Arnavut Kökenli Ünlü İsimler Kimler Var

Arnavut kökenli ünlü isimler kimler var

Arnavut kökenli ünlü isimler kimler var

Arnavut kökenli ünlü isimler kimler var...Arnavutlar kimlerdir, tarihleri kültürleriyle işte Arnavut kökenli ünlü isimler…Aslında Arnavutlar, MÖ yedinci yüzyıldan sonra Yunanlılar ve ardından Romalılar tarafından kolonize edilen eski İliryalıların aslında torunlarıdır. Arnavutlar veya Arnavudlar, bugün aslında Adriyatik kıyısı ile Balkanlar’ın diğer bölgelerinde yaşayan halka deniliyor…

Arnavut Kelimesi Nasıl Oluştu?

İlk başta Arnavutların ataları olan Antik İliryalıların bir kabilesi olan Arben, zamanla tüm Arnavutların ismi haline gelmiştir. Romalılar Aslında Arben kelimesini Arvanit olarak kendi dillerine adapte ettiler. Böylece Türkler de Arvanit kelimesini Arnavut olarak telaffuz etti. Bu nedenle bu telaffuz günümüze kadar ulaşmış oldu.

Arnavutlar Kendilerine Ne Derler?

Aslında Doğu ve batı dillerinde de Arnavut kelimesi genellikle Alban ve bunun türevleri şeklinde geçer. Dolayısıla Arnavutluk Cumhuriyetindeki Arnavutlar Arnavut kelimesini bilmezler. Bu nedenle kendilerine Shqiptar derler. Shqiptar ise Arnavutçada Kartalın oğlu anlamına gelir.

Aslında Sonradan İslam Dinini Benimsediler

Böylece Orta Çağ boyunca, modern Arnavutluk, Bizans, Bulgar, Sırp ve Angevin-Norman imparatorluklarının art arda parçalarını oluşturdu. Böylelikle Arnavutların çoğu sonradan İslam’ı benimsedi. Çünkü İslam dinini kendilerine daha yakın hissettiler. Bu nedenle İslam onalra daha kolay geldi.

Arnavutlar Nerede Yaşıyor?

Çünkü tartışmalı koşullar altında Arnavutlar doğuya doğru Kosova, batı Makedonya ve Yunanistan’a doğru yayıldı. On dokuzuncu yüzyılın sonlarında gelişen Arnavut ulusal hareketi, Arnavutları tek bir devlette birleştirmeye çalıştı. Bu nedenle 1945’ten sonra Arnavutluk eski sınırlarına döndü. Şu anda ise, Arnavutluk’un kendisinde olduğu gibi komşu devletlerde Arnavutların üçte ikisinin yaşadığı tahmin ediliyor.

Arnavut kökenli ünlü isimler kimler var
Arnavut kökenli ünlü isimler kimler var

Yaklaşık 2 Milyon Nufusa Sahip

Arnavutluk, güneyde Yunanistan, doğuda Bulgaristan ile komşudur. Makedonya’nın kuzeyden üçte birlik bölümünü kaplamaktadır. Nüfusu yaklaşık 2 milyondur.

Arnavutlar Anadolu’ya Ne Zaman Geldi?

Çoğu köklerini eski İliryalılara kadar izleyen Arnavutlar, ülkenin kuzeybatı kesiminde, Arnavutluk ve Kosova sınırlarının yakınında yoğunlaşmıştır. Aslında Arnavutlar, Kuzey Makedonya’nın 80 belediyesinin yaklaşık 16’sında çoğunluğu oluşturuyor. Böylece Arnavutların Anadolu’ya göçleri Arnavutların yaşadıkları diğer bölgelerin (eski Yugoslavya ve Makedonya) Osmanlı idaresine geçmesiyle başladı.

Arnavut kökenli ünlü isimler
Arnavut kökenli ünlü isimler

Arnavut Kökenli Ünlü İsimler Kimler?

Bundan dolayı bu bölgelerdeki Arnavutların 15. yüzyıldan itibaren edebiyat ve askeri açıdan eğitim ve ekonomik yönlerden ve İslam’ın önemli merkezi olan Anadolu topraklarına göçlerini başlatmıştır. Bu nedenle günümüzde birçok Arnavut kökenli Türk vatandaşı var. Bunların arasında Sezen Aksu, Bergüzar Korel, Demet Evgar, Erdal Beşikçioğlu, Candan Erçetin, Filiz Akın, Halit Ergenç gibi birçok ünlü isim de var. Bu isimler Türkiye’de çok sevilen oyuncular, futbolcular siyasetçilerdir.

Arnavut kökenli ünlüler
Arnavut kökenli ünlüler

İşte Arnavut Kökenli Ünlü İsimler :

Abdülhalik Renda
Abdülkadir Aksu
Ahmet İzzet Furgaç
Filiz Akın
Ali Kemali Aksüt
Alp Kırşan
Barış Arduç
Arif Şentürk
Aydemir Akbaş
Sedat Balkanlı
Başak Daşman
Pelin Batu
Bergüzar Korel
Mehmet Esat Bülkat
Agim Cana
Demet Evgar
Derya Uluğ
Didem Balçın
Didem Soydan
Can Dündar
Candan Erçetin
Erdal Beşikçioğlu
Arif Erdem
Mehmet Âkif Ersoy
Evrim Akın
Fettah Can
Fikret Kuşkan
Gani Müjde
Gizem Karaca
Fuat Güner
Hakan Şükür
Halit Ergenç
Hilal Altınbilek
Kaan Urgancıoğlu
Zeynep Mansur
Ahmet Mekin
Melis Sezen
Münib Engin Noyan
Neriman Köksal
Nur Fettahoğlu
Nurettin Sönmez
Melike Öcalan
Pelin Karahan
Ahmet Piriştina
Rasim Öztekin
Saruhan Hünel
Tolgahan Sayışman
Metin Şentürk
Simge (şarkıcı)
Soner Özbilen
Kıvanç Tatlıtuğ
Uğur Pektaş
Can Yaman
Fuat Yaman
Ali Sami Yen
Yeşim Salkım
Zeynep Bastık

Hangi Ünlü Yıldıza Çok Benziyorsun Kendini Test Et

Karaoke Kelimesi Hangi Dilden Geliyor?

Dünya Ülkelerinin Başkentleri Hangileri?

 

 

Instagram Hikayelerde Otomatik Altyazı Nasıl Yapılır?