraliçe ile evlenmesinden çok önce başladı: Yunanistan ve Danimarka Prensi Andrew ve Battenberg Prensesi Alice’in tek oğlu ve en küçük çocuğuydu. Prens Philip – daha sonra Yunanistan ve Danimarka Prensi – doğduğundan beri her iki taht için de ardıl sıradaydı.

Küçük Yaşta Sürgüne Gönderildi

2- Amcası Kral I. Konstantin tahttan inmek zorunda kaldı.  18 aylık Prens Philip, İngiliz Donanması gemisi HMS Calypso ile Yunanistan’dan gitmek zorunda kaldı. Turuncu bir kutudan yapılmış derme çatma bir bebek karyolasında bir yere gitti. Philip’in babası Prens Andrew’i (Andrea olarak biliniyor) tutukladılar. Ancak sonunda sürgüne gönderildi. Aile, genç Prens’in daha ileri eğitim için İngiltere ve İskoçya’ya taşınmadan önce İngilizce konuşulan bir okul olan The Elms’e gittiği Paris’e yerleşti.

Philip Elizabeth'i Aldattı İddiası
Philip Elizabeth’i Aldattı İddiası

Trajedi Hakkında Nadiren Konuşurdu

3- 1937’de Prens Philip’in özellikle yakın olduğu ablası Cecile bir uçak kazasında öldü. O sırada 16 yaşındaydı ve Gordonstoun Okulu’nda okuyordu. Trajedi hakkında nadiren konuşuyordu.

Kraliçenin Gerçek Aşkı

4- Prens, Kraliçe ile ilk kez 14 yaşındayken kuzeni Yunanistan Prensesi Marina’nın düğününde tanıştı.  Elizabeth’in kuzeni Margaret Rhodes daha sonra otobiyografisinde prensesin “başından beri gerçekten aşık oldum” dediği kişi. Genç çift mektuplaştı ve ondan sonra yolları kesişti. Hafta sonlarını ve Noel günlerini Windsor’da geçirdi. Prenses Elizabeth’in mürebbiyelerinden Marion Crawford’a göre “Lilibet’i görmek için her zaman acelesi vardı”. Prens 1946 yazında evlenme teklif etti ve düğün 20 Kasım 1947’de Westminster Abbey’de gerçekleşti. Çift uzak kuzenlerdi – tıpkı eşi gibi Prens Philip, Kraliçe Victoria’nın torununun torunuydu.

Prens Philip'in İstanbul Bağı Ne
Prens Philip’in İstanbul Bağı Ne

Donanmadaki Hizmeti Nedeniyle Ödüllendirildi

5- İkinci Dünya Savaşı sırasında, Prens Philip, Kraliyet Donanması’ndaki hizmeti nedeniyle ödül aldı. 1941 Matapan Muharebesi sırasındaki cesaretinden dolayı gönderilerde bahsedilmişti. 1943’te HMS Wallace’ın Baş Teğmeni olarak Dük, gemisini bir gece bombardıman saldırısından kurtarmaya yardım etti. Savaş zamanındaki başarıları ona Yunan Savaş Haçı Cesaretini de kazandırdı.

Bir TV’ye Röportaj Veren İlk Kraliyet Üyesi

6- 1957’de Duke, Kraliyet Ailesi’nin Antarktika Çemberi’ni geçen ilk üyesi oldu. O sırada, HMY Britannia ile dünyayı dolaşıyordu. Bu başarı ona “The Order of the Red Nose”a katılma hakkı verdi.

7- Dük, 1953’te RAF kanatlarını, 1956’da helikopter kanatlarını ve 1959’da özel pilot lisansını kazanan keskin bir uçucuydu. Kırk yıllık havacılık kariyeri boyunca, 5000 saatten fazla uçuşu tamamladı ve ilk kraliyet asili oldu. Buckingham Sarayı’ndan helikopterle uçmak.

8- Duke, 1961’de BBC’nin Panorama’sında bir televizyon röportajı yapan ilk kraliyet ailesiydi. Richard Dimbleby ile Commonwealth Teknik Eğitim Haftası ve gençlik çıraklıkları hakkında röportaj yaptı.

Aynı Zamanda Bir Yazardı

9- Prens Philip, sanata büyük bir ilgi gösterdi. Dük bir hami ve sanat koleksiyoncusuydu. Manzara yağlı boya ve tasarımı çok seviyordu. Prens, İngiliz ve İngiliz Milletler Topluluğu sanatçılarının eserlerini topladı. Bunun yanı sıra siyasi karikatürleri de takdir etti. 2018’de Matt’in 30. yıl dönümünde Telgraf karikatüristi olarak Duke, sanatçının “dehasına” saygı duruşunda bulundu. El imzalı bir tebrik mesajında , Prens Philip, Matt’in “çağdaş yaşamın aptallıklarına harika bir şekilde uygun vuruşlar düşünme yeteneğine” sahip olduğunu yazdı.

10- Dük aynı zamanda bir yazardı. Britannia’dan Birds (1962), Down to Earth (1988) ve Survival or Extinction: A Christian Attitude to the Environment (1989) dahil olmak üzere kendi adı altında birkaç kitap yazdı.

Philip Elizabeth’i Aldattı İddiası

Philip Mountbatten sevgilisi iddiaları ortalığı karıştırmıştı. İddiaya göre Kraliçe sekiz aylık hamileyken sahne sanatçısı Patricia Kirkwood ile bir ilişki yaşadı. Dük dansçının soyunma odasına girdi. Bu olay Kirwood’un kariyerini mahvetti.

Geri Dönüştürülmüş Malzemelerden Yapılmış 5 Hediye

Aloe Vera kansere sebep olur mu Aloe Vera nasıl yetişir

Arnavut Kökenli Ünlü İsimler Kimler Var

Duygusal yakınlığı yeniden kurmak için ipuçları